Az elhízás időzített bombaként fenyegeti négylábú barátaink életét. Ne etessük túl a kutyákat karácsonykor és semmiképp ne adjunk nekik csokit vagy nyírfacukrot tartalmazó süteményt, mert akár halálos is lehet.
Az elhízás időzített bombaként fenyegeti négylábú barátaink életét. Ne etessük túl a kutyákat karácsonykor és semmiképp ne adjunk nekik csokit vagy nyírfacukrot tartalmazó süteményt, mert akár halálos is lehet.
Nem csak mi emberek sínylettük meg a koronavírus életmódra gyakorolt hatását. A bezártság, a mozgásszegény életmód és a túlzott ételfogyasztás valóságos elhízásjárványt okozott a kutyák között. Rengetegen etették kedvencüket több emberi finomsággal, ami tovább fokozta a problémát. Ez egy ördögi kör, hiszen az elhízás miatt kevésbé mozgékonyabb kutya könnyen felszedhet magára további plusz kilókat, kiváltképp karácsonykor - figyelmeztet Böszörményi Andrea kisállat dietetikus.
A legrosszabb helyzetben a Covid kutyák vannak, akiket az elszigeteltség és magány érzésének enyhítésére vásároltak. A korlátozások feloldása után egyre kevesebb idő jut rájuk, egyre ritkulnak és rövidülnek a séták. Az efelett érzett bűntudatot extra jutalomfalatokkal igyekeznek kompenzálni a gazdik, ezzel gyakorlatilag halálra etetve őket.
Ne hagyd, hogy csokit vagy nyírfacukros édességet egyen - akkor sem, ha cukin kéri
A csoki egyenesen mérgező a kutyának, ezért tilos adni nekik. A karácsonyi időszak alatt különösen figyeljünk oda, hogy kutyánk ne férhessen hozzá csokihoz, szaloncukorhoz, csokis sütihez és egyáltalán semmilyen sütihez. A cukor káros, a xilit, vagyis a nyírfacukor pedig egyenesen halálos lehet. Minden esetben hívjuk fel erre a vendégek figyelmét is, nehogy titkon tiltott falatokat adjanak kedvencünknek, mert nem tudnak ellenállni az édes pofájuknak, ahogy kunyerál - tanácsolja Böszörményi Andrea.
Nem nasi kell neki, hanem séta
Fontos megérteni, hogy a kutyát nem az étel teszi boldoggá, hanem a mozgás, a rendszeres, hosszú séták a gazdival. Ezért az ünnepek alatt ne a nasi legyen több, hanem a séta. Ha csak tehetjük, menjünk ki a természetbe. A közös élmények a kedvencünket és minket is feltöltenek. Ráadásul a napi egy órás hosszabb séta nem csak a kutyánk, hanem a mi egészségünkhöz is hozzájárul.
Vedd észre, ha elhízott a kutyád
A gazdik többsége elfogult a kutyájával szemben és már csak későn veszi észre, hogy baj van. Miközben a kutyák fele elhízott, a gazdiknak csak kis hányada gondolja túlsúlyosnak a saját kutyáját. Sokan meg is sértődnek, például az állatorvosra, ha "lekövérezi" a kutyájukat – mondta Böszörményi Andrea.
Azonban, ha azt vesszük észre, hogy a kutyának nem tudjuk tapintani a bordáit, nincs dereka, vagyis egyre inkább szélesedik és egy vasalódeszkához kezd hasonlítani, akkor túlsúlyos. Ha az állatorvos, a kutyasuliban az oktató is felhívja rá a figyelmünket, akkor biztosan komoly a baj.
Ezt ajánlja a kutyaséf
Ha a kutyánk, cicánk túlsúlyos, Böszörményi Zsolt a Farkaskonyha kutyaséfje azt tanácsolja, hogy tegyük félre a "kutya gyorskaját", azaz a kutyatápokat. Helyette tápláljuk őket nyers vagy párolt húsból készült, házi menüvel, hússal, belsőségekkel és friss zöldségekkel. Kerüljük az étrendjükben a szénhidrátokat, pláne a cukrot. Egy kutyának az égvilágon semmi szüksége sem burgonyára, sem gabonára és az sem jó, ha a rizs az eledel alapja. A kutya és a cica elsődleges tápláléka a hús.
Természetesen lehet nasit is adni kedvencünknek, hiszen az ünnep nekik is ünnep, de nem mindegy, mit és mennyit. Kerüljük a színes jutalomfalatokat, inkább válasszunk például természetes, levegőn szárított rágcsálnivalót, mellyel sokáig elfoglalják magukat, nincs benne szénhidrát és még a fogukat, ínyüket is jól edzi. Jutalomfalatként, tréning célból mindig csak pici apró falatkákat adjunk, amelyek húsból készültek és nem tartalmaznak gabonát, vagy ízfokozókat.