Elfelejtett házi? Otthon felejtett tankönyv? Előszobában hagyott tornacucc? Iskolás gyerekek szüleiként megtapasztalhattuk az adott oktatási intézmény fegyelmezési szokásait. De vajon szabályos az egyes érdemjegy fegyelmezési célú osztogatása?
Az Oktatási Jogok Biztosának Hivatala azt az álláspontot képviseli, hogy az egyes, mint bármelyik más érdemjegy, a tanulmányi eredményeket hivatott kifejezni, ezért nem használható fegyelmezési eszközként.
Ennek értelmében sem a nem kívánatos viselkedésre, sem a torna- és egyéb tanfelszerelés hiányosságáért nem adható egyes érdemjegy.
Ugyanakkor a hivatal álláspontja szerint „a tanórai felszerelés hiányát annyiban lehet figyelembe venni, amennyiben a tanítási órán történő számonkérésben rögzített feladat teljesítéséhez az szükséges. Amennyiben a számonkérésben meghatározott feladatot a tanuló nem tudja teljesíteni - akár a felszerelés hiánya miatt - úgy akár elégtelenre is értékelhető. De a számonkérés esetétől eltekintve a felszerelés hiánya miatt a tanulónak elégtelen nem adható”.
A házi feladatokkal kapcsolatban nincsen konkrét jogszabályi előírás, erről mindig az adott iskola dönt. A hivatal erről úgy vélekedik, hogy amennyiben a gyerek nem készítette el a házi feladatot, és a tanár azt az órán számonkérés formájában értékelni kívánja, akkor jogosult elégtelent adni, hiszen a tananyag feldolgozása, a feladat megoldása nem történt meg.
Egyéb esetben azonban az egyes nem lehet fegyelmezési eszköz: a tanulók kötelezettségeinek elmaradása esetén az iskola csak más, az intézmény házirendjében meghatározott fegyelmezési eszközöket alkalmazhat.
Fotó: Freepik