Soha nem volt még ennyi szemproblémás gyerek, mint most! - 4 ok, ami miatt gyorsabban romlik a gyerekek szeme

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


Soha nem volt még ennyi szemproblémás gyerek, mint most! - 4 ok, ami miatt gyorsabban romlik a gyerekek szeme

A rövidlátás globális probléma: a lakosság 50-60 százalékát érinti, ez a szám pedig a jövőben várhatóan tovább növekszik majd. A probléma sajnos egyre több gyermeket érint. Hogyan ismerhetjük fel, ha gyermekünk látása romlott, és mit tehetünk szülőként?

A szemészeti problémát az okozza, hogy a szemgolyó „megnyúlik”, és a szem tengelyhossza - azaz a szaruhártya és a retina közötti távolság - megnő, és a fókuszpont így nem a retinára, hanem az elé kerül. Ez a fénysugarak helytelen megtörését és a fókuszpont eltolódását, végeredményben pedig a távoli tárgyak homályos érzékelését okozza. A rövidlátásnak különböző típusai vannak, súlyosságának mértékét pedig dioptriával fejezzük ki.

A rövidlátás a gyermekek közt is egyre gyakoribb, és ez a tendencia a járványidőszakban csak tovább fokozódott. Létezik serdülőkori rövidlátás is, melynek oka, hogy 14-15 éves korban hirtelen kezdenek el nőni a fiatalok, ezzel párhuzamosan a szemtengely, illetve a szemüreg hossza is rövid idő alatt nő meg jelentősen.
 

A jelenség okai főként a

- túl sok képernyő előtt töltött idő;
- jóval több beltéren töltött idő, folyamatos közelre nézés (összehasonlításként: a természeti népeknél a rövidlátás aránya a lakosság körében 0,5 százalék körüli.);
- mindezt fokozza a görnyedt testtartás és nyak;
- a probléma örökletes is.

 

Milyen jelekből ismerhető fel, hogy gyermekünk látása romlott?

A rövidlátás első jeleit leggyakrabban az iskolában veszik észre. 

A gyermek

- hunyorog;
- nyomogatja, gyűrögeti a szemeit;
- állandóan fáradt, „álmosak” a szemei;
- hibásan írja le a feladatokat, rosszabbul teljesít (melynek nem a tudás hiánya az oka, hanem az, hogy nem látja jól a felírt feladatokat, de nem mer szólni);
- túl közel hajol a füzethez, könyvhöz;
- rendszeresen fáj a feje.

Súlyosabb esetben 
- szédül;
- nem ismer fel ismerős arcokat.


Szülőként mit tehetünk?

- kevesebb számítógép - több személyes találkozóra és telefonálásra buzdítsuk gyermekünket
(napi 2-3 óra legyen a maximum képernyő-idő)
- életmód, táplálkozás: a finomított ételek, cukor kerülése, több szabad testmozgás
- természetes fény használata, amikor csak lehet
- a gyermek vércukorszintjét is érdemes karbantartani (egészséges táplálkozás, éves vizsgálat), ugyanis a megemelkedett vércukorszint miatt a glükózkoncentráció megnőhet a szemgolyóban, így annak fénytörése megváltozik, és homályos látás alakulhat ki. 

 

A kérdésben, nem csak a szülők, de az iskola odafigyelése is fontos lenne.

Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolt a Magyar Szemorvostársaság elnöke szerint 6 dioptria felett az egyéb szemészeti problémák is gyakoribbak: pl. retinaleválás, bevérzés, így kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk a jelekre, sőt, ha a gyerek nem mutatja a jelét a rövidlátásnak, akkor is érdemes megnézetni, mert az idejében megkezdett kezelés jelentősen lassítja a romlási folyamatot.

Ma már létezik egy, a gyerekek számára készült speciális lencse, melynek használatával a rövidlátás növekedési üteme jelentősen lassítható, ily módon a dioptria jóval kisebb mértékben növekszik majd. A korai észrevétel tehát rendkívül fontos. 

 


Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


2025.01.21