A csecsemők sejtik a gondolatainkat?

Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


A csecsemők sejtik a gondolatainkat?

Egy magyar pszichológus legújabb kutatási eredményei szerint akár már a hét hónapos gyermekek is sejtik, hogy mi jár a másik fejében.

Kovács Ágnes, a Magyar Tudományos Akadémia tagja olyan felfedezést tett, miszerint a csecsemők jóval korábban kezdenek tisztában lenni mások érzéseivel és gondolataival, mint azt eddig hittük.


Kitalálják mások gondolatát?
A pszichológus mindössze azt vizsgálta, meddig néznek a babák egy olyan egyszerű jelenetet, amely nem kívánja meg, hogy felmérjék a másik gondolatait, vagy megpróbálják kitalálni a következő cselekvésüket.

A csoport 56 héthónapos gyermekkel nézetett meg egy rajzfilmet, amelyben egy, az asztalra helyezett derékszögű háromszögben görgetett egy labdát a mesefigura hosszú jeleneteken keresztül. A labda néha megállt a háromszög mögött, így nem lehetett látni, vagy pörgött tovább az asztalon, amíg el nem tűnt a színről.

„A kérdés most az, hogy a csecsemők hogyan változtatják meg a várakozásaikat a bizonyítékok függvényében” – mondta Kovács Ágnes.

A főhős némelyik jelenetben végignézte az egész folyamatot, és elkapta a leeső-félben lévő labdát, majd újra kezdte a gurítgatást. Máskor azonban előbb elment, mint hogy láthatta volna, hogy leesik a játék. A utolsó jelenetben a háromszög is eltűnt, úgy, hogy nem volt mögötte labda. A kutatók azt figyelték meg, hogy a labda eltűnése után kisbabák hosszú ideig meredtek a képernyőre, mivel nem erre számítottak. Úgy tűnik, érzik, mi számít váratlan helyzetnek.

A mesehős fejével gondolkoznak
A kutatók úgy értékelték a csecsemők viselkedését, hogy meglepődtek, amikor a mesefigura nem jelent meg. Más szóval a babák nem a saját nézőpontjukból, hanem a szereplőéből közelítették meg a helyzetet.


A kísérletről készült tanulmány a Science 1 című folyóiratban jelent meg.


 


Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


2011.03.03