Az Országgyűlés 2018. október 16-án, kedden kivételes eljárásban határozott a lakás-takarékpénztárak állami támogatásának kivezetéséről.
Az Országgyűlés 2018. október 16-án, kedden kivételes eljárásban határozott a lakás-takarékpénztárak állami támogatásának kivezetéséről, értesült az MTI.
Ennek értelmében a lakástakarék-pénztárak tulajdonosai a jövőben nem számíthatnak az évi maximum 72 ezer forintos állami támogatásra. A döntés nem érinti a már megkötött lakás-előtakarékossági szerződéseket, az állami támogatás a törvény hatályba lépését követően megkötött, illetve meghosszabbított szerződések esetében nem jár majd.
A képviselők 125 igen szavazattal, 49 nem ellenében hagyták jóvá a fideszes Bánki Erik javaslatát, melyről itt írtunk bővebben »
"Nem szolgálja eredményesen az otthonteremtési célokat"
A kormánypárti politikus indítványában hangsúlyozza, a Fidesz-KDNP nemzeti ügynek tekinti az otthonteremtést, ami családtámogatási politikájának egyik fontos pillére.
Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy az állam több mint húsz éve támogatja a lakás-takarékpénztárakat, azonban ez a megtakarítási forma nem szolgálja eredményesen az otthonteremtési célokat, miközben a szolgáltatók az állami támogatás egy részén is "extraprofitot realizálnak".
A lakástakarék-program mára egy az állam és az adófizetők számára költséges, de nem hatékony konstrukcióvá vált: miközben az összes öngondoskodási megtakarításnak csak az egyharmadát teszi ki a lakástakarékban tartott összeg, addig az összes ilyen jellegű állami támogatás háromnegyede kerül évente a lakás-takarékpénztárakhoz - fejtette ki.
Lakástakarék helyett CSOK
Az előterjesztő szerint a CSOK az elmúlt években időarányosan sokkal nagyobb mértékben tudott hozzájárulni ahhoz, hogy a magyar családok saját otthonhoz jussanak. Megjegyezte, az állami támogatás nélkül ráadásul negatív lenne a lakás-takarékpénztárak által a megtakarítóknak kínált hozam, annak ellenére, hogy a takarékpénztárak a jelentős állami támogatásnak köszönhetően több tízmilliárdos profitra tettek szert az elmúlt években.
A kormánypárti politikus kitért arra is, az eddig a lakástakarékokra fordított források a jövőben többek között a CSOK további bővítésének pénzügyi fedezetét biztosíthatják. A költségvetés idén mintegy 230, jövőre pedig több mint 240 milliárd forintot biztosít különböző konstrukciókban otthonteremtésre.
A törvénymódosítás jelenleg már csak a kihirdetésre vár, egy napra rá pedig (vagyis feltehetően már 2018. október 17-től) hatályba is lép az új szabály.
Forrás: MTI
Fotó: