Az AFP-vizsgálat egy olyan szűrővizsgálat, amely az anyuka vérének AFP koncentrációját mutatja meg, s ebből a magzat fejlődési rendellenességének valószínűségére enged következtetni. Sok kismamának okoz kellemetlen éjszakákat, hiszen gyakran téves eredményt mutat, a hazai terhesgondozásnak mégis alapköve.
Hogy többet megtudjunk az AFP-vizsgálatról és az AFP mellett végezhető egyéb vizsgálatokról - melyekkel pontosabban megállapítható a genetikai rendellenesség -, a Hepinet 4D Ultrahang Rendelőben beszélgettünk Dávid Gáborral a Hepinet rendelések vezetőjével.
- Mi is az a sok kismama által rettegett AFP-vizsgálat?
- Az AFP jelentése alfa-fötoprotein, ami egy fehérje, amit a magzat mája termel. Ma még nem ismert, hogy mi a jelentősége a magzati életben, de a jelenléte az anyai keringésben jele lehet bizonyos eltéréseknek.
A magzat keringésében jelentős mennyiségben található ez a fehérje, de az anya keringésébe csak nyomokban juthat át, mivel a méhlepény útját állja. Ha mégis magasabb az anyai vérszint az elvártnál, akkor valamiért a méhlepény nem látja el megfelelően a gát szerepét vagy a magzat testfelületén található valamiféle záródási rendellenesség.
Fontos elmondani, hogy az AFP nem alkalmas diagnózis felállítására, csupán egy esetleges genetikai rendellenesség apró jelzése lehet. Önmagában nem elegendő, hogy kimondhassuk beteg vagy egészséges a magzat.
- Mit tud nekünk elmondani ezekről a lehetséges elváltozásokról?
- A magasabb anyai vérszint jele lehet a lepény méhfaltól való leválásának, vérzésnek vagy magzati velőcsőzáródási rendellenességeknek, mint pl. a nyitott hátgerincnek. Az esetek nagy részében semmiféle elváltozás, kóros állapot nem igazolódik be a későbbi vizsgálatok során. De a magasabb AFP-érték fontos figyelmeztető jel, mindenképp szükségesek a további vizsgálatok.
Megfigyelték, hogy egyes genetikai betegségek esetében viszont kevesebb AFP van jelen az anya keringésében, alacsonyabb az anyai vérszint, vagyis kevesebb ilyen fehérjét termel a magzat mája. Elsősorban kromoszóma-rendellenességek esetében (pl. Down-szindróma) figyelhető ez meg, de ez sem minden esetben igaz. Nem minden esetben beteg a magzat, ha alacsonyabb az AFP szintje. Ennek oka lehet akár egy fel nem ismert cukorbetegség is.
Szerencsére csak ritkán fordul elő, hogy az alacsony AFP-szint Down-kórt jelez. A pontos diagnózis felállítása genetikai szakembert kíván, minden esetben ajánlott genetikai ultrahang vizsgálaton részt venni, ahol pontosabb képet kaphatunk arról, hogy minden rendben van-e a Babánkkal.
- Mi a véleménye az AFP-vizsgálatról, mit kell tudnunk róla?
- Az AFP-szint meghatározását sok tényező befolyásolhatja, függ a terhességi kortól, az anya korától, testsúlyától még a bőrszínétől is, ezért a mai laborértékeléseket egy ún. MOM értékben mérik, ami egy viszonyítható és összehasonlítható mértékegység. Jelentése multiple of the median (vagyis statisztikai középérték többszöröse).
Kórosnak tekinthetjük a mért eredményt, ha 0.7 MOM-nél alacsonyabb, vagy ha 2.5 MOM-nél magasabb értéket kapunk, de csak abban az esetben, ha a megfelelő időpontban történt a vérvétel. A gyakorlat szerint a betöltött 16 és 18 hét között szükséges a vérvétel a pontos méréshez.
Sok esetben nem a megfelelő időszakban történik a vizsgálat, ami fals eredményeket hoz. Természetes, hogy ilyenkor a szülők aggódnak a gyermekük egészsége miatt.
De szeretném újfent megemlíteni, hogy önmagában az AFP eredménye még nem egy diagnózis, ha gyanú merül fel bárminemű elváltozásra, minden esetben ultrahangvizsgálat segíthet megerősíteni, vagy megcáfolni a gyanút a rendellenesség fennállását illetően.
- Mit javasol a Kismamáknak, mi a legjobb megoldás?
- Ma már egyre kezdi elveszteni a jelentőségét az AFP-vizsgálat. A korszerűbb ultrahang berendezésekkel végzett szűrések és az AFP mellett - más hormonok értékét is figyelembe vevő - Down-szindróma kockázatbecslés vette át ennek a vizsgálatnak a szerepét.
Sok felesleges aggódás és idegeskedés elkerülhető az időben elvégzett 12. és 19, heti „genetikai” ultrahangvizsgálatokkal, és a vérvételes Down-szindróma kockázatbecslés igénybe vételével. Korszerű berendezésen, gyakorlott szakember által végzett vizsgálatok, és a 4D technika szükség szerinti alkalmazása nagy segítséget ad a kismamáknak. Rendeléseinken erre törekszünk, a kismamáknak csak élni kell a lehetőséggel, így valósabb eredményeket kaphatunk a szűréseink alkalmával, mint az AFP vizsgálat esetén.
- Köszönjük a tájékoztatást.
- Nagyon szívesen. Minden jót kívánok a kisbabát váró Családoknak.
Fotó: Freepik