Számoljuk össze őszintén, hány alkalommal lett hamarabb indulásra kész a gyermekünk, ha idegesen sürgettük a szokásos frázisokkal? Valószínűleg nem túl gyakran, ellenben a procedúra végére valószínűleg mindenki kiborult, és rosszul indult a napja…
A jó hír, hogy ha egy módszer nem működik, a lehetőség adott, hogy kipróbáljunk valami mást!
Mikor rohanunk valahová, nekünk is egyszerűbb a megszokott módon viselkedni: kiabálunk, sürgetünk, idegesen kapkodunk és fogadkozunk. Gyermekünk így viszont csak türelmetlenségünk szemtanúja, ami számára sem túl motiváló…
Jazmine, az amerikai pszichológus-édesanya szerint a sürgetésnél vannak kedvesebb és célravezetőbb módszerek is.
Lássunk néhány alternatívát, melyekkel garantáltan hamarabb elérjük, hogy gyermekünk összekapja magát!
1. A konkrét feladatot fogalmazzuk meg!
Ahelyett, hogy azt mondjuk: siess már, mindig a következő konkrét feladatot mondjuk: Fogmosás!...kabát!...reggeli! Még jobb, kérdést teszünk fel gyermekünknek, mi a következő feladata: így neki magának kell átgondolnia, mit kell még megtennie az induláshoz. Ezzel lassacskán felfedezi és megszokja a saját felelősségét abban, hogy késedelem nélkül odaérjen valahová.
2. Versenyezzünk!
Döntsük meg a „képzeletbeli készülődési rekordot”, vagy versenyezzünk, ki készül el hamarabb. Vannak gyerekek, akikre ez van motiváló hatással.
3. Amiben lehet, abban adjunk választási lehetőséget!
Ha szabad döntési lehetőségeket adunk a gyereknek, szívesebben működik együtt. A célt persze ne tévesszük szem elől, viszont a részletekben dönthessen: cipőválasztás, útravaló finomság, felvesz-e napszemüveget, mi vigyük-e a táskát vagy ő… Már maga a kérdésfeltevés is elvonja a figyelmét az esetleges ellenkezésről.
4. Csempésszünk humort a készülődésbe!
Könnyen lehet, hogy a mi gyermekünknél a humor működik. Utaljunk viccesen az úticélunkra, például így: „Ejnye, jobb, ha indulunk! A barátaid a suliban már azt hiszik, hogy szabadságot vettél ki mára!” vagy „A piac már hiányol minket! Most biztosan azon tűnődik, miért késünk.”
5. Hasonlítsuk a szükséges tempót állatokhoz!
Kisebb gyerekeknél sikere lehet az állatos hasonlatoknak is. Ügessünk el a boltba, mint a ló, esetleg legyünk gazellák, akik a kocsihoz menekülnek az oroszlán elől, vagy váljunk nyulacskává és futás, de ahhoz előbb fel kell kapni a (nyúl)cipőt…
6. Emlékeztessük, milyen jó dolgok várnak rá ma!
Említsük meg, mennyire várjuk, hogy zenét hallgassunk az autóban (és természetesen ő is kérhet zeneszámot), hogy hogy kíváncsiak vagyunk, mit választ ma a könyvtárban, vagy melyik barátja jön el a szakkörre. Dobjuk be az infot, hogy ma a kedvenc ebédjét főzik a suliban, hogy délután a nagyi megy érte, vagy hogy elrejtettünk az uzsonnás dobozában valamit, de majd csak az iskolában nézheti meg...
Fotó: Freepik