Felvételizik a gyermeked? - Így készüljetek a felvételi vizsgára

Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


Felvételizik a gyermeked? - Így készüljetek a felvételi vizsgára

Még néhány nap és megkezdődik az általános iskolások megmérettetése, a központi felvételi írásbeli része. Pánikolás helyett érdemes átgondolni, hogyan támogathatjuk gyermekünket abban, hogyan hozza ki magából a legjobbat és könnyebben vegye a felvételivel járó stresszt.
Ebben nyújtunk egy kis segítséget.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogyan segíthetnek a mentális felkészülésben gyermeküknek, illetve mire lehet szüksége közvetlenül a vizsga előtt és a felvételi ideje alatt.
 

Először tekintsük át azt, hogy a mentális megerősítés érdekében milyen szempontokra érdemes figyelni:
 

1. Elsőként mi magunk nyugodjunk meg!
Rendezzük gondolatainkat és ne nagyítsuk fel a dolog jelentőségét! Gyermekünk későbbi továbbtanulását és jövőbeli sikereit és boldogulását nem ez a felvételi fogja meghatározni. Saját aggodalmunkat lehetőleg az ő távollétében éljük meg, és kezeljük! Ha a mi érzéseinkkel is foglalkoznia kell, az csak plusz terhet ró rá.

2. Ez az ő vizsgája!
Ügyeljünk arra, hogy ne gyermekünk tetteiben akarjuk saját meg nem élt sikereinket látni: ez az ő sorsa, az ő nagy pillanata - ahogy későbbi sikerei és kudarcai is mind-mind a sajátjai lesznek. 

3. Vegyük természetesnek az érzéseit és beszéljünk is róla!
Meséljünk saját élményeket, emlékeket, melyekből látja, hogy az izgalom, a félelem, a nyugtalanság természetes, emberi dolog. Biztassuk és mutassunk rá arra is, mi a felvételi valódi súlya, vagyis tudatosítsuk benne, hogy a felvételi fontos, de nem az élete múlik rajta…

4. Segítsünk levezetni a stresszt!
Az elnyújtott kilégzéses hasi légzés, az izmok szándékos megfeszítése majd elernyesztése, az ölelés, a gondolatok pozitív megfogalmazása mind-mind remek stresszlevezető módok. De van, aki rajzolgat, meditál vagy kedvenc kabaláját szorongatja. 
A felvételi előtti nap ne hagyjuk sokat foglalkozni a tananyaggal, inkább oldjuk a stresszt: menjünk el együtt enni, beszélgessünk, sétáljunk (utóbbi az esti elalvást is segíti), nézzünk filmet vagy csak engedjük pihenni. Bármit is teszünk, már ne a felvételin témázzunk.

5. Péntek: szünet vagy sem?
Vannak iskolák, ahol automatikusan szünetet rendelnek el a felvételi előtti napon, máshol ez opcionális. Szülőként nagy eséllyel meg tudjuk állapítani, mi jobb gyermekünknek a megmérettetés előtt: még egy kis gyakorlás (hogy ne jöjjön ki a ritmusból), avagy egy lazább nap, mikor kipihenheti magát és töltődni tud.

6. A szeretet nem eredményfüggő
Talán mondanunk sem kell: egyértelműen fejezzük ki számára vizsga előtt, hogy bármi is lesz a felvételi eredménye, mi büszkék vagyunk rá és szeretjük!
 

És mire ügyeljünk a konkrét felkészülésben?
 

1. Az utolsó napok - fontos a fizikai állapot

  1. A kipihent állapot alapvetően meghatározhatja a felvételi sikerességét. Törekedjünk arra, hogy gyermekünk jól aludjon! Délután vagy kora este némi testmozgás és friss levegő ezt elősegítheti.
  2. Tápláló ételeket adjunk neki, ne engedjük a késői, főleg szénhidrátban gazdag, feldolgozott ételek habzsolását, mert az megnehezíti az elalvást. 
  3. Az utolsó napokban kerüljük a tömeget, adjunk a gyereknek sok vitamint és figyeljünk oda a réteges öltözködésre, nehogy a vizsga napjára betegedjen meg.
     

2. Hogyan tanuljon?

- Különösen az utolsó nap ne tanuljon késő estig. Volt ideje felkészülni, nem az utolsó nap dönti el az eredményt. Napi 1-2 feladatsor bőven elég, valamint a rövid, 15-30 perces tanulási szakaszokban történő felkészülés.

- A magyar és matek próbafeladatlapokat – ha otthon van – gyermekünk kitöltheti délelőtt 10-12 óra között, úgy, mintha éppen valós időpontban vizsgázna.

- Fontosak a szünetek, a kikapcsolódás, tanulások közti friss levegő (szellőztetés) és mozgás. 

- Ha úgy könnyebb, tanulás közben szóljon halk, nyugodt zene vagy videóról monoton zaj, pl. esőhang vagy tűzropogás.
 

3. Mit vigyen a felvételire?

Már előző este legyen összekészítve minden, amire csak szüksége lehet!

  1.     legalább 4 kék golyóstoll
  2.     grafit, piros és kék ceruza (rajzhoz kellhet)
  3.     körző, vonalzó, szögmérő
  4.     igazolványok
  5.     étel, édesség, víz
  6.     kényelmesebb alkalmi ruha

    
4. A nagy napon

  1. Fontos, hogy idejében felkeljen és legyen ideje nyugodtan reggelizni valamit! 
  2. Gondoskodjunk arról, hogy idejében beérjen a helyszínre, így lehetősége lesz megszokni a légkört, és felfedezni, mit hol talál meg az épületben. Az érkezők tömegére is számítani kell – ez a parkolás szempontjából fontos.
  3. Útközben beszélgessünk, ne érintsünk nehéz, komoly témákat, ne növeljük benne a nyomást, inkább oldjuk a feszültséget, viccelődjünk, énekeljünk!
  4. Vizsga közben nyugodtan pihentesse a szemeit, nézzen ki az ablakon, mozgassa át kezeit és lábait!
  5. Ne hagyjon kérdéseket válasz nélkül. Inkább egy rossz válasz, mint egy kihagyott jó…
  6. Ha idő előtt elkészül, nézze át, számolja újra! Azaz használja ki az időt!

 

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


2024.01.16