Puszi-gomb, vagy szeretet-gomb - amitől a kisgyerek érzi, hogy vele vagy

Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


Puszi-gomb, vagy szeretet-gomb - amitől a kisgyerek érzi, hogy vele vagy

Puszi-szív, puszi-gomb, ölelés-gomb, szeretet gomb - számtalan nevet adtak már neki a szülők. Mindegyik elnevezés ugyanazt a kedves ötletet jelenti. Ezzel az egyszerű módszerrel könnyítheted meg gyermekednek a külön töltött időt!

Ahogy minket felnőtteket is szorongással töltenek el helyzetek, úgy nincs ez másként gyermekeinkkel sem. Egy szigorú nevelő, vagy az új közösségbe történő beilleszkedés félelmei a gyerekeknél bármikor kiválthatnak szorongástüneteket (hasfájást és fejfájást), a bölcsődés és óvodás korú gyerekek számára pedig az édesanyjukról való leválás folyamata jelent komoly nehézséget.

Most egy egyszerű gesztust mutatunk be, mely kisgyermeknek és szülőnek egyaránt segítséget nyújthat.

Puszi-szív, puszi-gomb, ölelés-gomb, szeretet-gomb, anya-pötty
A zseniálisan egyszerű rituálé különböző neveken fut, de a megnevezés valójában nem lényeges. Az alapötlet egy kézre rajzolt szív, melyet a gyermek bármikor megnyomhat, akárcsak egy okostelefon ikonját.
Megérintheti vagy puszit adhat rá, ha hiányzunk neki vagy ha rossz pillanata van.

 

Fotó: Szülők Lapja

Egyes szülők egész szív-családot rajzolnak gyermekük kézfejére, jelképezve ezzel, hogy a találkozásig gondolatban az egész család vele van.

Van, aki gomb helyett zsebre teszi a puszit
Vannak, akik a kis rajzot ölelés-gombnak hívják, melyet ha a gyermek megérint, egy elképzelt ölelés érkezik hozzá. Mások puszi-zsebként alkalmazzák: reggelente a gyermek a kézbe kapott sok-sok puszit „behelyezi” a zsebecskébe, hogy onnan bármikor „elővehessen” egyet a nap folyamán, ha szükségét érzi. A rajzolt szívecskével szemben ennek van egy előnye: nem kopik le….

 

Fotó: Szülők Lapja

Tényleg segít ez a kedves kis rituálé?
A gyerekek fejlődésének lényeges eleme az érzelmi biztonságérzet kialakulása, mely során elsajátítják a valós fizikai kontaktus nélküli kapcsolódás képességét. Ezt a meghatározó képességet minden olyan módszerrel támogatni tudjuk, mellyel jelenlétünket biztosítjuk akkor is, ha ténylegesen nem tudunk vele lenni.

A puszi-gomb – vagy szív-gomb, anyapötty… bárhogyan is nevezzük - ugyanúgy érzelmi támogatást ad a kicsiknek, mint a táskába rejtett apró meglepetés üzenetek, vagy az otthon, előzőleg „mágikus erővel” felruházott tárgyak, pl. marokkő.
Természetesen van olyan gyerek, akinek egyik-másik rituálé nem esik jól, vagy kínosnak találja, sőt, akár ellenkező hatást is elérhetünk, ha például a szívecske felerősíti benne a hiányérzetet.

Találjuk meg a gyermekünkhöz leginkább illeszkedő kapaszkodót, ha szükséges, enyhítsük a terhelést, és ha igényli, becsempésszük magunkat a napjába akkor is, ha ténylegesen nem tudunk jelen lenni! Tudjuk, érezzük, mikor van szüksége extra támogatásra, és ha odafigyelünk a reakcióira, mindig tudunk változtatni is. Hiszen mi ismerjük őt a legjobban.


Fotók: Szülők Lapja


Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


2024.08.29