Ezért fontos, hogy kismamaként eleget pihenj! - Így enyhítheted a kellemetlen terhességi tüneteket!

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Ezért fontos, hogy kismamaként eleget pihenj! - Így enyhítheted a kellemetlen terhességi tüneteket!

Ha babát vársz, valószínűleg észrevetted már, hogy megváltoznak az alvási szokásaid és természetesen a szervezeted alvásigénye is. Most megtudhatod, miért van ez így, és mit tehetsz azért, hogy több és pihentetőbb alvásban legyen részed a babavárás alatt.

Felnőttként megszoktuk, hogy magunknak, a saját céljainknak, napirendünknek élünk - és alszunk. Ám a várandósság mindent megváltoztat, hiszen egy új életet kezdünk hordozni magunkban. Testünk alvásigénye ezért akár extrém mértékben is megnőhet, ugyanakkor a pihenést egyre fokozódó kényelmetlenségek nehezítik. 

A terhesség alatt a szervezet folyamatosan alkalmazkodik a baba fejlődéséhez, növekvő méretéhez.  
Az anya teste jelentős változásokon megy keresztül, ezek a változások pedig a szervezet számára rendkívüli erőfeszítést igényelnek.
A baba és az anya közti oxigén- és tápanyagcseréért a méhlepény felel, azaz nem is egy új szervezet épül fel, hanem további plusz egy szerv is! Ez hatalmas energiaráfordítással jár az anya számára, ami fokozott pihenésigényben nyilvánul meg.

 

Első trimeszter

Ezt a szakaszt a méhlepény kialakulása okozta hormonális és keringési változások jellemzik. Ez sok energiát igényel, ezért a szervezet egyfajta „energiatakarékos üzemmódba” kapcsol: minden létfontosságú folyamat lelassul, hogy a baba fejlődését helyezze előtérbe. A kismamák ebben az időszakban rendkívüli fáradtságot, sosem tapasztalt, ólmos álmosságot érezhetnek.

Az esetleges hányással járó víz- és sóveszteség kedvez a kiszáradásnak, ahogy a megnövekedett vizelési gyakoriság is. Ez tovább fokozza a pihenés iránti igényt.

- Tartsd fenn a napi tevékenységeid, de az intenzitást igazítsd a határaidhoz!
- Ügyelj az egészséges, teljes értékű táplálkozásra, és igyál elegendő folyadékot!
- Pihenj legalább 8 órát éjszaka, és ha lehetséges, napközben is szundíts!



Második trimeszter

Ezt a szakasz leginkább egyfajta harmonikus szimbiózisnak nevezhető. A legtöbb várandós anya újult energiát érez a tevékenykedésre, szellemileg és fizikailag is aktív, tele van tervekkel, energiával. Kevésbé szerencsés esetben a hányinger, hányás vagy az álmosság továbbra is fennáll, és hosszabb időt igényel az egyensúly kialakulása.

A növekvő méh helyet követel magának, a hasi szervek emiatt elkezdenek áthelyeződni, és egyértelműen láthatóvá válik a várandós has. Eközben fokozott vizelési inger tapasztalható, éjszaka is. A gyomor és a belek is korlátozottabban tudják megszokott „munkájukat” végezni, ami puffadáshoz és fokozott refluxhoz vezethet. A rekeszizom is megemelkedik, ami fokozhatja a légszomjat.

- Egyél könnyű ételeket, különösen vacsorára.
- Evés után legalább 2 órát pihenj.
- Kerüld a hason fekvést.
- Használj párnákat a kényelmes fekvés érdekében az ágyban. A szoptatós párna vagy „banánpárna” rendkívül hasznos segítőtárs ebben az időszakban. Ne csak a fejet, hanem a gyomortájékot is helyezzük magasabbra a párnákkal, így a refluxos panaszok kevésbé kínoznak majd.

 

Harmadik trimeszter

Az egyik legszembetűnőbb változás ebben az időszakban az álmatlanság. Ennek okai egyrészt a folyamatossá váló kényelmetlenség, gyakori vizelési inger és a hasi, ágyéki fájdalmak.
Másrészt azonban az agyi aktivitás változásai is álmatalanságot okoznak, ugyanis a szülés utáni éjszakai "félálomra" készítik fel az anyát, aki ráadásul nyugtalan, hiszen szorongással vegyes izgalommal várja, hogy végre megpillanthassa babáját.


- Amikor csak lehet, feküdj a bal oldaladra (ez enyhíti a vena cava inferiorra nehezedő nyomást, és javítja a baba vérkeringését)!
- Használj párnákat a has alátámasztására és az ágyéki fájdalom elkerülésére.
- Igyál sok vizet napközben, és tarts nátriumszegény étrendet (a terhesség végén megnövekedett vízvisszatartás miatt).
- Elalvás előtt keress kikapcsolódást nyújtó tevékenységeket (meditáció, jóga, zenehallgatás, könyv olvasása, szép pillanatok megosztása a pároddal...).
- Próbálj meg naponta legalább 8 órát aludni! Az alváshiány növelheti a vérnyomást és a preeklampszia kockázatát.

 

 

via
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2024.10.18