Hormonális okok a meddőség hátterében

Szülők lapja

Meddőség

Szülők lapja


Hormonális okok a meddőség hátterében

A hormonok a belső elválasztású mirigyeknek a váladékai, olyan molekulák, melyek a véráram segítségével érik el a célszervet, vagy célsejtet, és irányítják, szabályozzák azok biokémiai működését.

A legegyszerűbb úgy elképzelni a folyamatot, hogy az agyunk a vezérlőközpont, az agyalapi mirigy az irányító szerv, ami összehangolja a hormonokat termelő ivarszervek és a hormonális változásokra reagáló nemi szervek működését.
Hormonális problémákhoz vezethet többek között a hipotalamusz, a hipofízis (agyalapi mirigy), vagy az ováriumok sérülése, a túlzott fizikai megterhelés, az érzelmi stressz, de akár a jelentős súlyvesztés is.

Csak egy vérvétel…
A hormonális problémák felderítése endokrinológiai vizsgálattal történik. A vérvétellel történő hormonszint-meghatározást a ciklus szerint meghatározott időpontokban végzik. Normál (28 napos) ciklus esetén ez a 3., 16., és 23 napon esedékes. Az FSH, az LH, az ösztrogén-, progeszteron-, valamint a prolaktinszinteket ezekben az időpontokban mérik, attól függően, hogy melyik hormon mikor játszik szerepet a női nemi szervek irányításában.


FSH: a petesejt, illetve a spermium érését irányító hormon
LH: nőknél a peteérést és kilökődést, majd ezt követően a progeszteron termelődését, a férfiaknál a tesztoszteron termelődését és ezáltal a spermiumok érését szabályozza
Prolaktin: a szülés után a tejelválasztás megindításáért felelős hormon, mely a szoptatás alatt gátolja a tüszőrepedést, így az újabb teherbe esést
Ösztrogén: a méhnyálkahártya építésében, illetve a méhnyak-váladék fokozásában van szerepe
Progeszteron: a méh üregét előkészíti a beágyazódásra, illetve a női szervezetet a magasabb hőmérséklettel felkészíti a magzat fogadására

Akár az életmód is lehet felelős…
Hormonális problémákhoz vezethet többek között a hipotalamusz, a hipofízis, vagy az ováriumok sérülése, de gyakran az életmódunk áll hormonális egyensúly felborulásának hátterében. A túlzásba vitt sportolás, a helytelen táplálkozási szokások is szerepet játszhatnak a hormonháztartás felborulásában, de a stresszes életmód is okozhatja a női ciklus hibás működését. Stressz hatására ugyanis emelkedik a prolaktinszint, ami megakadályozza az ovulációért felelős LH-csúcs létrejöttét, így a tüszőrepedést.

Kezelési lehetőségek
• Peteérést, vagy fiziológiás hormonális egyensúlyt elősegítő tabletták, vagy injekciók
• Vitaminkúra
• Fennálló stressz csökkentése
• Túlzásba vitt sportolás csökkentése
• Túlsúly, vagy alultápláltság megszüntetése


Forrás: Ha nem jön a baba c. könyv


Szülők lapja

Meddőség

Szülők lapja


2008.04.28