Az iskolakezdet sokcsalád, sok szülő számára igen jelentős anyagi megterhelést jelent, ám szerencsére vannak módszerek arra, hogy kissé lefaragjuk a költségeket, és észszerűsítsük a terhek időbeli eloszlását.
Augusztusban a gyerekek még gondtalanul élvezik a szünidőt, a szülők azonban már aggódva figyelik a naptárat, tudva, hogy hamarosan megkezdhetik az iskolakezdéssel összefüggő bevásárlást, méghozzá egy igen hosszú listával a kezükben. A családoknak nem ritkán több tízezres tételekkel kell számolniuk, és akkor még nem beszéltünk a tanévvel egy időben induló tanfolyamokról és sportkörökről. Bemutatunk néhány ötletet, hogyan lehet olcsóbb a tenévkezdés.
Első lépés a tervezés
Azaz érdemes átgondolni, egyáltalán milyen kiadásokkal kell számolnunk. Ezek többnyire:
- tanévkezdés első ebédbefizetése(i), napközi
- különórák, korrepetálás, edzés
- bérlet
- táska, tolltartó
- technika- és rajz-csomag
- füzetek, írószerek
- kezdő tisztasági csomag
- tornaruha
- ünneplő
- új ruhák és cipők a kinőttek helyett
- szeptemberi táborok, osztálykirándulások
Bizony, ez nem kevés, így elengedhetetlen a beszerzés időbeli elosztása, illetve pénzügyi megtervezése és észszerűsítése.
Második lépés: anyagi és időbeli felosztás
Mit jelent az időbeli felosztás? Ha jobban belegondounk, valójában egyáltalán nem kell az összes holmit és szolgáltatást egyazon héten beszerezni vagy befizetni.
Sokszor a szülők kényszert éreznek arra, hogy nyár végén mindenből újat vegyenek, csak „mert kezdődik az új tanév”, holott nincs rá nyomós ok. Ha a ruhák, cipők, fehér póló, rövidnadrág még jó a gyerekre... Ha még megvan a teljes rajz-csomag... Ha még elfogadható a táska, nem kell vele foglalkozni! Ezeket nyugodt lélekkel későbbre, pl. októberre hagyhatjuk!
Ehhez nyár elején tegyünk fel magunknak kérdéseket, és legyünk reálisak:
- Mit vehetek meg a nyár folyamán?
- Mi a legsürgetőbb szeptember elején?
- Mi az, ami ráér szeptember második felében, októberben vagy akár később?
- Hol tudok valamit akciósan, olcsóbban beszerezni?
- Mit tudok az internetről vagy ismerősöktől beszerezni?
Ezek az ötletek segíthetnek a spórolásban és észszerűsítésben:
1. Szeptemberben sok akció van a boltokban, érdemes körülnézni, és várni egy kicsit azzal, amivel lehet.
2. Nem kell mindent egyszerre beszerezni! Érdemes időben széthúzni a beszerzést, például így:
Június-július: füzetek, írószerek
Augusztus: ünneplő, kinőtt helyett új őszi cipő, tornaruha
Szeptember: technika- és rajz kellékek (és csak az, ami tavalyról nem maradt meg), tisztasági csomag, kirándulás
(Ez természetesen csak egy példa, mindenki egyénileg úgy osztja be, ahogy számára a legmegfelelőbb.)
3. Ha tudunk, akár csak kis összegeket is, de kezdjünk el félretenni már májustól. Bármilyen kis összeg is gyűlik össze, ősz elején nagyon fogunk neki örülni!
4. Érdeklődjünk a lakóhelyünkön, az egészségpénztárunknál és munkahelyen, milyen támogatásokat vehetünk igénybe az iskolakezdéshez!
5. Amit a gyerek még nem nőtt ki, illetve ami megmaradt és legalább egy hónapig még használható a következő tanévben, azzal még nem kell foglalkozni.
6. Ceruzákból, tollakból és füzetekből folyamatosan beszerezhetünk a nyár folyamán. A legtöbb iskola már nyár elején nyilvánosságra hozza a szükséges holmik listáját. Minél egyszerűbbet veszünk ezekből, annál kevesebb összegeket emésztenek fel, ugyanakkor izgalmasabbá, egyedibbé tehetjük őket otthon is, matricákkal, képekkel, díszítőelemekkel.
7. Akinek van türelme, licitálós oldalakon kis összegekért juthat hozzá iskolai holmikhoz, vagy akár ruhákhoz.
8. Egyes könyvek, térképek antikváriumból is beszerezhetők.
9. Nem érdemes silány árut vásárolni, mert a gagyi minőség gyakoribb vásárlást fog generálni, és máris ugyanott vagyunk, és az olcsó végül többe fog kerülni. Ez a cipőkre és iskolatáskákra különösen érvényes, ugyanakkor azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy egy kisgyerek hamar kinövi a cipőit (tehát érdemes közepes árfekvésben gondolkodni: nem a silány, de nem is a legdrágább cipő éri meg).
10. Táska: egy minőségi táska vásárlásával évekre letudhatjuk ezt a kérdést. Az ideális iskolatáskának van tartása, de nem nehéz. Legalább 2 fő rekesze van, mert így nem gyűri majd össze a tornazsák vagy az uzsonnás doboz a füzeteket. A párnázott váll- és hátrész is lényeges, valamint az, hogy a táska mérete is célnak megfelelő legyen: a túl kicsi vagy túl nagy táska csak megnehezíti a gyerek dolgát.
Fotó: Freepik