A fertőzés esélye úgy csökkenthető, ha kerülik a szoros érintkezéseket és betartják az általános higiénés szabályokat, különös tekintettel a kézhigiénére, a köhögés-tüsszentés etikettre. Fontos ezekre a gyermekek figyelmét is felhívni.
A vírus cseppfertőzéssel (a beteg ember nyálkacseppjeinek révén), valamint e nyálkacseppek által szennyezett kéz és tárgyak útján terjed.
Közvetlen cseppfertőzéssel
A vírus cseppfertőzéssel terjed, így könnyen elkapható, ha egy fertőzött személy köhög, tüsszent, vagy túl közel áll beszéd közben hozzánk.
Kézről-kézre
Szakértők szerint, ha valaki influenzával fertőzött, akkor az orrváladéka milliliterenként 10 millió vírust tartalmaz. Ha a kezét nyújtja egy ismerősnek, annak az üdvözlés után ugyancsak egymillió vírus lesz a kezén.
Életben marad-e a vírus a különböző tárgyak felületén?
Igen. Az influenza vírus képes terjedni oly módon is, hogy valaki a kezével a különböző tárgyak megfogásával továbbítja az azokra leülepedett váladékcseppekben található vírust a saját nyálkahártyájára (szemébe, szájába, orrába).
A szokásos módszerrel végzett gyakori takarítás elegendő a felületek és tárgyak tisztán tartására, külön fertőtlenítésre nincs szükség.
Ahol nincs lehetőség a folyamatos tisztításra, pl. épületeken levő ajtók kilincse, tömegközlekedési járművek kapaszkodója, stb. ott ezek érintése után fontos odafigyelni, hogy ne érintsük a kezünket szemünkhöz, szánkhoz, orrunkhoz. Ahogy lehetőség nyílik rá, azonnal alapos kézmosást kell végezni!
Helyes kézmosás a fő védelmi vonalunk!
A kezeket folyó víz alá kell tartani, ezt követően 20-30 másodpercig az ujjak között is dörzsölni kell. Ezután a kezet gondosan le kell öblíteni és megszárítani!
A kézmosás azért nagyon fontos, mert a vírusok számát jelentősen csökkenti, egymillió helyett csak körülbelül 100 vírus marad a kézen, ami már nem elég ahhoz, hogy egy infekciót okozzon!
Azok az alkoholtartalmú kézfertőtlenítők, amelyek legalább 60 százalékos alkoholtartalmúak, szintén hatásosak.
Forrás: ÁNTSZ