Azt, hogy az influenza napokra legyengít és ágynak dőlünk tőle, mindenki megtapasztalhatta már. Ám új felfedezés, hogy az influenza az agy működését is befolyásolhatja - ezt állapították meg állatkísérletekkel német tudósok.
Azt, hogy az influenza napokra legyengít és ágynak dőlünk tőle, mindenki megtapasztalhatta már. Ám új felfedezés, hogy az influenza az agy működését is befolyásolhatja - ezt állapították meg állatkísérletekkel német tudósok.
A kutatók egérnőstényeket fertőztek meg különböző influenzavírusokkal. Két vírustörzs esetében változásokat tapasztaltak a hippocampus, a halántéklebeny mélyén elhelyezkedő agyterület szerkezetében és működésében, ami a fertőzés után egy hónappal is fennállt - idézte a medicalexpress.com a Journal of Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmányt.
Az idegrendszerre is hatással van az influenza
Noha az influenzát felső légúti betegségnek tekintik, egyes esetekben idegi tünetek is kapcsolódnak hozzá. Az influenza agyműködésre gyakorolt hosszú távú hatásait még nem tanulmányozták.
Martin Korte német neurológus, a Braunschweigi Egyetem tudósa és kutatócsoportja három különböző influenzavírus - H1N1, H3N2, H7N7 - hatásait tanulmányozta egereken.
A háromból kettő, a H3N2 és a H7N7 memóriazavart okozott, és a hippocampus neuronjainak szerkezeti változásait is összefüggésbe hozták velük.
A fertőzés hosszú időre aktiválta az immunsejteket a hippocampusban, valamint megváltoztatta a depresszióval, az autizmussal, a skizofréniával és más idegrendszeri zavarokkal kapcsolatos gének kifejeződését.
Az eredmények azt sugallják, hogy egyes influenzatörzsek veszélyeztethetik az agy egészséges működését.
Influenza vagy nátha?
A két betegséget könnyű megkülönböztetni - bár mindkettő tüsszögéssel, orrfolyással jár, az influenza tünetei ezen kívül a
- láz
- hidegrázás
- rossz közérzet
- fejfájás
- izomfájdalom.
Mindemellett az influenza tünetei általában hirtelen lépnek fel - csecsemőknél a fenti tünetekhez még bágyadtság, vagy akár hasmenés is társulhat -, míg náthánál rendszerint lassabban rosszabbodik a beteg állapota.
A megfelelő D-vitaminszint 90%-kal csökkentené az influenzás megbetegedést
A Semmelweis Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikáján készített D-vitamin-konszenzus megállapította, hogy a D-vitamin-szint 37,5–50 nmol/l-ről 75–100 nmol/l-re történő emelése a rendelkezésre álló adatok alapján az influenzás megbetegedések számát 90%-kal csökkentené. Tehát elsősorban a D-vitamin fogyasztását kell megkezdeniük azoknak, akik még nem szedik, hiszen a szervezet nyáron képződött tartalékai már rég, körülbelül 6 hét alatt kimerültek. Immunrendszerünk ölősejtjei aktívabbak, ha megfelelő D-vitamin koncentráció áll rendelkezésükre, hiányállapotában ugyanakkor védtelenebbek vagyunk a vírusos és bakteriális betolakodókkal, gyulladásokkal szemben.
Szervezetünk D-vitamin-ellátottsága csak kisebb részben étrendi kérdés, ezért ha nem pótoltuk, mostanra már szinte biztosan hiányban szenvedünk. Az ideális szint fenntartásához változatos, májat, tojást és tengeri halakat is tartalmazó étrend mellett felnőtteknek napi 2000 NE D3-vitamin bevitele javasolt.
Olvasd el ezt is!
Influenza tünetei, kezelése - Hogyan védheted meg gyermekedet az influenzától? 10 fontos szabály, amit tartsatok be »
Forrás: MTI
Fotó: Pexels