
Egyre több a nőgyűlölő megnyilvánulás a diákok részéről a brit iskolákban, mely a tanárok szerint az influenszerek és az incel-kultúra hatása. Egy nemrégiben végzett felmérésben 5800 brit tanárt kérdeztek meg, és az eredmények megdöbbentőek.
A közösségi média és az influencerek szinte felmérhetetlen hatást gyakorolnak a kiskamaszok, kamaszok éppen formálódó személyiségére. Az úgynevezett Andrew Tate-jelenség Nagy-Britanniában máris jelentős hatással van a fiatal fiúk nézeteire és viselkedésére.
Az Andrew Tate-hez hasonló influenszerek a brit oktatási szakszervezet szerint fokozzák a nőgyűlöletet és a szexizmust az iskolákban, melynek eredményeképpen ma már az is előfordul, hogy akár 10 éves fiúk sem hajlandóak szóba állni a női tanárokkal. A brit pedagógusok jelentős része úgy látja, hogy a média - és kifejezetten Andrew Tate – rendkívül negatív hatással van a fiúkra, és a közösségi média használata hozzájárul a tanulók viselkedésének romlásához, illetve ahhoz, hogy a fiúk hogyan viszonyulnak a nőkhöz és az olyan férfiakhoz, akiket nem látnak eléggé „férfiasnak”.
A történések - és a sorozat - visszhangja Nagy-Britanniában egészen a politikai döntéshozókig elért: legutóbb maga a brit miniszterelnök indítványozott megbeszélést annak érdekében, hogy megakadályozzák, hogy a fiúk a „gyűlölet és a nőgyűlölet örvényébe” sodródjanak. A konzervatívok a közösségi média gyerekekre gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmak miatt a mobiltelefonok iskolai betiltása mellett érvelnek.
Incel-kultúra: önkéntelenül cölibátusban élő, a nőknél sikertelen, emiatt pedig frusztrált férfiak közössége, ahol a nőket hibáztatják sikertelenségeikért, ez a folyamat pedig egészen radikális formákat is ölthet.
Andrew Tate: korábbi profi kick-boxoló, aki később online influenszerként vált híressé. Nézetei szerint szükség van a nők feletti hatalomra. Három országban is büntetőeljárás zajlik ellene, többek közt nők elleni erőszak vádjával.
Az óriási médiavisszhangot elérő Kamaszok című Netflix-sorozat hatására az utóbbi hónapokban világszerte szülők, pedagógusok és szakemberek gondolták át és fogalmazták újra a gyermeknevelés és az internetes biztonság kérdéseit. A film nem csak a tinédzserek életének számunkra szinte ismeretlen oldalára világít rá, hanem az incel kultúra kockázataiba is enged némi betekintést.
Az alkotás hatására szülőként megérezzük azt a zsigeri félelmet, melyet gyermekünk születésének pillanatától elnyomni igyekszünk. Nem véletlenül. Számtalan kérdés merül fel a nézőben: "Igazán ismerem a gyermekemet? Biztosan tudom, mit (nem) csinál, ha nincs velem? Elég, ha a szobájában van ahhoz, hogy biztonságban legyen? Képes vagyok megvédeni, megerősíteni őt és felkészíteni a világra? Még ha a lehető legjobban is csinálom, a saját személyisége, a külvilág és az online tér merre és milyen mértékben formálja majd őt?”
A minisorozat gyakorlatilag azt mutatja be, miként képes radikalizálni a tinédzsereket a közösségi média, és hogy felbecsülhetetlenül fontos szülőként valódi figyelmet fordítanunk gyermekünkre - nem csak az online világban.
Forrás: news.sky.com
Fotó: Freepik