A várandósság idején a kismama és a baba egészségére összpontosítunk, arra, hogy jól és elégedettnek érezzék magukat, miközben az asszonyok teste rengeteg természetes változáson megy keresztül!
A kismamajóga kitalálói
Az Angliában élő Dr. Francoise Barbira Freedman anya, jógaoktató és antropológus, valamint Doriell Hall - anya és jógaoktató - fejlesztették ki a kismamajóga módszert, melyet Magyarországra az Írországban élő, magyar származású Toldy Csilla hozott el.
Kinek ajánlott a kismamajóga?
Mindenkinek! A módszer biztonságos, a jógában nem jártas asszonyok is könnyedén elsajátíthatják. A gyakorlatok összekapcsolódnak a légzéssel, a helyes légzéssel, és lazítják, nyújtják a medencét, a gát területét. Segítenek tudatosítani és megerősíteni a szülésben résztvevő izmokat, fejlesztik és erősítik a testtudatosságot.
További jótétemény, hogy a rendszeres gyakorlás hatása megmarad hosszútávon, a szülés után is. (Helyes testtartás, helyes légzés, relaxált cselekvés.)
Francoise és Doriell asszony a klasszikus jóga test- légző- és relaxációs gyakorlatait átformálták, úgyhogy alkalmasak a várandósság különböző szakaszaiban. Figyelembe vették az asszonyok szükségleteit és igényeit, amelyek változnak a várandósság három szakaszában. Emellett saját tapasztalataikra is támaszkodtak, hiszen mindketten többgyermekes édesanyák.
Céljuk az volt, hogy a kismamajóga gyakorlásával, a várandósság, a szülés és a babázás élvezetesebb legyen, segítsék a nőket abban, hogy a szülés természetes és örömteli, minden indokolatlan megterhelés, félelem és ellenállás nélküli legyen.
A módszer rendszeres gyakorlásával szeretnék elérni, hogy az anyukák erősnek, fittnek és jól felkészültnek érezzék magukat.
A várandósság 3 szakasza - Milyen jógagyakorlatok javasoltak?
A kismamajóga figyelembe veszi a várandósság három szakaszát; az első szakaszt a 14. hétig, a második szakaszt, ami 14-30. hétig tart, ill. a 30. hét utáni időszakot. A 8-14. hét kritikus időszak, ezért azt javasoljuk, hogy a kismamák a 12-14. héten kezdjék el a kismamajóga gyakorlását.
Első szakasz
Aki mégis már az első szakaszban gyakorol, annak a légzőgyakorlatok, a relaxáció és a jóga nidra javasoltak. Már ezekkel is ki-, ill. továbbfejlődik a testtudatosság. Az anyukák, kismamák megismerik testük és a baba jelzéseit, odafigyelhetnek szükségleteikre.
Második szakasz
A 14-30. hét közötti, középső szakaszban a kismamajóga-órák dinamikusabbak. A középpontban a kondíció fejlesztése, javítása, megőrzése, a csípőízület lazítása, a hátizmok, lábizmok erősítése áll. Hangsúlyos a helyes testtartás - állásban, ülésben - és a helyes légzés kialakítása, fejlesztése.
A kismamák megtanulják, és gyakorolják a gátizmok elkülönítését, lazítását és összehúzását, hogy a gátizmok rugalmasak legyenek.
A jóga nidra - vezetett relaxáció - alatt, amikor a test teljesen ellazult állapotban van, a kismama saját magát programozza, a sancalpával, egy pozitív megerősítéssel.
Harmadik szakasz
A 30-40. héten már nem fekszenek a kismamák a hátukon. A gyakorlatok kevésbé dinamikusak, figyelembe vesszük a megnövekedett súlyt, a nehézkesebb mozgást, a súlypont eltolódását, a fáradékonyságot. A jóga nidra - a mély relaxáció – továbbra is komoly szerepet kap.
A 36-38. héttől csak a légző és relaxációs gyakorlatokat végzik a kismamák. Gyakorolják az előnyös szülő/születés pozíciókat, a párjukkal együtt. Az apukák is felkészülnek, hogy szülés/születés közben jó testi-lelki segítők lehessenek, és születés csodálatos élményét zökkenőmentesen éljék át együtt.
Az utolsó hetekben a gátizom masszírozásával és tágításával elérhető, hogy a gátizom ne szakadjon, és vágni se kelljen.
A következő videóban szereplő gyakorlatokat bármelyik szakaszban végezheted. Ha bármilyen problémát észlelsz a gyakorlatok közben, konzultálj az orvosoddal.
Jógavideó kismamáknak - 5 egyszerű gyakorlat, amely bármely trimeszterben végezhető