11 veszélyes élethelyzet, amire fel kell készíteni a gyerekeket - Ezeket tanítsd meg nekik!

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


11 veszélyes élethelyzet, amire fel kell készíteni a gyerekeket - Ezeket tanítsd meg nekik!

Gyerekeinket előbb-utóbb el kell engednünk: egy nap nélkülünk mennek iskolába, vagy egyedül maradnak otthon. Ijesztgetés nélkül, de tárgyilagosan fel kell őket készítenünk minden olyan helyzetre, amely veszélyt vagy váratlan döntéshelyzetet jelenthet számukra. Ezekből a szituációkból gyűjtöttük össze a legfontosabbakat.

Elsőként szögezzük le, hogy egy 4-5 éves kisgyereknek már meg lehet, és meg is kell tanítani a saját nevét, apa, anya nevét és a lakcímét, nagyobbacskáknál pedig már a szülők telefonszámát is, mely például remek titkos kód lehet néhány élethelyzetben (ezt később mutatjuk).


Alapvető mielőbb megtanítani nekik a tűzoltók, mentők és rendőrség számát, az általános  segélyhívó számot (112), és elmondani példákon keresztül, mely helyzetekben melyiket - és hogyan - kell hívni. Ez akkor is lényeges, ha vele vagy a családdal történik valamim, de akkor is, ha másnak van szüksége segítségre (pl. balesetet, tüzet lát)! Tűz esetén ne próbáljon oltani! Hívjon segítséget és mielőbb távolodjon el a tűztől! Ezzel mindent megtett, ami tőle telik!

Mikor gyanakodjunk problémára: ha a gyerek viselkedése gyökeresen megváltozik, magába fordul, csendessé válik, szorong, rágja a körmét, alvászavara van, nem akar iskolába menni, nem válaszol a kérdésekre, hányingere van, fáj a gyomra, feje, alvászavara van, sérüléseket találunk rajta, és természetesen akkor is, ha hirtelen egy felnőtt „barátja”, „támogatója” akad, akivel sok időt tölt.

 

Lássuk, mik azok a helyzetek, melyekre jó, ha gondolatban és beszélgetés szintjén mi és a gyermekünk előre felkészül:


1. Mi kell tennie, ha valaki el akarja rabolni, magával vinni, hívogatja, kézen fogja vagy autóba invitálja?

Hangosan tiltakozzon! A hangerő eleve eltántorítja a személyt attól, hogy tovább próbálkozzon, hiszen épp a rá terelődő figyelem hiányzik neki legkevésbé, így nagy eséllyel elmenekül. Kiabálni kell („El akar rabolni! Segítség!”), közben akár csapkodni, bedobni egy üveget kővel...azaz feltűnést kelteni.

 

2. Mit tegyen, ha valaki követi és segítséget szeretne kérni?

Keressen olyan világos, jól belátható helyet, ahol sok ember megfordul: üzlet, bank, információs központ, esetleg kulturális pontok. Mondja el, mi a probléma, mihez kér segítséget vagy mitől tart, és hogy a szüleit milyen telefonszámon érhetik el. 

 

3. Hogyan viselkedjen anya és apa ismerőseivel?

Az alapvető udvariassági formákat persze meg kell tanítanunk, ugyanakkor nem baj, ha a kisgyerek nem barátságos az olyan személyekkel, akiket inkább csak a felnőtt családtagok ismernek: ne feledjük, a gyerek a számára ő egy idegen. Azt meg főleg ne erőltessük, hogy bárkinek is puszit adjon! Ha megtanulja, hogy jogában áll erről dönteni, könnyebben kiszűri a későbbi esetleges zaklató szituációkat is, és bátrabban mond majd NEM-et. (4. pont!)


4. Mit kell tennie, ha egy idegen fogdossa, simogatja buszon, boltban, iskolában (vagy bárhol)?

Itt is fontos a hangerő és a magabiztos fellépés! Tudatosítsuk, hogy nincs miért szégyenkeznie! Azonnal kiabálni kell: „Azonnal vegye le rólam a kezét!” A figyelem és az emiatti szégyen az esetek többségében visszatartja a tapogatót a továbbiaktól.

 

5. Mit tegyen, ha az osztálytársa, csoporttársa gúnyolódik, kötekszik?

Az első esetnél még próbáljon meg kiállni magáért ( pl. "Ezt azonnal fejezd be!"), de többedik esetnél már mindenképp jeleznie kell egy felnőttnek (de inkább többnek is: szülők, tanítók). A bullying, azaz zaklatás, akár szóbeli, akár fizikális, mielőbbi lépéseket igényel. Ugyanide tartozik természetesen a csicskáztatás, kiközösítés, internetes zaklatás is. Értessük meg vele, hogy felnőttnek szólni nem gyengeség és nem szégyen!
Emellett a gyermek önbizalmának építése a bullying szempontjából is lényeges. 

 

6. Mit tehet, ha megszólítják az utcán?

Az a felnőtt, aki az utcán egy kisgyerektől kér segítséget, önmagában gyanús, kivéve, ha tényleg nincs senki a közelben, és nagyon indokolt a megszólítás (idős, elesett személy, rosszul van stb.)! Ezt az indokoltságot azonban egy kicsi gyerek még nehezen tudná felmérni. Ezért mindig a gyerek korának megfelelő magyarázatot és megoldást adjuk meg számára, példákon keresztül. Nem mindenre válasz a „fuss el”. 

 

7. Egyedül otthon: milyen helyzetek hordozhatnak kockázatot?

Egyértelmű, hogy idegennek nem nyitunk ajtót. Ennek kapcsán a lehetséges „indokokat” is át kell beszélni: a "kérek egy pohár vizet", a "segítenél megkeresni a kuytusomat?", a "számlát hoztam, ki kell fizetni" vagy az "apukád küldött" például tipikus kezdőmondatok lehetnek. Legyen titkos kódunk (pl. a szülő telefonszáma), amit ha az illető nem tud, akkor az ajtó mindenképpen zárva marad!
 

8. Mi van akkor, ha a buszon/liftben egyetlen, nem jó benyomást keltő személy tartózkodik?

Buszból és liftből is "jön a következő"! Ha a személy még hívogatja is a liftbe a gyereket, jó ötlet, ha pl. azt mondja: "Várom a bátyám!" vagy "Mindjárt jön az apukám!"
 

9. Mit tegyen, ha az interneten akar valaki ismerkedni vele?

18 év alatt a gyerek lehetőleg ne is legyen regisztrálva sehol. Ha mégis, az aktivitását felügyelnünk kell. Alap, hogy idegeneknek nem válaszolunk és nem jelölünk vissza senkit. Érdemes azonnal tiltani az ilyen személyeket, profilokat. Mondjuk el neki, mit NE tegyen fel a netre (képek, videók), ami által zaklatók célpontjává válhat. Még több tudnivaló az internetes zaklatásról itt.
 

10. Mit tegyen, ha tömegben, rendezvényen elkeveredett és nem talál benneteket?

A pánik megelőzése érdekében beszéljük át indulás előtt ezt a helyzetet is! Tisztázzuk, hogy ha elveszítjük egymást, hol találkozzunk (fix találkozóhely kijelölése vagy maradjon ott, ahol van és jelezze egy felnőttnek, hogy elveszített bennünket). Kereshet megbízható pontokat, ahol segítséget kaphat (iroda, biztonsági őrök, információs iroda, színpad).
 

11. Fizikai sérülések: többféle helyzet is előállhat, ezek külön fejezetet érdemelnek, de talán a leggyakoribb kérdés, hogy mit tegyen, ha például

  • elesett/leesett/beütötte a fejét és szédül, hányingere van: agyrázkódás-gyanús! Maradjon nyugodtan, de mindenképp jelezze a történteket és az állapotát egy felnőttnek, és ő vagy másvalaki vagy hívja a 112-t!
     
  • megégette, leforrázta magát: tartsa hideg víz alá a területet, és szintén azonnal  kérjen segítséget!

 

Ezt a 12 dolgot feltétlenül tanítsd meg a gyermekednek - az élete múlhat rajta!

 

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2024.08.05