Azt eddig is tudtuk, hogy nem mindegy, mit eszik egy várandós nő, most azonban kiderült, hogy az egészséges táplálkozás bizonyos születési rendellenességek kockázatát is csökkentheti a kisbabáknál.
B-vitamin és folsav
A velőcső születési rendellenességek kockázatát - beleértve a nyitott gerincet is, vagy egyes fejlődési rendellenességeket – a kismama csökkentheti, ha B-vitamint és folsavat szed a terhessége ideje alatt. Ugyanakkor a folsav önmagában nem akadályozza meg a többi születési rendellenesség kialakulását.
A folsav mellett is kialakulhat velőcső-rendellenesség
A kutatás vezetője, Suzan L. Carmichael, a Stanford Egyetem professzora elmondta, hogy maga az egészséges táplálkozás előzheti meg ezeket a betegségeket, ilyenkor ugyanis egy sor előnyös hatású élelmiszer kombinációját fogyasztják a kismamák. A folsav például csak 40 százalékban előzi meg a velőcső születési rendellenességek kialakulását. "Még mindig születnek velőcsőzáródás-rendellenességekkel kisbabák, meg kell találnunk a megoldást." - tette hozzá a kutató.
A mediterrán ételek mellett kevesebb a fejlődési rendellenesség
A szakértők több ezer beteg és egészséges kisbaba adatait vizsgálták meg, hogy összehasonlítva azokat, rájöjjenek, hogy mi segíthetne megelőzni a születési rendellenességeket. A tudósok végül azt találták, hogy azoknál a kismamánáknál, akik a mediterrán étrendhez legjobban hasonlító diétán éltek, kevesebb esetben fordult elő születési rendellenesség. A kutatók ezért a terhes nőknek azt ajánlják, hogy alapvetően ne egyenek túl sokat, és az étrendjük főként zöldségekből, gyümölcsökből, sovány húsokból, halakból és teljes kiőrlésű szénhidrátokból álljon.
A tanulmány a Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine folyóiratban jelent meg.
Fotó: Freepik