Nem biztos, hogy ennek az oka halláskárosodás, és még csak nem is hanyagság vagy figyelmetlenség. Lehetséges, hogy gyermeked APD-ben szenved.
Miért nem ért a gyermekem, ha nincs is baj a hallásával?
Mi az az APD?
Az APD (Auditory Processing Disorder), azaz auditív feldolgozási zavar, egy olyan rendellenesség, mely gátolja a hallás útján kapott információk megértését. Az APD-ben szenvedő gyermekeknek az esetek döntő többségében nincs baj a hallásukkal, ez a betegség ugyanis egy agyi rendellenesség, mely gátolja a hangok feldolgozását, az információk megértését és felidézését, azaz a memóriát is. Tehát hiába hall megfelelően, az agya nem érti a kapott információt. Természetesen, ha a gyermeknek az APD mellett még belső fül eredetű halláskárosodása is van, az tovább súlyosbítja a tüneteket.
Mi okozza az APD-t?
Az APD kiváltó oka lehet születési rendellenesség, fejsérülés, kisgyermekkori krónikus középfülgyulladás – mely befolyásolta az idegi fejlődést -, de pszichológiai tényezők is állhatnak a hátterében. A rendellenesség beazonosítását megnehezíti, hogy számos betegség okozhat az APD-hez hasonló tüneteket.
Mik az APD tünetei?
Hiperaktivitás, az autizmus spektrum zavar, a szenzoros integrációs zavar, valamint a tanulási fogyatékosság. Előfordul, hogy e betegségek közül egyszerre több is jelen van a gyermeknél.
Miért fontos az APD korai felismerése?
Nagyon fontos az APD mielőbbi felismerése, lehetőleg még az iskola megkezdése előtt, hiszen komoly hátrányt jelent a tanulásban, ha gyermekünk nem képes értelmezni, amit mondanak neki, nem érti a szavak jelentését, felcseréli a betűket, nehezen alkot mondatokat, és gondot jelent számára a hasonló hangzású szavak megkülönböztetése. Lehetőleg keressünk olyan orvost, aki az APD diagnosztizálására és kezelésére specializálódott, és segíthet abban, hogy gyermekünk sikeresebbé váljon a tanulásban!
Forrás: mindenamihallas.hu/Jáksó Nóra
Fotó: Freepik/bearfotos