Nem a drága holmik teszik boldoggá a gyerekeket - 8 hétköznapi apróság, amivel örömet szerezhetsz

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Nem a drága holmik teszik boldoggá a gyerekeket - 8 hétköznapi apróság, amivel örömet szerezhetsz

Nem csak ajándékokkal vagy drága programokkal lehet örömet szerezni a gyerekeknek. Sőt. A valódi öröm az, ha módot találunk arra, hogy a hétköznapokban kimutassuk feléjük szeretetünket, bizalmunkat és megbecsülésünket. Hogyan tehetjük ezt meg? Erre adunk néhány pofonegyszerű, de annál kedvesebb ötletet.

 

1. Lepd meg váratlan dicsérő vagy biztató üzenetekkel!
(Használj öntapadós jegyzetlapot, a rajztáblájukat, de elrejthetsz üzenetet az uzsonnás dobozban is.)
 

2. Találj ki olyan új családi rituálékat, mely a kedvére lesz! Pizza szombat, karaoke péntek, hétvégi esti séta…
 

3. Hívd meg a legkedvesebb barátját pizsamapartira! Különösen nagy élmény lesz, ha amúgy ritkán találkoznak.
 

4. Dicsérd meg őt valaki más előtt  úgy, hogy annak gyermeked „véletlenül” fültanúja legyen! Akár telefonon beszélsz valakivel, akár pároddal beszélgettek este, ha a gyermek a közelben van, beszélj arról, miért vagy büszke rá, pl. emeld ki egy jótettét vagy bármit, amiben ügyes/önálló/önzetlen volt.
 

5. Fogd vissza a faggatózást, ha nehéz napja volt az iskolában!
Ha érte mész és azt látod, hogy frusztrált vagy kimerült, ne nyaggasd! A csend néha jót tesz. Csak sétáljatok, és hagyd, hogy ő kezdjen beszélni, vagy tereld a társalgást kellemesebb témák felé. Hangolódj rá, és ha úgy látod, hogy már kicsit jobb a kedve, ráértek akkor megbeszélni, mi történt aznap, és mi bántja.
 

6. Érdeklődj a kedvenc korábbi időtöltéseiről, legszebb emlékeiről, amire azóta is vágyik - és tűzzétek ki célként újra! Kedvenc úticél, étterem, nyaralás, játék, program vagy társaság...
 

7. Ha több gyermeked van, külön-külön is csináljatok programot!
Akár egy hétvége kettesben, akár csak egy séta vagy biciklizés… Egészen más élmény egy gyerek számára, ha néhány órán át csak és kizárólag rá figyelsz, az ő témáiról beszélgettek, és ráérősen meghallgatod őt. Apa és anya is felváltva programozhat egy-egy gyerekkel, így minden időtöltés egyedi és megismételhetetlen lesz.
 

8. Néha engedj meg olyat, amit máskor nem
Lazíts! Néha lehetsz engedékenyebb, attól még nem dől össze a világ és a rendszeretek sem. Szeretne tovább fennmaradni, és olvasni vagy végignézni egy hosszabb mesét, filmet? Miért ne?  Tócsába ugrálna? Csak egy gumicsizma és egy esőálló nadrág kell. Fára mászna? Légy mellette, ha szükség lenne rád! Kipróbálna valamit, amitől eddig féltetted? Tegyetek egy próbát, ki tudja, talán már időközben elég nagy lett hozzá és sikerélménye lesz! 
 

9. Kérdések órája
Rendezzetek kérdések óráját, mikor gyermeked bátran kérdezhet tőled bármit, amit máskor nem jutott eszébe, nem merte, vagy nem tudta, hogyan kérdezze meg. Légy nyitott, és a korának megfelelően, őszintén válaszolj is neki. A bizalmat és kötődést erősíti, ha kicsit bepillanthat az életedbe, és meglátja a szülő mögött az embert vagy a korábbi kisgyereket is. (Természetesen mindezt észszerű keretek közt: nem kell minden felnőtt problémát ráborítani, hiszen a gyerek dolga az, hogy gyerek maradjon, nem pedig az, hogy a mi terheinket cipelje…)
 

10. Írjatok egymásnak levelet!
Legyen tematika: pl. mit szeretsz a másikban? Mit nem kedvelsz benne annyira és mire vágysz helyette? Milyen korábbi tetted bántad meg vele kapcsolatban, és mit tennél most helyette? Mit csinálnál legszívesebben közösen?...


Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2024.07.26