Arra az esetre, ha mégsem otthon várjátok a locsolókat, mi összegyűjtöttük a legjobb húsvéti programokat. Így nem maradtok ki az ünnepi hagyományokból, és egy kiváló élménnyel gazdagodik a család.
Húsvéti programok
1. Húsvéti Bárányfesztivál a Vajdahunyadvárban (Budapest)
2. Húsvéti programok a budai Várban (Budapest)
3. Húsvét hétfő Sissyvel (Gödöllő)
4. Húsvét a skanzenben (Szentendre)
5. Húsvéti programok a Szennai Skanzenben (Szenna)
6. Húsvéti tojásfestés a Sóstói Múzeumfaluban (Nyíregyháza)
7. Pirostojás expresszt indít a lillafüredi kisvasút (Lillafüred)
8. Húsvéti fesztivál (Hollókő)
9. Hímes tojásból épül a világ legtörékenyebb vára (Gyula)
10. Cinkesütés Szatmárban (Szatmárcseke)
11. Természet és hagyomány a Tisza-tónál
12. Mór környéki mókák
13. Húsvéti Vigalmak a Balatonnál
14. Nyuszi a Vasi Múzeumfaluba (Szombathely)
15. Szeri húsvét (Ópusztaszer)
1. Húsvéti Bárányfesztivál a Vajdahunyadvárban (Budapest)
Élőállat-bemutató, bárányhúsból készült magyar és nemzetközi élelmiszerek, főzőverseny, kézműves foglalkozások, népi játékok és egyéb programok várják a Húsvéti Bárányfesztivál vendégeit a Vajdahunyadvárban április 18-21-e között.
A legkisebbek nyuszikat simogathatnak, és díjnyertes nyuszis bemutató is lesz. A Csokoládé Múzeum mini csokoládégyárat állít fel a helyszínen, ahol az egész család részt vehet a csokoládékészítésben.
2. Húsvéti programok a budai Várban (Budapest)
Az április 19-i életfaavatón közreműködik a Bem Táncegyüttes és a Garabonciás gólyalábas utcaszínház, muzsikál az Üsztürü zenekar. Fellép a Bem Folklór Táncegyüttes, a vendégváros Sepsiszentgyörgy Spontán és Fabatka zenekara, a Sic Transit Gloria Mundi és a Balkan Fanatik.
Április 20-án Gryllus Vilmos, a Ghymes és a Fabatka zenekar ad koncertet. A programokat a Tűzmadarak show műsora, a Netz Táncprodukció, a Lábita Bábszínház és a Magyar Népmese Színház előadása színesíti.
Április 21-én az Újbudai Babszem Táncegyüttes ünnepi műsora mellett táncház, a Kolompos együttes, a sepsiszentgyörgyi Cimborák bábtársulat, a Bokros Együttes, Szalóki Ági, Ferenczi György és a Rackajam koncertje várja a közönséget.
A kisebbeket mindhárom nap meselabirintus, állatsimogató, hagyományőrző játszóház, alkotóműhely, ügyességi játékok, többek között tojásgurítás és tojáskapkodás is szórakoztatja.
A régi mesterséget képviselő tojáspatkolók, tojásírók és festők bemutatói mellett a mézeskalácsból készült tojáskészítés titkait és régi mesterségek számtalan fortélyát lesheti meg a közönség.
3. Húsvét hétfő Sissyvel (Gödöllő)
Húsvét hétfőn maga Erzsébet királyné látogat majd vissza a kastélyba, és ünnepi fogadást tart a Díszteremben.
Ha igazán érezni akarjuk a békebeli idők hangulatát, válasszuk a lejutáshoz a húsvét hétfői Sissy vonatot. A nosztalgia szerelvényre a Nyugati pályaudvarnál, a Királyi Várón keresztül szállhatunk fel, a személyzet pedig az egész utazás alatt korhű ruhába öltözve gondoskodik a kényelmünkről és a szórakozásukról.
4. Húsvét a skanzenben (Szentendre)
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum minden tájegysége más és más programmal készül a feltámadás ünnepére. A család apraja-nagyja Szent György-napi kincskeresésben vehet részt, ahol minden család egy kincskereső térképpel a kezében találhatja meg a Skanzenben elrejtett kincseket, de lesz Szent György-napi kilövés is, vagyis a bánatok kikiáltása, amikor bárki megszabadulhat régóta hordozott „terhétől”.
Az idei húsvéti rendezvény középpontjában a bárány áll, így ennek a jegyében a kézműves foglalkozásokon kerámia és gyapjú bárány készül, a Meseházban bárányos meséket hallgatnak a legkisebbek, a nagyobbak a Tojáskertben különböző régi tojásjátékokkal játszanak, de érdemes benevezni az értékes nyereményekért zajló tojáskeresésbe is.
Amíg az anyukák a konyhában, a gyermekek pedig a kézműves foglalkozásokkal múlatják az időt, addig az apukák a különböző húsvéti szokások részesei lesznek és elsajátítják a pásztorbot faragásának csínját-bínját. A keresztények egyik legnagyobb ünnepén a nagyszülők a református templomban istentisztelet, a katolikus templomban szentmisét hallgathatnak.
A két nap során a népművészek tojást patkolnak, karcolnak, pingálnak, berzselnek a szentendrei Skanzenben és minden korosztály megtalálja a kedvére való időtöltést.
Húsvét a Szentendrei Skanzenben (Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum/Deim Péter)
5. Húsvéti programok a Szennai Skanzenben (Szenna)
Locsolkodás, népi játékok, gyapjúbárány- és hímestojás-készítés, ünnepi ételek sütése és kóstolása, valamint népzenei koncert várja a látogatókat a Szennai Skanzenben, ahol a húsvéti ünnepek alatt a Somogy Zenekar és Táncegyüttes eleveníti fel a hagyományos húsvéti szokásokat.
A látogatók bekapcsolódhatnak a húsvéti készülődésbe, így vasárnap a kisebbek tojást díszíthetnek, gyapjúbárányt és szagos vizet készíthetnek, az asszonyok kalácsot sütnek. Hétfőn, ahogy illik, a férfiak vízzel locsolkodnak, délután pedig az Üsztürü Zenekar és Nyitrai Marianna koncertje szórakoztatja a vendégeket.
A Szennai Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény látogatói megismerhetik és ki is próbálhatják a tojáshímzés különböző formáit - a karcolást, a berzselést, az írókázást vagy a tojáspatkolást - a hagyományos motívumokat és az újszerű mintákat.
6. Húsvéti tojásfestés a Sóstói Múzeumfaluban (Nyíregyháza)
Hagyományos húsvéti tojásfestésre várják a látogatókat a Sóstói Múzeumfaluban péntektől vasárnapig, április 21-én pedig egész napos programmal készül a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn található skanzen.A program keretében megidézik a valamikori falusi húsvétok hangulatát, felelevenítik a hagyományokat, a hiedelmeket és a babonákat egyaránt. A kapunyitást követően a Margaréta Tánccsoport tart folklórbemutatót. A húsvéti locsolkodás után a Kuckó Művésztanya utcaszínházi előadását láthatják az érdeklődők a múzeumfalu főutcájában, a legkisebbeket a Burattinó Bábszínház szórakoztatja majd.
A skanzen templomában hagyományos húsvéti istentiszteletet tartanak, a szertartás után a Flaska népzenei együttes lép fel. A misztérium kedvelői a múzeumfalu babonaházában szörnyülködhetnek régi históriákon, s megtudhatják, van-e alapja a hiedelmeknek A rendezvényen lesz kóstolóval egybekötött népi gasztronómiai bemutató, valamint tartanak húsvéti nagyvásárt, kézműves foglalkozásokat is.
Egy óvodás kislány savmaratott technikával hímes tojást készít a múzeum munkatársával (Fotó:mti/Balázs Attila)
7. Pirostojás expresszt indít a lillafüredi kisvasút (Lillafüred)
Pirostojás expresszt közlekedik április 19-én, a Húsvét vasárnapját megelőző napon. A különvonat utasai a bükki ébredő természetet láthatják Ortástetőig, ahol "Erdész nyuszi" meglepetése várja a kicsiket.
Visszaindulás után a szerelvény a Csanyik-Erdei Iskola állomásig közlekedik, itt rövid séta után a Csanyiki Erdészeti Erdei Iskola területén folytatódik a program. Bemutatkoznak az iskola gazdasági udvarának új lakói, illetve a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó kézműves foglalkozással és számos más érdekességgel várják az utasokat.
8. Húsvéti fesztivál (Hollókő)
A vendégek megkóstolhatják a Palócföld ételeit, részt vehetnek a húsvéti körmeneten, és megnézhetik a vásári gólyalábasok bemutatóját is. Hollókőn húsvétkor a falu apraja-nagyja viseletet hord, a fiúk vízzel teli vödrökkel vadásszák a sokszoknyás, pántlikás lányokat. Az idei Húsvéti Fesztiválon meghirdetik a Hollókő Locsolkodója versenyt, mely címért azok a legények küzdhetnek, akik a hollókőiektől kölcsönkért vödörrel, illedelmesen verset mondva, a lányokat vízzel meglocsolva a legtöbb piros tojást gyűjtik be.
Az eszem-iszom már nagyszombaton elkezdődik, az ófalu udvaraiban a leghíresebb palóc gasztronómiai ínyencségekkel várják a látogatókat. A főszerep a hagyományos húsvéti sonkáé, a vanyarciak haluskával, a kétbodonyiak szilvásgombóccal készülnek.
A nagyszombati program a gyerekeknek és családoknak szól, fellép a Paramisi Társulat, Szalóki Ági családi koncertet ad, a húsvét vasárnap és hétfő a népzenei koncerteké, mesemondóké és a népi hagyományoké lesz.
A vasárnap szentmisével és körmenettel, a hétfő nagy, közös húsvéti locsolkodással kezdődik. Mindkét napon lesz délelőtti táncház a Nógrád Táncegyüttessel, locsolkodás a templomnál és az alsó kútnál, Garaboly koncert és közös nótázás, táncolás. Fellép többek között Herczku Ágnes és Nikola Parov, az Iglice Táncegyüttes és a Folt zenekar, lesz Kerekes Band és Tárkány Művek koncert.
Húsvéti locsolkodás Hollókőn (Fotó: Hollókői Információs Iroda)
9. Hímes tojásból épül a világ legtörékenyebb vára (Gyula)
Tízezer hímes tojásból készítik el a Gyulai Vár hű mását, a gyulaiak magyar rekordot szeretnének elérni, és sikeres hazai minősítés alapján a Guinnessrekord-bejegyzésre is pályáznak.
A hímestojásvárat egy 3,15 méter hosszú és 2,05 méter széles faalapra építik fel. Az építmény 1,5 méter széles és a legmagasabb pontja egy méter magas lesz. A Gyulai Vár hímestojásmakettje április 21-re készül el, a közönség a különleges építményt húsvét hétfőn tekinthető meg a pálinkafesztivál helyszínén, a Várkertben.
10. Cinkesütés Szatmárban (Szatmárcseke)
A cinke egy jellegzetes szatmári étel, liszt és krumpli felhasználásával készül, sütőben sütve. A cinkefőző versenyen települések csapatai mérik össze a tudásukat. Erre az alkalomra a sátrakban hagyományos népi konyhát rendeznek be, és a versenyzők cinkét, valamit a településükre jellemző népi ételeket készítenek.
11. Természet és hagyomány a Tisza-tónál
A Nagykörűi tájház az ünnep alkalmából feleleveníti a környék népszokásait, a régmúlt hagyományait. Megtanulhatjuk, hogyan készül a kemencés kalács, hogyan díszíthetünk tojást hagyományos eszközökkel és mi került az ünnepi asztalra dédanyáink korában. A nap este muzsikaszóval és táncházzal zárul, ami után jól esik a pihenés a csöndes, jó levegőjű környéken kicsiknek és nagyoknak.
Vasárnap és hétfőn a Tisza Tavi Ökocentrumban kalandozhatunk. Az egyébként is élménykeben gazdag szabadidőpark az ünnepre átalakul: csokitojás-keresés, állatsimogatók, locsolkodás, versenyek várják a családokat és a szívek mellett a gyomor sem marad üresen: alapos bemutatót kapunk a táj gasztronómiájából is.
12. Mór környéki mókák
Móron locsolóbál, szabadtéri sütögetés, borkóstolás és locsolkodás lesz – szinte minden borosgazda készül valamilyen meglepetéssel. Ha a közelben járunk, érdemes Agárdra is ellátogatni – itt ünnepi sétahajózás vár bennünket a Velencei-tavon.
13. Húsvéti Vigalmak a Balatonnál
Gasztronómiai bemutató, állatsimogató és gyerekprogramok várnak bennünket a hévízi Húsvéti Vigalomban. Ételeket minden nap 12 órától kóstolhatunk, este pedig különböző koncerteken szórakozhatunk majd.
Zalakaroson a fürdőben idén is lesz nyúlkergetés, Gyenesdiáson babavásár és tojáskeresés, Kápolnapusztán pedig bivalyok közé érkezik a nyuszi és kincskereső játékra hívja a kisebbeket.
14. Nyuszi a Vasi Múzeumfaluba (Szombathely)
Hagyományőrző húsvét lesz a Vasi Múzeumfaluban is. A népviseletbe öltözött vendéglátók ételkóstolóval, népi játékok tanításával, tánccal, zenével kedveskednek a betérőknek.
15. Szeri húsvét (Ópusztaszer)
Rügyfakasztó vasárnap és vízbevető hétfőn életre kel Ópusztaszeren a skanzen. Korhű ruhákba öltözött menyecskék, legények elevenítik meg az ünnepi szokásokat. Ételszentelés, tojásfestés, régimódi locsolás, muzsikaszó, meglepetések és nyeremények, várják mindazokat, akik a természethez közel szeretnék ünnepelni a feltámadást.
Kezdőkép: Hollókői Információs Iroda
Fotók a cikkben: Hollókői Információs Iroda, Szabadtéri Néprajzi Múzeum//Deim Péter, MTI/Balázs Attila
Forrás: mti, itthon.hu