BÁRÁNYHIMLŐ (varicella)

Szövődmények lehetnek: tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás és kiterjedt, bőr alatti gyulladás. Ha tartósan magas lázat, viselkedésváltozást, nehezített légzést, összefolyó hólyagokat, az azt körülvevő bőr gyulladását észleljük, forduljunk orvoshoz. Ritka, súlyos esetben igényel kórházi ápolást (kizárólag Szt. László Kórház). Már megelőzhető, van védőoltás ellene.
SKARLÁT (vörheny)

Általában láz kíséri, torokgyulladás, tüszős mandulagyulladás, hasfájás, hányás, hasmenés is gyakran jelentkezik. Néhány nap alatt láztalanodik a beteg, a kiütések eltűnnek, helyükön a bőr finom hámlása észlelhető. Átlagos esetben szájon át adandó antibiotikum (penicillin) és lázcsillapító szükséges. Tartós láz, a kísérő torokfájás, vagy hányás miatti folyadékbevitel elégtelensége mellett esetleg infúzió adására is szükség lehet.
3 NAPOS LÁZ (Exanthaema subithum)

A láz miatt lázgörcs gyakori okaként szerepel.
KANYARÓ (morbilli),
RUBEOLA (rózsahimlő)
A védőoltásoknak köszönhetően, mára a mindennapi gyakorlatban már nem észlelt, kiütéssel járó fertőző betegségek, ezért fennállásukra csak különleges esetben, pl. nem oltott egyén, vagy bevándorló gondolunk.
CSALÁNKIÜTÉS (urticaria)

Javasolt:
külsőleg Fenistil gél, recept nélkül kapható
a gyermek életkorától függően Ca pezsgőtabletta
3 év alatt: 2-3x1/4 tabletta
3-14 év: 2-3x1/2 tabletta
14 év felett 2x1 tabletta
Ha nem javul, vagy nagyon sok kiütés van, bármilyen, egyéb okból otthon tartott antihisztamin szájon át jó hatású lehet. Pl: Fenistil csepp/caps., Cetirizine csepp/tabletta, Erolin szirup/tabl., Claritine tabl., Zyrtec csepp/tabl., Xyzal, Aerius stb.
Ha szemhéj- vagy szájduzzanat, esetleg nyelvduzzanat, vagy rekedtség kíséri, azonnal forduljanak orvoshoz, esetleg hívjanak mentőt. Ekkor kórházi felvétel és injekció adása következik.
ROVARCSÍPÉS

A csípés közepén a szúrt/harapott csatorna legtöbbször könnyen felismerhető.
Javasolt: Fenistil gél lokálisan, borogatás.
Orvoshoz akkor forduljunk, ha a csípéstől távoli testtáj, szemhéj, vagy ajak duzzanatát észleljük, ekkor kórházi felvétel szükséges.
Ha a csípést a gyermek elkaparja, gennyes, váladékozik, Betadine, vagy más fertőtlenítő oldat/krém használata javasolt.
Pöttyös újszülött
Főleg az újszülött, fiatal csecsemő arcán, gyakran tűszúrásnyi, sárgás, fehéres bennékű kiütések jelennek meg. Ezek az anyai hormonhatás következményei, spontán megszűnnek. Teendőt nem igényel. Piszkálni, kiszúrni tilos. Ügyeletet ne hívjunk.
Bevérzés, véraláfutás
Ha a gyermek testén lilás, sötétvörös, tűszúráshoz hasonlító elváltozásokat látunk, melyet fokozott erőlködés (köhögés, hányás) nem előzött meg, testén véraláfutások sérülésekhez képest indokolatlan számban és gyakorisággal jelennek meg, kórházi kivizsgálás javasolt, a vérlemezkék betegségét jelezheti.
Dr. Machnitz Judit
Forrás: Bethesda.hu