Nincs csodásabb érzés, mint mikor derűsen, őszintén beszélgetünk gyermekünkkel. A jó érzésen felül azonban lényeges az is, hogy képben legyünk, mi történik vele, hogy érzi magát, kik a barátai és milyen benyomások érik nap mint nap. Azonban iskola utáni kérdezősködésünkre („Na mi volt a suliban?”) sokszor csak annyit kapunk válaszul: „Semmi!”
Az eldöntendő vagy túl tágan értelmezhető kérdésekre a gyerekek egyszavas válaszokat fognak adni. De gondoljunk csak bele: miért is fejtenék ki a nap eseményeit, ha már éppen elegük volt aznapra az iskolából, és végre valami egészen mással foglalkoznának?
Megfelelően időzített, jól célzott kérdésekkel kellemesebbé és érdekesebbé tehetjük a társalgást, sőt, még információkhoz is juthatunk!
Iskola után
Ne nyaggassuk a gyereket a tanulmányi dolgokról, felelésről, házi feladatról. Nekik hosszú 8 óra az iskolában, ahogy nekünk, felnőtteknek is fárasztó a munkaidő, és szívesebben foglalkozunk utána valami mással. Nem csoda, ha az unalmas kérdésekre csak a „Jó”, a „Semmi” és a „Minden oké” válaszokat kapjuk.
Suli után csak sétáljuk, meséljünk mi, vagy csak várjuk meg, van-e kedve beszélgetni, mesélni.
Hallgassunk kellemes, nem túl hangos zenét a kocsiban, vagy beszélgessünk más témákról. De lehet, hogy a gyermeknek egyszerűen csendre és nyugalomra van szüksége - hiszen jól tudjuk, hogy az iskola rengeteg és folyamatos ingerrel bombázza őket.
Otthon adjunk a gyereknek enni- és innivalót, mert sokszor éhesek és szomjasak délután, amit nem feltétlenül tudatosítanak magukban, holott ez a közérzetüket és hangulatukat erősen befolyásolja.
Hagyjunk időt neki, hogy előbb kiengedje a gőzt, heverésszen, játsszon, mozogjon a friss levegőn. Ráérünk később, például vacsorafőzés közben vagy egy kakaó mellett kérdezgetni.
Mit kérdezzünk?
Íme néhány izgalmas, színes kérdés, melyekkel valódi párbeszédet alakíthatunk ki, és melyekből bármikor szemezgethetünk:
1. Hogyan érezted ma magad?/Melyik érzelem jellemzi leginkább a mai napod?
2. Ma kivel játszottál?
3. Ma kivel beszélgettél egy jót?
4. Hallottál valami érdekes pletykát?
5. Min nevettél ma a legnagyobbat?
6. Mondd el a mai nap legrosszabb és legjobb eseményét!
7. Ma büszke voltál magadra valamiért? Mi volt az?
8. Ki mellett ültél ebédkor?
9. Kibékültetek Julival?
10. Segítettél ma valakinek valamiben?
11. Mit mesélt Misi/Kati a hétvégi kirándulásukról, amit még pénteken említettél?
12. Mi esett ma nehezedre, mi jelentett kihívást?
13. Mi ízlett a legjobban az ebédből?
14. Milyen az új tanárod/osztálytársad?
15. Sikerült befejezni a házit? Ha nem, mit gondolsz, hogyan segíthetek, hogy mielőbb kész legyen?
16. Mi volt a legérdekesebb dolog, amiről ma tanultál?
17. Mi volt ma a legemlékezetesebb?
18. Mit csinálnál szívesen együtt, velem ma délután?
19. Van olyan, amit elmondanál vagy megkérdeznél, de nehéz megtenned?
Ha még plusz tippekre lenne szükséged, mutatunk párat: “Mi volt ma? Semmi!” - Ismerős? - Így kérdezd, hogy szívesen meséljen a gyermeked!
Derítsd ki azt is, ha valami bántja a suliban. Lehet, hogy meglepő válaszokat kapsz majd: “Mit utálsz az iskolában?” - Elgondolkodtató, elszomorító válaszokat adtak a gyerekek
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik