"Nem is figyel." "Látszólag meg sem hall." "Nyolcszor kell kérni valamit, mire meghallja, de még akkor sem történik semmi!" Szülőként ismerősek lehetnek ezek a szituációk. Néhány ügyes lépéssel és egyszerű változtatással előrelépést érhetünk el a gyerekkel való kommunikációban! Ennek pofonegyszerű alapjait mutatjuk meg, és adunk hozzá néhány konkrét példát is.
Gyakori jelenség, hogy a szülő azt tapasztalja, gyermeke nem figyel rá, és nem tesz meg semmit, amit a szülő kér tőle. Pedig már az is jelentős változásokat hozhat, ha új szemléletmódokat és pozitívabb nyelvezetet vezetünk be a kommunikációban - a régi, berögzült mondatok helyett.
1. Kerülj szemmagasságba, és a nevén szólítsd! Ne az odavetett utasításoktól és a dühünkben épp a szánkon kibukó jelzőktől várjunk eredményt! Felnőttként is hajlamosabbak vagyunk figyelmet tanúsítani akkor, ha tisztelettel kérnek tőlünk valamit. A szemkontaktus is segít a kapcsolódásban.
2. Te magad is tartsd be, amiket tőle elvársz!
Például ha azt mondjuk, „Kérlek, vedd le a cipőt a bejáratnál!” vagy „Ne kiabálj a testvéreddel!”, akkor mi is ezt mutassuk a gyakorlatban.
3. Fogalmazz röviden és egyértelműen!
„Hogy eszel?! Rendesen rágd az ételt!” helyett „Kérlek, rágj csukott szájjal!”
4. Nemet a NEM-re!
„Ne hagyd szanaszét a kártyákat!” helyett „Légyszíves, tartsd a kártyákat a dobozában!”
5. Éljenek az IGEN-ek!
„Nincs jégkrém!” helyett ”A jégkrém isteni finom! Mit szólnál, ha az lenne a desszert a vasárnapi ebéd után?”
6. Használd a Köszönöm szót - előre!
„Mire visszajövök a szobába, meg ne lássam a játékokat a padlón!” helyett „Köszönöm, hogy visszateszed a kisautókat a polcra, a befejezted a játékot!”
7. Nyugodt hangon kérd meg gyermeked, hogy ismételje el, mit kértél tőle/mondtál neki (illetve hogy ő ebből mit hallott, értett - ez neked is tanulságos lehet)!
8. Amiben lehet, adj választási lehetőséget!
Oldja a feszültséget, ha a gyerek határokon belül ugyan, de döntési teret kap. (Ne sok, csak mondjuk 2 lehetőség közül választhasson.) Pl.:
„Igenis kell a sál!” helyett „Akadályozzuk meg, hogy a kellemetlen, hideg levegő bekússzon a nyakadnál! A piros vagy a kék sálat veszed fel?”
9. Ne csak utasíts!
Ha a gyerekek a kérésekre nem reagálnak jól, az érzelmekre még vevők lesznek! Beszélgess el vele arról, hogyan érint téged (vagy mást) az adott dolog/probléma, majd ha az érzéseket átbeszéltétek, csak akkor térj vissza az alaphoz. Lehet, hogy nem lesz azonnal nagy eredmény, de az apró lépéseket, igyekezetet, a fokozatos változást is értékeld pozitív visszajelzéssel!
Fotó: Freepik