
Megfigyelések szerint a magyarok alvásminőségében fokozatos romlás tapasztalható, de ami még riasztóbb, az az, hogy már a fiatalok, sőt, a gyerekek is alvászavarral küzdenek, melynek viselkedésbeli és más hatásai már megfigyelhetők. A problámával foglalkozni kell, mert a rossz alvásminőség további súlyos következményekkel is járhat.
Ha valaki néhány napon át rosszul alszik (például konkrét, időszakos lelki vagy egyéb problémák miatt), az még természetesnek számít, azonban ha ez a gond heteken át fennáll, akkor már alvászavarról, vagy alvásmegvonásól beszélhetünk, mely kezelés nélkül évekig is elhúzódhat, és komoly egészségügyi kockázatokkal jár.
Ez a probléma eddig inkább a középkorú és idősebb korosztályt érintette, mára azonban a fiatalok, sőt a gyerekek is riasztó számban küzdenek alvászavarral (vagy élnek rendszeres alvásmegvonás mellett). A szakemberek a jelenség okának a tömegessé vált telefon- és mobilhasználatot jelölték meg.
G. Németh György egyetemi docens, a Magyar Alvás Szövetség elnöke szerint "a kutatásból még nem látszik, de mi már látjuk, hogy a 10 év körüli gyerekeknek is megjelennek az alvászavarok az életében."
A szakértő kifejti ennek lehetséges okát is: "Egyértelműen kezd látszani, hogy ezt a tabletek okozták. A tévének is van ilyen rossz hatása, de azt este kikapcsolták, amikor aludni ment a család, de ezt nem. Ott van a kezében és viszi aludni, mivel nem veszi el a szülő a legtöbb helyen. Ott van náluk egész nap."
Az esti kütyüzés függőségként hat a gyerekekre (is): a telefont nehezen teszik le, későre tolódik az elalvás, a kék fény pedig még önmagában is gátolja az elalvás folyamatát.
Ennek következtében a gyerekek, fiatalok kimerültek, frusztráltabbak, kezelhetetlenebbek, és nehezebben is tudnak koncentrálni.
„Olyan új magatartási minták jelennek meg a gyerekek, illetve a tinédzserek életében, ami korábban nem volt jellemző.” - fogalmaz az alvásszakértő.
A kevés alvás köztudottan egészségügyi gondokhoz vezet: hatására a kimerültség után idővel fokozódik a szervezet általános gyulladásos állapota, és szervi problémák jelentkezhetnek.
Az alváshiány lehetséges következményei:
- cukorbetegség
- vérnyomásproblémák
- az immunrendszer gyengülése
- kognitív zavarok
- hangulatingadozások
- akár súlyosabb betegségek (daganatos megbetegedések, stroke) is
Mit tehet a szülő, hogy segítsen a gyermekének az alvászavarok leküzdésében?
Hogy kezelni tudjuk a problémát, alapvetően életmódbeli változtatások szükségesek (a gyermekeknél ugyanúgy, mint felnőttek esetében).
Szülőként figyeljük meg, a mi gyermekünknek mire van szüksége az esti megnyugváshoz!
Fények? Teljes csend vagy valamilyen monoton hangforrás? Több ölelés?
Gyakran csupán több és türelmesebb jelenlétet igényelnek lefekvéskor, sőt, van olyan gyermek, aki alvás előtt beszél szorongásairól vagy olyasmiről, amiből következtethetünk arra, mi foglalkoztatja, mi nyugtalanítja.
Szánjunk időt arra, hogy lefekvés előtt választ kapjon kérdéseire, elmondhassa, amit szeretne, és elegendő szeretetteli kapcsolódásban legyen része, ezáltal biztonságban érezve magát, megnyugodva hajthassa álomra a fejét.
Ezek lehetnek a leghatásosabb módszerek az alvászavar ellen:
- a szorongások, feszültségek, lelki problémák kibeszélése, oldása (akár szakemberrel)
- az esti elcsendesedés és megszokott rutin bevezetése
- a kütyühasználat minimalizálása vagy teljes kizárása a lefekvés előtti órákban
- az elegendő testmozgás lehetőleg a szabad levegőn, sport
- az egészséges táplálkozás, a koffeintartalmú italok, cukros ételek kerülése, különösen délutántól
- a vacsora időpontja a lefekvés előtt 2-3 órával ideális
- gyógynövények (pl. citromfű)
- alvást segítő eszközök (szemtakaró, füldugó, fülhallgató, alvást elemző okostelefon-applikációk).
Korábbi cikkünkben bemutattuk azt a megdöbbentő videót, mely kegyetlen őszinteséggel mutatja meg, mit művelnek a mobilok, tabletek a gyerekekkel.
Mit tehetsz, ha gyermeked húzza az időt elalváskor? Ebben a cikkünkben arra a problémára adtunk tippeket, ha fél az elalvástól, és ezért mindenféle ürügyet kitalál, hogy ne kelljen aludnia. További segítő tippeket itt találsz ahhoz, hogy segíteni tudj gyermekednek az elalvásban.
via
Fotó: Freepik