“Nem mondom el még egyszer!” - 9 bevált módszer, hogy gyermeked megtegye, amit kérsz tőle

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


“Nem mondom el még egyszer!” - 9 bevált módszer, hogy gyermeked megtegye, amit kérsz tőle

"Nem is figyel." "Látszólag meg sem hall." "Nyolcszor kell kérni valamit, mire meghallja, de még akkor sem történik semmi!" Szülőként ismerősek lehetnek ezek a szituációk. Néhány ügyes lépéssel és egyszerű változtatással előrelépést érhetünk el a gyerekkel való kommunikációban! Ennek pofonegyszerű alapjait mutatjuk meg, és adunk hozzá néhány konkrét példát is.

Gyakori jelenség, hogy a szülő azt tapasztalja, gyermeke nem figyel rá, és nem tesz meg semmit, amit a szülő kér tőle. Pedig már az is jelentős változásokat hozhat, ha új szemléletmódokat és pozitívabb nyelvezetet vezetünk be a kommunikációban - a régi, berögzült mondatok helyett.


1. Kerülj szemmagasságba, és a nevén szólítsd! Ne az odavetett utasításoktól és a dühünkben épp a szánkon kibukó jelzőktől várjunk eredményt! Felnőttként is hajlamosabbak vagyunk figyelmet tanúsítani akkor, ha tisztelettel kérnek tőlünk valamit. A szemkontaktus is segít a kapcsolódásban.

 

2. Te magad is tartsd be, amiket tőle elvársz!

Például ha azt mondjuk, „Kérlek, vedd le a cipőt a bejáratnál!” vagy „Ne kiabálj a testvéreddel!”, akkor mi is ezt mutassuk a gyakorlatban.

 

3. Fogalmazz röviden és egyértelműen!

„Hogy eszel?! Rendesen rágd az ételt!” helyett „Kérlek, rágj csukott szájjal!”

 

4. Nemet a NEM-re!

„Ne hagyd szanaszét a kártyákat!” helyett „Légyszíves, tartsd a kártyákat a dobozában!”

 

5. Éljenek az IGEN-ek!

Nincs jégkrém!” helyett ”A jégkrém isteni finom! Mit szólnál, ha az lenne a desszert a vasárnapi ebéd után?”

 

6. Használd a Köszönöm szót - előre!

„Mire visszajövök a szobába, meg ne lássam a játékokat a padlón!”  helyett „Köszönöm, hogy visszateszed a kisautókat a polcra, a befejezted a játékot!”

 

7. Nyugodt hangon kérd meg gyermeked, hogy ismételje el, mit kértél tőle/mondtál neki (illetve hogy ő ebből mit hallott, értett - ez neked is tanulságos lehet)!

 

8. Amiben lehet, adj választási lehetőséget!

Oldja a feszültséget, ha a gyerek határokon belül ugyan, de döntési teret kap. (Ne sok, csak mondjuk 2 lehetőség közül választhasson.) Pl.:
„Igenis kell a sál!” helyett „Akadályozzuk meg, hogy a kellemetlen, hideg levegő bekússzon a nyakadnál! A piros vagy a kék sálat veszed fel?

 

9. Ne csak utasíts!

Ha a gyerekek a kérésekre nem reagálnak jól, az érzelmekre még vevők lesznek! Beszélgess el vele arról, hogyan érint téged (vagy mást) az adott dolog/probléma, majd ha az érzéseket átbeszéltétek, csak akkor térj vissza az alaphoz. Lehet, hogy nem lesz azonnal nagy eredmény, de az apró lépéseket, igyekezetet, a fokozatos változást is értékeld pozitív visszajelzéssel!


Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2024.12.04