Újabb trimeszter veszi kezdetét. Méghozzá az utolsó. Nemcsak azért igazán jelentős, mert ez a babavárás záró harmada, de a leglátványosabb időszak is egyben. Ugyan már egyértelműen látható a „kisember jelenléte”, de a hetedik hónapban még kényelmes a kismamaruhákkal szépen, ízlésesen hangsúlyozható pocak.
Érdemes aktívan kihasználni ezt az időszakot, ugyanis a következő két hónapban már megterhelőbb lesz a mozgás, sőt még a pihenést is akadályozni fogja a hatalmas domborulat. Amennyiben a szakembereknek nincs ellene kifogása, úgy nyugodtan tornázhat a kismama. Számtalan várandóstorna, kismamajóga, illetve vízi foglalkozás közül lehet válogatni, melyek mind kimondottan a megváltozott állapotra lettek kifejlesztve.
Ezek a foglalkozások nemcsak a testi felüdülést szolgálják, de egyúttal hasznos információkhoz is lehet jutni a sorstársaktól, illetve a közös érdeklődési kör miatt új barátságok is hamarabb köttetnek.
Mit tapasztalhat a kismama?
A mások által is leginkább észlelhető változás a pocak jelentős növekedése. Bár a kívülállók főként a szépet látják, azért sajnos akadnak kellemetlenségek is, melyek a várandósság velejárói.
A has terebélyesedésével a bőr egyre inkább megfeszül. Ezáltal viszket és sajnos gyakran a tágulás miatt ún. terhességi csíkok jelennek meg rajta. Ez ellen ma már remek krémekkel, olajos bedörzsöléssel védekezhetünk. Ezáltal egyrészt megelőzhetjük a kellemetlen tüneteket - illetve halványíthatjuk a már kialakult striákat -, másrészt babánk is bizonyára élvezni fogja a finom simogatást, masszírozgatást. Nem utolsó sorban ez egy jó lehetőség a babával való kapcsolat erősítésére, a vele való kommunikációra.
A másik igen kellemetlen probléma a gyomorégés. Mivel a hormonális változások hatására a gyomorszáj izmai nem zárnak megfelelően, ezért a nyelőcsőbe visszajuthat a tartalmuk. A gyomorsav igen erős, égető fájdalommal jár. Leggyakrabban fekvés közben jelentkezik, ami ellen úgy védekezhetünk, ha megemeljük a fejünket egy magasabb párnával. A gyakori, de kisebb porciójú ételek is segítenek a kellemetlen tünetek elkerülésében.
Nagyon fontos, hogy most valóban figyeljünk oda a testünk jelzéseire. Mindig tartsuk szem előtt, hogy már nemcsak saját magunkért vagyunk felelősek. A mindössze egy-másfél kilós mini emberke élete, fejlődése tőlünk függ. Attól, hogy mi a saját testünk, saját szervezetünk segítségével hogyan gondoskodunk róla, hogyan óvjuk, tápláljuk. A fontossági sorrendben hátrébb csúszik a háztartás, a munka, a mindennapok teljesítési kényszere. Ebben az időszakban a babánk - és ezáltal a saját - szükségleteink a legfontosabbak. Ha fáradtnak érezzük magunkat, akkor pihenjünk le, ha kívánjuk a jó levegőt, akkor tegyünk egy kiadós sétát. Kényeztessük magunkat finom és egészséges ételekkel, jó zenékkel, tartalmas kikapcsolódással, kellemes társasággal. A baba érkezése után úgyis sok - ma még természetes hétköznapi tevékenység - luxusszámba fog menni a csecsemő körüli mindennapi teendők mellett.
Aktuális vizsgálatok
A 30. héten történik a szokásos havi szülészorvosi vizsgálat, melyen vizelet-, vérnyomás-, testsúlymérés és fizikális vizsgálat történik. A szakember ellenőrzi a magzat szívhangját és beutalót ad a 3. ultrahangszűrésre. A 30-32. héten végzett UH vizsgálat során ellenőrzik a magzat megfelelő növekedését, a magzatvíz mennyiségét és a méhlepény állapotát. Ezen kívül a 7. hónapban aktuális a 2. fogászati ellenőrzés.
A védőnői vizsgálatra az utolsó trimeszterben már gyakran nem a védőnői szolgálaton, hanem már a kismama otthonában kerül sor.
Hogyan fejlődik a baba?
A 27 hetes baba bőre alatt már megkezdődött a zsírréteg felhalmozódása. Mivel a hallórendszere szinte teljesen kifejlődött, így a hangokra is intenzívebben reagál. A 33 cm-es baba kb. 1 kilót nyom.
A 28 hetes, 35 cm-es baba testének arányai már nagyjából megegyeznek a születési arányaival. Az 1200 grammos magzatot a magzatvíz feláztató hatásától természetesen megvédi az őt borító zsíros, sajtszerű anyag, a magzatmáz.
A 29. hétre a folyamatos zsírfelhalmozás miatt a baba bőre egyre kevésbé ráncos. Nyitja és csukja szemét, és ha a kismama pocakján keresztül folyamatosan fény áramlik be hozzá, akkor a fény felé fordítja kis fejét. A 36,5 cm-es magzat súlya már eléri az 1300 grammot.
A 30. héten a 38 cm-es baba már másfél kilót nyom. A testét borító szőrzet (lanugó) egyre inkább eltűnik. Ha ekkor megszületne, akkor már nagy valószínűséggel alkalmas lenne a méhen kívüli életre, de természetesen még koraszülöttnek számítana.
Szerző: Simó Tímea
A cikk korábban megjelent a Baba Magazin c. újságban.
Fotó: Freepik