Számtalan lehetőség van, amivel a nem kívánt terhesség megelőzhető, de a különböző fogamzásgátló módszerek eltérő biztonságossággal alkalmazhatók. Vajon melyik a legmegbízhatóbb és melyik a legkockázatosabb? Az összeállításból kiderül, hogy melyik milyen mértékben óv a nem kívánt teherbeeséstől.
Vannak természetes módszerek, melyek orvosi segítséget nem igényelnek, mint például a megszakításos együttlét, az óvszer használata, a periódusszámítás, a méhszájsapka, a hüvelyi tampon és a különféle spermicid anyagok. És vannak módszerek, melyek csak orvosi ellenőrzés mellett használhatók. Ilyenek a fogamzásgátló tabletták, a fogamzásgátló injekció, a sürgősségi tabletta, a méhen belüli fogamzásgátló eszköz, valamint a művi meddővé tétel.
Mit mutat a biztonsági mutató?
A különböző módszerek megbízhatóságát az úgynevezett Pearl indexszel szoktuk összehasonlítani. A különböző leírásokban, illetve gyógyszerek használati útmutatóin PI-vel rövidítik.
A Pearl Index azt fejezi ki, hogy egy adott fogamzásgátlási mód használata mellett egy év alatt 100 nő közül hány esik teherbe.
Pearl Index táblázat
Természetes módszerek
Megszakításos együttlét (coitus interruptus) 8-38
Óvszer 3-28
Periódusszámítás 14-35
Méhszájsapka 3-7
Hüvelyi tampon, spermicid anyagok 0,7-7
Mesterséges módszerek
Fogamzásgátló tabletták 0,05-2
Fogamzásgátló injekció 0,2-2,6
Sürgősségi tabletta 0,5-2,5
Méhen belüli eszköz 0,5-5
Művi meddővé tétel 0,3-6
Tehát, ha egy pár megszakításos együttléttel védekezik, akkor a használat módjától függően 100 nőből egy év alatt 8-38 esetben következik be terhesség. Az is kiderül a táblázatból, hogy a jelenleg legbiztonságosabb módszer a fogamzásgátló tabletta szedése. Furcsa módon biztonságosabb még a művi meddővé tételnél is.
Szerző: Dr. Fekete Tibor (szülész-nőgyógyász)