Amíg az anyatejjel táplált csecsemők eleinte többet vannak fenn éjjel az etetés idejére, alvásmintáik (elalvás, alvás és összes alvásidő) később stabilizálódnak, és hasonlóak lesznek a máshogyan táplált társaikéval. Erről szólt az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia (AAP) által rendezett bostoni Nemzeti Konferencia és Kiállítás egyik összefoglalója.
A felméréshez 89 szoptató és 54 tápszert használó anyuka töltött ki egy rövid kérdőívet 3-12 hónapos gyermekük alvási szokásairól, összesen öt alkalommal (3,6,9 és 12-18 hónappal később is).
Az anyatejes babák többször kelnek fel
Az első felmérés során a kizárólag anyatejjel táplált csecsemők többször keltek fel éjszaka, kevesebbszer aludtak, sokszor nem is a saját ágyukban. Ebben a csoportban ezek a szokások még 3 hónappal később is megmaradtak. Hat hónappal később a két csoport között már egyedül abban volt különbség, hogy a szoptatott babák már kevesebbszer keltek fel a saját ágyukban. Kilenc hónap távlatában pedig az összes alvásbeli különbség eltűnt.
A szoptatott és tápszeres babák alvásmennyisége
"A családok gyakran aggódnak, hogy a szoptatás miatt a kicsi nem fog olyan jól aludni” – mondta Jodi Mindell, az összefoglaló anyag szerzője. „Munkánkból kiderült, hogy habár a tápszeres babák valóban ritkábban kelnek fel éjjel és hosszabbak az egyes alvási periódusok is, de az alvás teljes mennyiségében nincs különbség. Ami még fontosabb, hogy hat hónap elteltével már semmilyen különbség nincs az anyatejes és tápszeres csecsemők közt. Épp ezért nincs ok az aggodalomra, hogy a szoptatás hosszú távú alvászavarokkal járna.”
Forrás: Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia
Fotó: Freepik