Szülőként legkésőbb a dackorszak kezdetétől a „nem” szó az, melyet legtöbbször hallunk gyermekünktől, és valljuk be, gyakran besokallunk a sok ellenkezéstől - pedig annak is megvan a helye és ideje! Az alapvető értékek és illem mellett megtanítjuk gyerekeinket arra, hogyan tiszteljék saját lényüket és testüket? Vajon minket annak idején megtanítottak rá? Egyáltalán mit jelent a határok meghúzása, és miért létfontosságú a gyerek életében?
Valószínűleg mindenki számára ismerősek a következő helyzetek:
1. a puszit, ölelést akkor is adnunk KELLETT (vagy elviselnünk), ha nem esett jól
2. teljesítenünk KELLETT valamit, ami számunkra kínos volt vagy megalázó, de mivel mi „csak” gyerekek voltunk, a felnőttek elvárták, hogy teljesítsük
3. meg KELLETT ennünk valamit, mert kínáltak/nekünk főzték/úgy illik/a tányéron volt
4. nem mondhattuk, hogy „elég volt”, „nekem ez nem jó”, mert egyetlen szempont a szófogadás volt; az ellenkezés egyenlő volt a "rosszal"
5. nem vették komolyan, ha valamivel vagy valakivel kapcsolatban ellenérzésünk volt
6. nem hagytak minket pihenni, miközben mi kimerültek voltunk és alvásra lett volna szükségünk ("aki álmos, zajban is tud aludni!")
7. valaki fájdalmat okozott (megütött, meghúzta a hajunkat stb.) és az „rendben volt”
Természetesen a végtelenségig lehetne folytatni a sort azokról a helyzetekről, amikor nem vették figyelembe az érzéseinket, de mi vagy nem tudtuk kifejezni nemtetszésünket, vagy nem mertük, mert nem volt rá lehetőségünk, esetleg azt sem tudtuk, hogy van ilyen opció.
Miből áll önmagunk tisztelete, és miért lényeges?
Önmagunk határainak ismerete, testünk és egész lényünk tisztelete rendkívül fontos ahhoz, hogy lelki harmóniában és testi egészségben élhessünk, ezeknek a határoknak pedig jogunk van hangot is adni. Ez több életterületre vonatkozik, például táplálkozás, életmód, társas kapcsolatok, mindenfajta fizikai kontaktus stb. Tudnunk kell - és meg kell tanítani gyermekeinknek is -, hogy a felnőttkor nem jogosít fel bármire, ellenben egy gyermeknek is joga van nemet mondani – a tisztelet ugyanis kortól függetlenül mindenkinek jár.
Mit tudatosítsunk gyermekünkben? Hogyan tudja megvédeni a határait?
1. Tudnia kell, hogy nem tartozik senkinek puszival, öleléssel, sem hasonlókkal, de elviselnie sem kell, ha számára az nem jó érzés! Ha magától szeretné, az rendben van. A felnőttek is fogadják el, hogy a szeretet kimutatására más módok is léteznek.
2. Tudnia kell, hogy ha olyat kérnek tőle, ami kényelmetlen, kínos, vagy fájdalmat okoz, mondhat NEM-et, és amennyiben ezzel nem tudja testi és lelki határait megóvni, segítséget kérhet tőlünk!
3. Nem érvénytelenítjük a rossz érzéseit, ösztönös ellenállását (de annak megfelelő kommunikálását megtanítjuk). Például: „Látom, nagyon félsz ettől a hullámvasúttól. Természetesen nem kell felülnöd rá, ha nem akarsz. Szólj, ha egyszer készen állsz rá, hogy kipróbáld, de az sem baj, ha nem.”
4. Elmagyarázzuk neki testének jelzéseit (a testi-lelki fáradtság, félelem, szorongás tüneteit, a valódi éhség, szomjúság vagy telítettség érzeteit) és ha jelez, komolyan is vesszük.
Például: „Már nem vagy éhes? Rendben, egészségedre!”, „Álmos vagy? Feküdj le nyugodtan, akkor kikapcsolom a tévét, ha zavar.” „Fáj a hasad?...Nyugtalanít valami?”
5. Elmagyarázzuk, hogy az nincs rendben, ha valaki megüti vagy más módon bántja, aztán bocsánatot kér, és megismétlődik a dolog. Az sincs rendben, ha valaki azért bántja, mert „tetszik neki”. A szeretet és szerelem nem bánt, nem kényszerít, nem üldöz és nem tesz nevetségessé.
6. Azt is tudnia kell, hogy ezek a határok mindenkire vonatkoznak, barátokra és családtagokra is, még akkor is, ha a mai felnőttek és idősek még nem ebben a szellemben nevelkedtek. Az alapvető tisztelet kortól függetlenül mindenkinek jár.
Miért kulcsfontosságú mindez?
Ha mindezt megtanítjuk gyermekeinknek, akkor igazi védőpajzsot adtunk a kezükbe, hiszen
1. megtanulnak hallgatni testük jelzéseire,
2. ezáltal egészségesebben fognak élni,
3. megismerik saját testi és lelki határaikat,
4. azt tiszteletben tartják és tartatják másokkal is,
5. nem válnak könnyen kihasználhatóvá és
6. nem kerülnek kellemetlen vagy méltatlan helyzetekbe.
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik