A baba számára hónapokon keresztül a köldökzsinór a tápláló vezeték. Ezen át nemcsak a tápanyagok jutnak el hozzá, hanem sajnos a kismama által fogyasztott károsító anyagokból is részesül.
Az alkohol hatása
Amikor egy kísérlet során a kismamák egy fél deci vodkát ittak egy pohár gyömbéres üdítőben, a magzatoknál a magzati légző mozgás leállt több percre. Amint az anya véralkoholszintje már alacsony volt, és a magzat alkoholszintje is csökkenni kezdett, a magzati légző mozgás újra szaporább lett. Nagyobb mennyiségű illetve rendszeres alkoholfogyasztás komolyan károsíthatja a magzatot. Szellemi és testi fejlődésében is visszamaradhat. Kialakulhat az úgynevezett különleges arc: kicsi szemrés, vékony felső ajak, az orr és a felső ajak közötti távolság feltűnően nagy. Ha valaki naponta csupán egy italt fogyaszt, megduplázza a kis súlyú magzat világra jöttének esélyét.
Dohányzás a várandósság alatt
A dohányos kismamák általában kevesebbet esznek, így a magzat nem jut elegendő és összetételében a fejlődésének megfelelő tápanyaghoz. A dohányzáskor keletkező szénmonoxid átjut a magzatba és csökkenti a vér oxigéntartalmát. A dohányzó kismamák újszülöttjeinek súlya átlag 200 grammal kisebb, mint a nemdohányzóké. Gyakoribb a koraszülés is.
A nikotin érösszehúzódást okoz. Egyetlen szál cigaretta elszívása is órákra beszűkíti a méhfal ereit, ezáltal csökken a lepény vérellátása, így a magzat táplálék- és oxigénellátása is. A méhlepény növekedése együtt jár a lepény érési folyamataival. Ultrahangvizsgálattal kimutatható a dohányos kismama méhlepényének természetesnél lényegesen gyorsabb érési, öregedési folyamata. A lepény idő előtt elmeszesedik, ami az ultrahang képen félreérthetetlenül kivehető. A mész, mint a csont is, teljes egészében visszaveri az ultrahangot, így a meszesedő terület szinte világít a felvételen.
Szerző: Beleznay Katalin szonográfus
Fotó: Freepik