Ez az intézkedés azért is nagyon aggályos, mert a szakemberek szerint minden 4. kullancs fertőzött a Lyme kór kórokozójával, vagy az agyvelőgyulladás vírusával.
De akkor hogyan védekezhetünk?
1. A kullancs elleni oltás
A védőoltás 2 éves kor után ajánlott, hatását több lépcsőben fejti ki. Van egy úgynevezett 0. napon beadott oltás, majd 1 hónap múlva ismét egy oltás, illetve 1 év múlva esedékes az emlékeztető, s csak ekkortól alakul ki a közel 100%-os védettség.
Ez mindössze 3 évig véd, 3 év elteltével újabb védőoltás szükséges, majd folyamatosan 3-5 évente emlékeztető oltások beadatása kell a védettség fenntartásához.
Amennyiben nem kezdték el beadni az oltásokat télen, vagy kora tavasszal, akkor az ún. gyorsított oltásra van szükség. Így 3 hét alatt gyorsítottan is beadhatóak a védettséget biztosító vakcinák. Természetesen ebben az esetben is szükséges a következő évi, illetve az azt követő 3 évenként emlékeztető oltás beadatása.
2. Kullancsriasztó spray
Olyan spray-t válasszunk, amely nem tartalmaz diethyl-toluamidot (DEET-et), ugyanis ez felszívódhat a bőrön keresztül és különböző kellemetlen tüneteket okozhat, mint fejfájás, szédülés, hányinger.
Ezek miatt a kellemetlenségek miatt folyamatosan vonják ki a forgalomból az ilyen szereket, s helyét az 1-2 óráig ható spray-k veszik át, melyeknek hátránya, hogy kevés hatóanyagot tartalmaznak, így sajnos nem biztosítanak kellő védettséget.
Szakértőnk szerint létezik egy olyan kullancsriasztó, mely nem tartalmaz toxikus anyagokat, így kisgyermekeknél is alkalmazható. Bár illata nem kellemes – saját tapasztalatból mondom -, gyermekorvosunk szerint ez a legmegbízhatóbb a kullancscsípések ellen. Nevében is megtalálható, hogy az egészségre ártalmatlan, bio néven fut és kapható a drogériákban is.
4-6 óránk van a kullancs eltávolítására fertőzésveszély nélkül
Minden szabadban töltött idő után alaposan vizsgáljuk át gyermekünket és magunkat!
Ez rendkívül fontos, mert a csípés után 4-6 óra áll rendelkezésünkre, hogy fertőzés veszélye nélkül távolítsuk el a kullancsot.
Az általános tévhittel ellentétben ugyanis csak 4-6 óra elteltével fecskendezi be az emberbe a fertőzött nyálat.
Mit tegyünk, ha kullancsot találunk a gyermekben, vagy magunkban?
Csipesszel, vagy speciális kullancs-kiszedővel fogjuk meg közvetlenül a bőr fölött és egy határozott forgó mozdulattal húzzuk ki. Ne túl hirtelen, mert akkor fulladozni kezd és idő előtt kiüríti mérgét.
Nem kell megijedni, ha a kapaszkodó szervének egy kis része bent marad, maximum helyi gyulladást okozhat, de fertőzésveszéllyel nem jár.
Mit NE tegyünk a kullancs eltávolításakor?
Soha ne tegyünk rá krémet, vagy olajat! Bár többnyire ez a tévhit él a köztudatban, kimondottan veszélyes lehet, hiszen az állat fulladozni kezd tőle és a fertőzött nyálát kiöklendezheti a testünkbe!!!