Vajon mennyire hatásosak a hagyományos nevelési, fegyelmezési módszerek? Mit tanul a gyerek az intőből, a beírásokból, szidásból? Ma már tudjuk: léteznek kreatívabb és szeretettelibb utak is a gyermek elméjéhez és szívéhez. De melyek ezek? Hajba Eszter írása egy ilyen kedves ötletet mutat meg - sőt, annál is többet.
"Fura dolog ez a büntetés, hiszen kell a gyerkőcnek egy szabályrendszer, egy keret, amiben létezik. Viszont én a büntetés helyett a NAPOCSKASZÉKET alkalmazom a gyerekeknél. A büntetés szó hallatán millió falat húz a gyermek maga köré, és igazából a levont tanulság nem mindig születik meg.
Tudom…gyerekként, én is voltam büntiben.
Amikor a gyermek valami rosszat tesz, vagy kicsit nehezebb az energiája, akkor én a "napocskaszékre" ültetem. Elmondom, hogy ez a napocskaszék, ami abban segít, hogy rávilágítson arra, hogy miért viselkedett ma másképp. Ha a napocska megsúgta neki, akkor szóljon és megbeszéljük, vagy lerajzoljuk és igazi szuperhősként továbblépünk.
Ebben a térben a gyermek megtanulja a különbséget a könnyebb és nehezebb energia közt, valamint azt is, hogy az érzelmeiért ő a felelős és mindig van választása. A büntetés kizárási lehetőséget ad arra, hogy kiváncsivá válva másképp nézzen önmagára. Ez nem azt jelenti, hogy nincs következménye a tetteinek.
Megélés-Kommunikáció-Rálátás-Elengedés.
Ez a négy lépés magában foglalja a következmények megértését is.
Számos példám van arra, amikor a gyerekeket tanítottam és volt hogy valaki hisztisebb, vagy nehezen kezelhetőbb volt, akkor megkértem, hogy üljön a napocskaszékre, majd kis idő elteltével szólt, hogy "Eszti néni, már tudom miért viselkedtem így, a napocska megsúgta". És mindig kiderült, hogy vagy az oviban vagy otthon történt valami, amit megbeszéltünk - és az energia megváltozott.
Emellett nagyon fontos az ÉRINTÉS! Az érintés oldó és életerő-serkentő. Egy ölelés mindig biztonságot ad, ami megnyitja a teret.
Ez is csak egy másik nézőpont, amivel színesíteni tudjuk a megfáradt rendszert.
Aki kíváncsi, próbálja ki!
Szeretettel: Hajba Eszter”
“Mit utálsz az iskolában?” - Elgondolkodtató, elszomorító válaszokat adtak a gyerekek
Adhat-e a tanár egyest otthon hagyott felszerelés, vagy elmaradt házi feladat miatt?
Forrás: Facebook (Közlés a szerző engedélyével)
Fotó: Freepik