
Sokat beszél? Fél percenként mutatni akar valamit? Közbeszól, nem tud nyugton maradni, és számára minden csak játék?… Ismerős? Bár gyakran idegesítőnek vagy fárasztónak találjuk ezeket a tulajdonságokat, valójában ez teszi a gyermeket igazi gyermekké!
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy valójában hálásak lehetünk azért, hogy gyermekünk egészséges és egy átlagos gyermek életét élheti.
Mikor úgy érezzük, rá kell szólnunk valamiért, nézzük meg, valóban szükséges-e határt szabnunk az aktuális helyzetben. Ha igen, az is rendben van, de közben ne felejtsük el, hogy pont ilyennek kell lenniük a gyerekeknek!
A nevelés természetesen elengedhetetlen és határokra szükség van - de ne fojtsuk el gyermekünkben azt, ami maga a gyermekkor esszenciája: a kíváncsiságot, az őszinteséget, az energiát és természetességet!
Szeressük bennük azt a természet adta energiát, életrevalóságot és lelkesedést, mely csak az övék - és melyből az sem baj, ha később is marad bennük egy csipetnyi!
10 dolog, ami idegesíti a felnőtteket, pedig természetes gyermeki viselkedés
1. Nagy érzelmeket él át, melyekkel még nem tud megbirkózni
Sok gyermeki viselkedés - hiszti, kiabálás, sírás - ennek tudható be. Szülőként feladatunk, hogy megtanítsuk az indulat- és érzelemkezelésre - melynek elsődleges módja a példamutatás...
Ezt is olvasd el!
„A hisztijével nem téged próbál kikészíteni, ő van kikészülve” - Mit érez a gyermeked hiszti közben?
2. Folyamatosan nyüzsög
A gyerekek többségének óriási a mozgásigénye...nagyobb, mint gondolnánk. Ha a lehetőség nem adott, természetes, hogy ugrálni fog a kanapén, rohangálni a folyosón, kalimpálni, hintázni, lógni, billegni, forogni...
3. Rendetlen és mindent elővesz
...amit aztán kevéssé pakol el magától. Hiszen az ő kis világában mindaz, ami nekünk csak "kacat", számára fontos szereppel bírhat.
4. Hangos
Ami nem is csoda, hiszen a gyerekközösségben valahogyan érvényesülnie kell... A hangerő pedig otthonra is megmarad. Emlékeztessük rá, hogy ez szükségtelen, és mutassunk másik alternatívát a hengerőre (azaz mi beszéljünk higgadtan, normál hangerőn), vagy mondjuk azt: "Így sajnos nem értem. Tudnád kissé halkabban mondani?"
5. Számára minden játék
Hiszen azon keresztül tapasztalja és tanulja a világot...
6. Fegyelmezetlen - Kevesebb fegyelmezésre van szüksége, mint gondolnánk
Viszont sokkal több játékra, közös időre, érintésre és kapcsolódásra.
7. Ugyanazt a kérdést többször is felteszi
Talán csak biztonságérzetet ad számára a válasz, ezért igénye van arra, hogy többször is hallja, de az is lehet, hogy nem értette a választ - fogalmazzuk át a magyarázatunkat korának megfelelő szavakkal!
8. Félbeszakít a mondat közepén
Számára a legfontosabb, hogy mondani, mesélni szeretne nekünk valamit! Nekünk, aki a számára legfontosabb...
9. Nem engedi, hogy segíts "Én akarom csinálni!"
Két éves kor környékén különösen jellemző lehet, hogy nem hagyja, hogy segítsünk neki. Próbáljuk csak finoman rávezetni a megoldásra, hogy azt érezze: övé a siker.
10. Néha egy örökkévalóságnak tűnhet, míg egy – szerintünk - egyszerű dolgot megcsinál
Neki talán nem is olyan egyszerű még számára az a bizonyos cipőhúzás vagy öltözködés; de az is lehet, hogy csak álmodozik, vagy épp húzza az időt, mert szorong...
Fotó: Freepik