Te is érzelmileg elérhetetlen szülő mellett nőttél fel? - 11 tipp, hogyan léphetsz túl a fájdalmon

Szülők lapja

Test és lélek

Szülők lapja


Te is érzelmileg elérhetetlen szülő mellett nőttél fel? - 11 tipp, hogyan léphetsz túl a fájdalmon

Meg lehet szakítani a fájdalmas köröket, az elhibázott párkapcsolati döntéseket, az állandó hiányérzetet, melyet a gyermekkorunkban elszenvedett érzelmi hiány okoz? A jó hír, hogy átírhatjuk a szomorú mintát, ha hajlandóak és képesek vagyunk dolgozni a problémán.

A gyerekkori traumák "csendesebb" típusa az, ahol látszólag a gyermek mindent megkap, ugyanakkor a kellő érzelmi visszacsatolás és kötődés nem történt meg – holott az érzelmi intimitás megtapasztalása a legalapvetőbb szükséglet gyermekkorban.
 
Fájdalmas és valós szenvedés ez; gyermekkorban még talán nem tudatos, de az is előfordulhat, hogy valaki felnőttként sem tudja mihez kötni az állandóan benne tátongó űrt, a magányosság, a sikertelenség vagy éppen érzelmi közelség hiányának érzését.


Ahogyan az előző cikkünkben írtunk róla: Az érzelmileg éretlen és elérhetetlen szülők képtelenek egészséges, érzelmes és kötődő módon kapcsolódni gyermekükhöz >>, ez pedig jelentősen befolyásolja a felnőttkor tapasztalásait is.

Ha valaki érzelmileg éretlen, érzelmileg elérhetetlen szülő mellett nő fel, akkor is van esélye egy őszinte, érett kapcsolatra, és egy kiegyensúlyozott életre!

 

Hogyan dolgozzuk fel a fájdalmat, és hogyan kerüljük el, hogy gyerekkorunk csapdájába essünk felnőtt fejjel is?
 

1. Tudnunk kell: jogosan érzünk dühöt vagy elkeseredést.
Fogadjuk el az érzést, hiszen ez akár a gyógyulás első lépése lehet.

2. Érezzünk együtt saját magunkkal!
Ez az első lépés a mélyebb kötődés megtapasztalásához, melyet ezután mások felé is könnyebben sugározhatunk majd. Ugyanakkor ezáltal élesebben érzékelhetjük azt is, ha valaki átlépi a határokat, kihasznál vagy elhanyagol minket. 

3. Fogadjuk el, hogy szüleinkkel talán már menthetetlen a kapcsolat, hiszen őket nagy eséllyel már nem fogjuk tudni megváltoztatni. Nekünk, magunknak kell újjászületnünk!

4. Igyekezzünk eleinte „megfigyelőként” tekinteni a külvilágra, kissé távolságtartóan.
Így könnyebb még a kapcsolatok elején kilépni a méltatlan helyzetekből. Korábban elhanyagoló családtagjainkra logikus, reális és higgadt módon reagáljunk - így képesek lehetünk akár arra is, hogy mélyebb kapcsolódás nélkül tudjunk velük kapcsolatot tartani. (Így a játszmáik sem találnak célba.)

5. Kimondhatjuk múltból eredő fájdalmunkat...
...
de ne reméljük, hogy ez kellőképpen megérinti majd őket vagy változtatni fognak magukon, ez ugyanis igen ritka. Ez a cselekedet inkább a magunk megnyugtatására lehet hasznos.

6. Tanuljuk meg érzéseinket és gondolatainkat nyíltan és higgadtan vállalni!
Megtanulhatjuk a másik reakciójától függetlenül is kifejezni azt, ami bennünk rejlik.

7. Ha határokat szeretnénk húzni, itt az ideje!
Pl. a szülők nem jöhetnek be a lakásba csak úgy, nem hozhatják el a gyereket az oviból, nem engedhetnek meg egy bizonyos hangot velünk szemben, nem ünnepelünk együtt idén stb.

8. A társalgások során maradjunk tárgyilagosak!
Ha érzelmi irányba terelődik a dolog, pillanat alatt megint a régi csapdába kerülhetünk.

9. Igyekezzünk mielőbb felismerni az érzelmileg érett, illetve éretlen személyiségeket! (Az érett személyiségek képesek reálisan tekinteni egy-egy helyzetre, megbízhatóak, képesek érezni és gondolkodni is. Nem sértődékenyek, nem manipulálnak, és ilyen érzésünk sincs mellettük. Érzelmi biztonságban vagyunk mellettük. Kiegyensúlyozottak és kompromisszumkészek. Nincsenek híján az empátiának. Nem akarják a másikat birtokolni, elnyomni, és elbizonytalanítani.)

10. Ne halogassuk az önmunkát, a  fejlődést!
Amíg nem nézünk szembe, nem foglalkozunk gyerekkori sérüléseinkkel, könnyen belefutunk vagy elfogadunk olyan „pótlék-kapcsolatokat” melyek valójában csak csalódást tartogatnak, és csupán időnket és energiánkat rabolják.

11. Nem szégyen segítséget kérni - sőt!
Természetesen mindennek feldolgozásához és megvalósításához érdemes szakember célzott segítségét kérni, hiszen a cél nem jelentéktelen: a harmonikus kapcsolatok, az önszeretet, a gyermekeinkkel való szoros kötődés és egy testileg-lelkileg egészséges, teljes és szeretetteli élet elérése érdekében nincs elfecsérelt idő vagy feleslegesen elköltött pénz.


Fotó: Freepik


Szülők lapja

Test és lélek

Szülők lapja


2025.04.09