Ezért fontos, hogy a szülők is tudjanak bocsánatot kérni a gyermeküktől - 5 lépéses útmutató

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Ezért fontos, hogy a szülők is tudjanak bocsánatot kérni a gyermeküktől - 5 lépéses útmutató

Szülőnek lenni csodálatos, de mindannyiunknak lehetnek rossz pillanatai, mikor a dolgok összecsapnak a fejünk felett, ingerültnek, kimerültnek vagy tehetetlennek érezzük magunkat, és végül olyat teszünk vagy mondunk, melyet megbánunk. Veled is előfordult már ez? Ne ess kétségbe, most megmutatjuk, hogy legközelebb mit tehetsz utólag!

Először is: ne ez alapján ítéld meg magad; ne engedd, hogy egy rossz lépés elhomályosítja benned a számtalan szép percet és mindazt, amit jól csinálsz, hiszen abból lényegesen több van.

Önostorozás vagy a probléma szőnyeg alá söprése helyett inkább tedd az alábbiakat:

 

1. Beszélj róla!

Bár a pillanat elmúlt, ne hagyd szó nélkül az esetet. Hozd fel a témát! Mondd el, mi is történt, mit éreztél, nevezd meg, melyik érzelem vagy indulat vitt rá arra, amit tettél és mondtál, ugyanakkor azt is, hogy jól tudod, a tetted/szavad nem volt helyénvaló.

 

2. Kérj bocsánatot!

Vállald a felelősséget a tetteidért! Őszintén mondd ki: „Ne haragudj!” Hidd el, gyermekednek ez éppoly sokat fog jelenteni, mintha azt mondanád: „Szeretlek”, csak más szavakkal…

 

3. Hallgasd meg!

Nagyon fontos, hogy őt is meghallgasd. Mit érez, mit gondol a történtekkel kapcsolatban? Bármit is mond, ne érvénytelenítsd az érzéseit, sőt, biztosítsd róla, hogy érzelmei természetesek és helyénvalóak - és kérj bocsánatot még egyszer.

 

4. Kapcsolódjatok!

Találjátok meg az utat egymáshoz, és írjátok felül a negatív pillanatokat pozitív élménnyel! Lehet ez mesélés, összebújás, hosszabb ölelés, beszélgetés, vagy közös játék.

 

5. Önvizsgálat

Gondold végig, mit tennél most másként, hogyan lehetne jobban reagálni, ha újból egy hasonló helyzet adódna. Ha gondolatban előre felkészülsz rá, legközelebb jobban fog menni!

 

Nem vagy rossz szülő! Jó szülő vagy, csak épp egy hibát követtél el. Légy továbbra is az, aki vagy, de mindig tanulj a hibákból, és tudd, hogy odafigyeléssel - és ezekkel a lépésekkel - a rossz napokon is megerősítheted a kötődést gyermekeddel!

 

Mit tanítasz a bocsánatkéréssel a gyermekednek?
1. Azzal, hogy hibáztál, de bocsánatot kértél, megmutatod a gyermekednek, hogy lehet hibázni, és helyre is lehet hozni. 

2. A bocsánatkéréssel mintát mutatsz neki. Megtanítod rá, hogy ez a helyes módja a konfliktusok kezelésének. Ha nem tudta kezelni az indulatait, akkor egy őszinte bocsánatkéréssel rendezni tudja a helyzetet

3. A spontán bocsánatkéréseddel eléred azt is, hogy ne kelljen azt mondanod, hogy "Azonnal kérj bocsánatot", hiszen ennek semmi értelme - Viszont a tanult minta alapján valóban őszinte lesz a bocsánatkérése, nem egy betanult, érzelmek nélküli viselkedésforma

 

Próbáld ki a pozitív gyereknevelés módszerét: 15 gyakorlatias tanács szülőknek, hogy kiabálás és büntetés nélkül is szót érts a gyerekkel  

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2024.08.05