Játékos torna lúdtalp ellen - Ezeket ajánlja a gyógytornász

Kovács Andrea

Gyerekbetegségek

Kovács Andrea


Játékos torna lúdtalp ellen - Ezeket ajánlja a gyógytornász Minden baba telitalpasnak születik, a láb boltozatai csak később, a felállás és a járás során a lábra ható izmok munkája eredményeként alakulnak ki. Ezeket az izmokat játékos tornával, különböző eszközökkel otthon is erősíthetjük.

Minden baba telitalpasnak születik, a láb boltozatai csak később, a felállás és a járás során a lábra ható izmok munkája eredményeként alakulnak ki. Ezeket az izmokat játékos tornával, különböző eszközökkel otthon is erősíthetjük.

Mi a lúdtalp?
A lúdtalp a láb állásának azon változása, melynél a láb hossztengelye körül kifelé van fordulva úgy, hogy belső széle lesüllyedt és külső széle magasabban áll. Legfeltűnőbb változás azonban a lábnál az, hogy a láb boltozata ellapul s így a láb belső szélén észlelhető vájulat eltűnik és a láb egész talpával éri a talajt, a bokaízület előtt szélesen ellapul.



A lúdtalpas egyének nem képesek hosszú ideig járni vagy állni, gyorsan elfáradnak, sőt fájdalmat éreznek a bokaízület tájékán.

A lábon kétfajta boltozatot különböztetünk meg:
- hosszboltozatot, minden egyes ujjnak megfelelően van egy-egy, amelyek a sarokcsont és a lábujjak tövéig érő lábközépcsontok végéig érnek. Persze ezek az ívek különböző magasságúak, az öregujjhoz futó magasabb, míg a kisujjnál levő alacsonyabb.

- harántboltozatot, mely alkotói a lábközépcsontok végei, ahol az ujjak csatlakoznak a lábhoz.
Ez úgy alakult ki, hogy a nagylábujjunk és a kisujjunk töve mögötti lábközépcsont érintkezik a talajjal, ezek a felületek jól tűrik testünk súlyát és a járás során kialakuló erőbehatásokat, míg a többi lábközépcsont a talajt éppen hogy csak eléri, alig esik rájuk teher.

Segít-e a lúdtalpbetét?
A lúdtalpbetét viselése gyermekkorban, ha egyéb torzító betegség nincs, nem ajánlott. Ha gyermekkorban betéttel megtámasztjuk a talpat, pont azokat az izmokat sorvasztjuk el, amelyek egyébként a boltozatos szerkezet kialakításáért felelősek. Felnőttkorban is csak akkor érdemes elkezdeni a betétviselést, ha már van valamilyen panasz.
Ekkor inkább a láb tornáztatásával, a boltozatos szerkezetet létrehozó izmok erősítésével érdemesebb törődni.

Játékos gyakorlatok a lábboltozatok erősítéséért:
- a földön ülve egy labdát a két talpunk közé fogunk
- a földre helyezünk egy zoknit, ülve, a lábujjainkkal megfogjuk a zokni két végét, megmarkoljuk, felemeljük és széthúzogatjuk.
- ülve, egyik lábunk ujjaival egy ceruzát "felmarkolunk" a földről, felemeljük és megkíséreljük a másik lábunk ujjaival átvenni, majd fordítva.
- állva, mindkét lábunk ujjaival egy-egy kis golyót megmarkolunk. A golyókat fogva néhány lépést sétálunk a talpunkon.
- apróra tépett, földre szórt papírdarabkákat egyenként lábujjal felszedegetünk.

Hasznos eszközök a lúdtalp megelőzésére:
- tüskés labdák, amivel a talpat lehet masszírozni
- félgömb alakú játékok, amire fel lehet állni ( pl. Bilibo)
- lejtők/emelkedők, amin sétálni lehet
- babzsákok, amin állni kell

Természetesen ezek általános gyógytorna gyakorlatok és persze minden láb egyedi. Ha eredményesen akar tornázni, mindenképp kérje ki gyermekgyógytornász véleményét.

Szerző: Kovács Andrea gyógytornász
Fotó: Pixabay

 


Kovács Andrea

Gyerekbetegségek

Kovács Andrea


2010.09.08