„Minél gyakrabban figyeljük a gyermeket az anyaméhen belül, annál nagyobb a valószínűsége, hogy nem lesz baja. Minél többször vizsgáljuk a magzati szívműködést, annál nagyobb valószínűséggel ismerjük fel a magzat életét veszélyeztető állapotokat. Azaz, lesz esélyünk a beavatkozásra."
“A bölcsőhalál sajnos nem a bölcsőben kezdődik!” címmel tartott eseményen mutatták be azt a magyar fejlesztésű új CTG készüléket, amelyet a magzatok életének védelmében fejlesztettek ki. A Fetaphonnal a magzati szívhang-, valamint a CTG/NST mérés otthonról, naponta elvégezhető
Prof. Dr. Török Miklós, az ÁEK Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának vezetője, egyben a fejlesztés egyik feltalálója, döbbenetes statisztikai adatokat tárt a megjelentek elé, a magzatok és újszülöttek halandóságáról! A professzor a következőket mondta:
100.000-ből 750 baba hal meg terhesség, illetve szülés alatt, avagy korai újszülött korban
“A statisztikák szerint, a szülés körüli magzati/újszülött halálozás ma Magyarországon 7.5 ezrelék. Azaz évente 100 000 gyermekből kb. 750-et vesztünk el a terhesség és szülés alatt, valamint az úgynevezett korai újszülött korban. A statisztikák szerint, a már életképes magzatoknak és újszülötteknek 75-ször nagyobb a kockázata arra, hogy a szülés körüli időszakban elhalnak, mint hogy valaki egy éven belül autóbalesetben meghal! A statisztikák szerint, csaknem kétszer több gyermeket vesztettünk el szülés előtti hetekben méhen belüli elhalás miatt, mint amennyit koraszülés miatt! 2008-ban Magyarországon 416 gyermek halt meg szülés előtt a méhen belül.” – tudtuk meg Prof. Dr. Török Miklóstól, az ÁEK Szülészet-Nőgyógyászati Osztályának vezetőjétől, aki egyben a fejlesztés egyik feltalálója.
Mit tehetünk a gyermekünk egészségéért még a megszületése előtt?
Vizsgálni kell a magzatok állapotát! Bár nem minden esetben, de az esetek egy részénél, észlelhetőek eltérések a magzati szívműködésben már az elhalást NAPOKKAL MEGELŐZŐEN. Ha a magzati veszélyállapotot idejében sikerül felismernünk, megelőzhetővé válhat a méhen belüli elhalások egy része.
„Minél gyakrabban figyeljük a gyermeket az anyaméhen belül, annál nagyobb a valószínűsége hogy nem lesz baja.”
„Minél többször vizsgáljuk a magzati szívműködést, annál nagyobb valószínűséggel ismerjük fel a magzat életét veszélyeztető állapotokat. Azaz, lesz esélyünk a beavatkozásra.”
Hogyan működik az új távfelügyeleti CTG/NST rendszer?
A kismama a kezelőorvosától kapja meg a magzati szívhangmonitor-készüléket, a terhessége utolsó egy-két hónapjában, tehát nem kell megvásárolnia.
A kismama otthonában, önállóan végzi CTG/NST vizsgálatot. A készülék működése automatizált.
A mérés végeztével az adatok elküldéséhez csupán az elektromos hálózatba kell csatlakoztatni a magzati szívhangmonitort és az, GSM lefedettség esetén GPRS-n küldi el a CTG vizsgálat adatait egy szerverre. A kismamának nincs szüksége sem internetre, sem mobiltelefon használatára az adatok elküldéséhez.
A CTG vizsgálat eredményét, a kezelőorvos az interneten keresztül nézi, majd értékeli és az eredményről üzenetet küld vissza a készülékre.
A kismama a vizsgálat eredményét és a szükséges orvosi utasításokat otthonában, a készüléken olvashatja el.
A készülék segítségével megvalósul a magzat napi monitorizálása a kórháztól, rendelőtől távol úgy, hogy a szülészorvossal mégis rendszeres, napi kapcsolatban tud maradni a kismama
A világon először Magyarországon!
A megoldás tehát a távgyógyászati CTG, a magzat otthoni monitorizálása, a napi rendszeres orvosi ellenőrzés a kismama otthonából! A XXI. században adottak a telekommunikáció és a számítástechnika azon feltételei, amelyek mindezt biztosíthatják. „Az új fejlesztésű magzati szívhangmonitornak köszönhetően Magyarországon, a világon elsőként valósult meg a működő magzati távfelügyeleti rendszer!” mondta Prof.Dr.Kovács Ferenc (Pázmány Péter Tudomány Egyetem-Információs Technológiai Kar)
2009. szeptember 11-én a Magyar Tudományos Akadémián egy szakmai konferencia és sajtótájékoztató keretében mutatták be először ezt az új fejlesztésű, magyar szabadalmú CTG (kardiotokográf) készüléket, amely a várandós kismamáknak nyújt nagyobb biztonságot a terhesség 32.-40. hete között.
Fotó: Freepik