Miért fontos eltávolítani a fogkövet? (x)

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Miért fontos eltávolítani a fogkövet? (x)

Olvasd el, hogyan zajlik a fogkő eltávolítása a Dental Salonban, milyen egészségügyi kockázatokkal járhat az elhanyagolt fogkő.

A fogkőeltávolítás az egyik leggyakoribb és legfontosabb dentálhigiénikai beavatkozás, amely nemcsak az esztétikai megjelenést javítja, hanem jelentősen hozzájárul a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez is. 

Már egészen fiatal korban is fontos, hogy a gyerekeket megismertessük a fogorvosi kezelésekkel, így ha fogkőeltávolításra van szükség, az természetes része lesz az egészségmegőrző rutinjuknak.

A fogkő nem csupán egy esztétikai probléma, hanem számos fogágybetegség és szuvasodás kockázatát is magában hordozza. Dentálhigiéniai szempontból különösen fontos, hogy a páciensek tisztában legyenek a fájdalommentes, professzionális fogkőeltávolítás jelentőségével és azzal, hogy miért elengedhetetlen a rendszeres dentálhigiéniai ellenőrzés.

 

Mi is az a fogkő?

A fogkő a fogfelszínen lerakódott lepedék ásványosodása során jön létre. A lepedék, amely baktériumokban gazdag, hosszas ideig maradva a fogakon, ásványi anyagokat vesz fel a nyálból, és kemény, sárgás-barnás anyaggá alakul. A fogkő nemcsak esztétikai probléma, hanem a fogágygyulladás egyik legfőbb okozója is.

 

Miért veszélyes a fogkő?

Az elhanyagolt fogkő számos egészségügyi kockázattal jár:

- Fogágybetegségek kialakulása

- Fogelszíneződés

- Szuvasodás fokozott kockázata

- Rossz lehelet (halitózis)

- Szájüregi fertőzések

- Fogágybetegségek kialakulása
 

A fogkő baktériumok millióinak ad otthont, amelyek irritálhatják az ínyt, gyulladást és vérzést okozva. Kezeletlenül állandó gyulladás alakulhat ki, ami fogágybetegséghez és fogvesztéshez vezethet. Az időben fel nem ismert fogágygyulladás előrehaladott esetben csontvesztést okozhat, amely visszafordíthatatlan károkat eredményezhet. A fogágybetegségek a fogak meglazulását és elvesztését okozhatják, hosszú távon pedig az állkapocscsont sűrűségének csökkenését idézhetik elő.

 

Fogelszíneződés

A fogkő érdes felülete miatt könnyebben tapadnak meg rajta ételmaradékok, baktériumok és pigmentek. Ez a fogak sárgás vagy barnás elszíneződéséhez vezethet, ami nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem csökkenti az önbizalmat is.

 

Szuvasodás fokozott kockázata

A fogkő a fogfelszínhez tapadva akadályozza a fogmosás hatékonyságát, mert a szájápolási eszközök nem érik el a fogkő alatti területeket. Ezeken a rejtett területeken a baktériumok zavartalanul szaporodhatnak, savas anyagcseretermékeik pedig idővel fogszuvasodást okozhatnak. Kezeletlenül ez a folyamat fájdalmas fogászati problémákat és komolyabb kezeléseket vonhat maga után.

 

Rossz lehelet (halitózis)

A fogkő jelenléte gyakran kellemetlen szájszagot okoz, mivel a baktériumok anyagcseréjének melléktermékei kellemetlen szagú vegyületeket termelnek. Ez a probléma nemcsak egészségügyi, hanem társadalmi és pszichológiai gondokat is okozhat.

 

Szájüregi fertőzések

A fogkő hosszú távú jelenléte elősegítheti a szájüregi fertőzések, például az ínygyulladás vagy akár komolyabb, az állkapcsot is érintő gyulladások kialakulását. Ezek a fertőzések nemcsak a fogak és az íny, hanem az általános egészség szempontjából is veszélyesek lehetnek, például szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növelhetik.

 

Milyen gyakran ajánljuk a fogkőeltávolítást?

Az optimális gyakoriság egyénenként változik, de általában félévente javasolt a fogkőeltávolítás elvégzése. Akik hajlamosabbak a fogkőképződésre, esetleg fogágybetegségben szenvednek, számukra még gyakoribb kontroll és beavatkozás is szükséges lehet.

A fogkőeltávolítás életkortól függetlenül ajánlott, ha fogkő alakul ki, de általában gyermekeknél 10-12 éves kortól lehet indokolt, amikor a maradandó fogak már nagyrészt előbújtak. Ettől fiatalabb korban is szükséges lehet, ha a tejfogakon vagy a fogíny közelében jelentős lerakódások alakulnak ki, mivel a fogkő gyulladást, ínyvérzést vagy fogszuvasodást okozhat.

 

A fogkőeltávolítás folyamata

A fogkőeltávolítás egy professzionális dentálhigiénikai beavatkozás, amelyet általában az alábbi lépésekben végeznek el:

Állapotfelmérés: A dentálhigiénikus először alaposan megvizsgálja a fogak és az íny állapotát. Feltérképezi a fogkő lerakódásának mértékét és elhelyezkedését.

Ultrahangos eltávolítás: Az ultrahangos készülék nagyfrekvenciájú rezgései segítségével távolítják el a fogkövet. Ez a módszer hatékonyan szedi le a fogkőt a fogfelszínről és az íny alatti területekről is, anélkül, hogy károsítaná a fogzománcot.

Kézi műszerek alkalmazása: Az ultrahangos eltávolítást követően kézi eszközökkel tisztítják meg a nehezen elérhető részeket, hogy biztosan ne maradjon fogkő a fogak felszínén.

Polírozás: A fogfelszínt speciális polírozó paszta és eszköz segítségével simává teszik, hogy nehezebben tapadjon meg rajta a lepedék a későbbiekben. Ez a lépés esztétikai szempontból is fontos, mivel a fogak fényesebbnek és tisztábbnak tűnnek.

 

Miért válassza a dentalsalon.hu szolgáltatásait?

Dr Vas Henriett professzionális és tapasztalt dentálhigiénikus, aki korszerű technológiákkal és barátságos környezetben biztosítja a fogápolási szolgáltatásokat. Az alapos fogkőeltávolítás mellett tanácsokat is nyújt a helyes szájhigiénia fenntartásához, hogy páciensei hosszútávú egészségnek örvendhessenek.

Ha ön is szeretné megőrizni fogai és ínye egészségét, kérjen időpontot most a Dentalsalon.hu weboldalon keresztül! Válassza a professzionális fogápolást, mert a mosolyáért megéri gondoskodni.

 

 

(x) Szponzorált tartalom


Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2020.03.09