
A vizeletvisszatartási problémák rengeteg ember életét keserítik meg a hétköznapokban. A betegségnek többféle típusa és kiváltó oka van, azonban az érintettek kivétel nélkül csak arra kíváncsiak: kezelhető-e az inkontinencia?
Mivel az elváltozás hátterében számos tényező meghúzódhat, ezért nehéz erre minden páciens esetében határozott igennel válaszolni, azonban az orvostudomány fejlődésével ma már nagyon hatékony eszközökkel lehet felvenni a harcot a vizelettartási gondokkal.
Sőt mi több, nemcsak orvosi segítséggel tehetünk sokat a kellemetlenség ellen, hanem olyan életmódhoz köthető változásokkal is, amelyek nem kerülnek semmibe, mégis jelentős támogatást adhatnak a kezeléshez.
Cikkünkben valamennyi módszerre kitértünk, így olvasóink számára világossá válhat: egy nagyon jó urológus és a megfelelő életmód segítségével az esetek többségében a vizelet inkontinencia ma már kezelhető betegség.
Életmódtanácsok az inkontinencia kezeléséhez
Bár nevezhetjük ezeket divatos szóhasználattal élve házi praktikáknak, azonban az alábbiakban elhangzó életmódtanácsok bizonyítottan hasznos segítséget nyújthatnak abban az esetben, ha valaki vizeletszivárgástól szenved.
Tervezett folyadékfogyasztás
A tervezett folyadékfogyasztás az egyik legjobb módja annak, hogy megakadályozzuk az inkontinenciával járó kellemetlen szivárgást.
Hidratáljunk mindig meghatározott időpontokban – például igyunk kétóránként egy nagy pohár vizet –, így pontosan tudjuk majd, hogy mikor lesz szükség hólyagunk ürítésére.
Különösen ügyeljünk az esti órákban arra, hogy néhány órával lefekvés előtt már ne fogyasszunk folyadékot, ezzel elkerülhetjük a kellemetlen éjszakai baleseteket vagy azt, hogy fel kelljen kelni üríteni.
A fizikai aktivitás nagyon fontos
Bár az inkontinenciától szenvedők jelentős többsége a szivárgások miatt nem szívesen mozog, azonban ez is nagyon fontos ahhoz, hogy könnyebben kezeljük a kérdéses problémát.
A jó fizikai aktivitás és a súlykontroll ugyanis az általános egészség szempontjából nagyon lényeges, miközben olyan izmokat is erősíthetünk, amelyek segítenek megakadályozni a vizeletszivárgást.
Kutatások igazolják, hogy a megfelelő testtömeg-index, vagyis az optimális testsúly nemcsak a kialakult inkontinencia esetén hozhat enyhülést, hanem segít megakadályozni a kialakulást is.
Figyeljünk oda a táplálkozásra
A táplálkozás azért játszik fontos szerepet az inkontinencia kapcsán, mert a megfelelő emésztés, a könnyed székletürítés, de még inkább a székrekedés elkerülése a húgyutakra is hatással van az erőlködés által.
A rostban gazdag táplálkozás, a célzott folyadékfogyasztás és a rendszeres testmozgás ebben együttesen kulcsszerepet játszik. Ha önerőből nem sikerül elkerülni a székrekedést, mindenképpen beszéljünk háziorvosunkkal a lehetőségekről.
Hólyagtréning
A hólyagtréning alapvetően két részből áll össze.
Az első a tervezett fürdőszoba-használaton alapul, hiszen a célzott folyadékfogyasztás és az időzített ürítés lehetőséget ad arra, hogy trenírozzuk a hólyagunkat, felkészítsük a nagyobb mennyiségű folyadék fogadására is.
A második egy egyszerű trükk, aminek a lényege, hogy vizeléskor többször célzottan megszakítjuk az ürítést, ami az izmok összehúzódásával és elernyedésével képes megedzeni a hólyagot.
Erősítsük a medencefenék izmait
A medencefenék izmainak gyengesége sokaknál az inkontinencia elsődleges problémaforrása. A Kegel gyakorlatokkal azonban lehetőségünk van például megerősíteni azokat az izmokat, amelyek alapvetően szabályozzák a vizeletáramlást és visszatartást.
A medencefenék izmainak erősítése a férfiaknál és a nőknél egyaránt jó hatással van a vizeletszivárgásra, és ha magunktól nem tudjuk elsajátítani ezeket a gyakorlatokat, kérjük fizikoterapeuta segítségét.
Hogyan kezeli az urológia az inkontinenciát?
Amint azt a fentiekben már hangsúlyoztuk, a vizeletszivárgás ellen nagyon sokat tehetünk életmódváltással, de a legtöbbször orvosi segítségre is szükségünk lehet ahhoz, hogy a probléma ne keserítse meg az életünket.
Amennyiben Ön is inkontinenciától szenved, kattintson a következő linkre: urológia.
Gyógyszeres kezelés
Az urológusok kezében számos olyan készítmény van, amelyekkel az inkontinencia – főleg az enyhén és a közepesen súlyos esetek – magas hatásfokkal kezelhetők.
Vannak szájon át szedhető tabletták, amelyek segítenek a hólyag ellazításában, így a páciensek – különösen életmódváltás esetén – lehetőséget kapnak a megfelelő életminőség elérésére.
Különösen hatékony készítmények a hólyag ellazítására az antikolinerg szerek, a béta-3 agonisták, de azoknál a férfiaknál, ahol a prosztata jóindulatú megnagyobbodása okozza a problémát, az alfa-blokkolók is előnyösen alkalmazhatók.
Különösen magas hatásfokot ért el az urológia a szépészeti beavatkozások világából ismert botulinum toxinnal is a vizelet-inkontinencia kezelése kapcsán, hiszen segítségével a hólyag tartósan elernyeszthető, így sokkal nagyobb mennyiségű vizelet tárolására lesz alkalmas.
Kezelés orvosi eszközökkel
A gyógyszerek mellett számos orvosi eszköz is az urológusok rendelkezésére áll ahhoz, hogy az inkontinenca – főleg súlyosabb esetekben – ne okozzon kellemetlenségeket a páciensek számára.
Léteznek ma már speciális katéterek, amelyek segítenek szivárgás megakadályozásában, de vannak olyan különleges pesszáriumok, amelyek a hüvely falához és a húgycsőhöz nyomódva tudják kifejteni előnyös tulajdonságaikat.
Ezen felül ma már vannak olyan eszközök, illetve szerek, amelyeket közvetlenül a húgycső körüli területre injektálva elősegíthetik az ottani záróizom duzzanatát, ami segít a hólyag nyílásának lezárásában, ezáltal pedig a szivárgás megszüntetésében.
Amennyiben a fentiek nem hoznak eredményt, a műtéti beavatkozás előtt gyakran alkalmaznak elektromos idegstimulációt. Segítségével a húgyhólyag izmai erősíthetők, méghozzá a környező idegek ingerlésével.
Kezelés műtéttel
Amennyiben az urológiai módszerek nem hoztak eredményt, az inkontinencia kezeléséhez sebészeti beavatkozásra van szükség.
Tudni kell, hogy erre általában csak a legsúlyosabb állapotokban kerül sor, amikor a páciens már nemcsak szivárgást tapasztal, hanem teljesen kontrollálhatatlan számára a vizeletürítés.
Ma már számos hatékony műtéti módszer elérhető inkontinencia esetére. Az egyik ilyen a Sling műtét, aminek részeként egy speciális hevedert helyeznek a húgycső alá annak érdekében, hogy megtámaszthassák vele a legyengült szöveteket, ezzel akadályozva a vizelet szivárgását.
Szintén a népszerűbb beavatkozások közé tartozik a mesterséges húgyúti záróizom kialakítása műtéti úton, ami a férfiak számára jelent megoldást.
Amennyiben az inkontinencia hátterében elzáródás vagy beszűkült húgycső áll, a probléma eltávolítása vagy a húgycső kitágítása jelenthet alternatívát a megfelelő módszerek alkalmazásával.
Ezen felül létezik még a húgyhólyag méretének növelésére szolgáló beavatkozás, ami főleg idegkárosodás esetén biztosít hatékony megoldást. Segítségével a hólyag több vizeletet tud tárolni, így megakadályozhatók a nem kívánt szivárgások.
(x) Szponzorált tartalom