Tudtad, hogy tilos cukros vizet kitenni a méheknek? - 4 tanács, hogyan segítheted legjobban a méhek munkáját

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Tudtad, hogy tilos cukros vizet kitenni a méheknek? - 4 tanács, hogyan segítheted legjobban a méhek munkáját A méhészek kemény munkája mellett bárki segítheti ezeket az állatokat, mégpedig könnyű és gyors megoldásokkal. Íme négy tipp, amelyekkel te is tehetsz a méhek fennmaradásáért. A méhek földünk egyik legfontosabb élőlényei. Nélkülük sokkal nehezebb lenne a gyümölcsök és zöldségek kitermelése, alapvető élelmiszereink beszerzése és a minket körülvevő flóra sem lenne ugyanaz.

A méhészek kemény munkája mellett bárki segítheti ezeket az állatokat, mégpedig könnyű és gyors megoldásokkal. Íme négy tipp, amelyekkel te is tehetsz a méhek fennmaradásáért.  
 

Így segítheted a méhek fennmaradását - 4 fontos tanács


1. Méhlegelők akár otthon - Ilyen növények felelnek meg a célnak
Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy adottságainak és természetes növényzetének köszönhetően kiválóan látja el táplálékkal a méheket tavasztól egészen őszig. Azonban az utolsó természetes méhlegelő elvirágzását követően - ilyen például a napraforgó augusztus végén - sajnos nem jutnak elég élelemhez a beporzók.

Tudtad, hogy tilos cukros vizet kitenni a méheknek? - 4 tanács, hogyan segítheted legjobban a méhek munkáját

Ahhoz, hogy ebben az időszakban is megfelelő táplálékhoz jussanak a méhek, a divatos pázsitok és tuják ültetése helyett a méhlegelők telepítése jelent biztos megoldást.

Rengeteg növény megfelel erre a célra, és még csak kertes ház sem kell hozzá, hiszen elegendő néhány:
- levendulát,
- facéliát,
- oregánót,
- zsályát,
- rozmaringot elültetni a teraszra vagy az ablakba.

Az így elültetett palánták virágai már képesek ellátni a bajba jutott méheket. Legutóbb a gyümölcslégyártó Sió létesített a telephelyén egy jelentős méhlegelőt, ezzel is példát mutatva.

2. Felelős permetezés - este, naplemente után
A növényvédő szerek állatvilágra gyakorolt káros hatásaival sokan tisztában vannak, viszont azt kevesen tudják, hogy még a legártalmatlanabb permetezőszerek is végzetes következményekkel járhatnak a méhek számára. Ha nem is pusztulnak el egyből ezektől a vegyszerektől, akkor várhatóan megzavarodnak tőlük, és nem képesek visszatalálni a kaptárba, amely sajnos egyet jelenthet számukra a halállal.

Ez a jelenség viszont igazán egyszerűen kiküszöbölhető egy esti, naplemente utáni permetezéssel. Mivel a méhek napközben keresnek táplálékot, így bőven marad ideje a vegyszerek hatóanyagainak enyhülni, és a szorgos beporzók is épségben maradnak.

3. Tilos a cukros víz!
Sajnos népszerű tévhit, hogy cukros víz kihelyezésével is segíthetjük az éhes méheket, ez viszont nemhogy támogatná a beporzók munkáját, de egyenesen veszélyes rájuk nézve. A ragacsos, édes folyadék könnyen fertőzésekhez vezethet, ráadásul a darazsakat is könnyen bevonzza, ami szintén nem ideális a méheknek.

4. Megfelelő tájékozódás - nem jó ötlet az örökbefogadás
Rengeteg jóhiszemű tanács terjed a közösségi médiában, hogy a méhcsaládok örökbefogadása jelentős segítséget nyújthat. Azonban sok esetben ezek a törekvések még többet is ártanak, mint használnak.

Az örökbefogadás nem jó ötlet, mert nem elegendő pusztán szabadon engedni őket a kertben, hanem folyamatos törődést és kezelést igényelnek. A kezeletlen méhek ráadásul betegséget terjeszthetnek az egészséges méhcsaládokra, így a nevelésüket mindenképpen szakértőkre szükséges bízni. Érdemes folyamatosan tájékozódni és figyelni, hogy mikor, milyen segítséget nyújthatunk a méheknek.

+1 Tudtad?
A méhek világnapja első ízben 2018-ban került be a naptárakba, azóta is minden évben május 20-án ünnepeljük a méheket világszerte - 1734. május 20-án született ugyanis az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, Anton Janša. (Forrás: Wikipédia)

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2022.07.19