A terhestorna fontos részét képezi a szülésre felkészülésnek. Sokakban felmerül a kérdés, hogy mikortól érdemes kezdeni és meddig folytatható. Kinek szükséges járnia és mi történik egy ilyen foglalkozáson. Fenyvesi Ildikó gyógytornász cikkéből mindezekre választ kapunk.
A betöltött 12. héttől kezdhetünk – orvosi engedéllyel – terhestornára járni és akár a várandósság végéig folytathatjuk azt. Az utolsó hetekben kiegészíthetjük a szülésre felkészítő órával is (egy későbbi cikkben erről is részletesen szólunk majd).
A tornaórákon kívül érdemes látogatni azon kórház előadásait, illetve szülésre felkészítő óráit, ahol szülni fogunk.
Kinek ajánlott?
Véleményem szerint minden kismamának fontos, hogy részt vegyen terhestornán, mert - bár a terhesség nem betegség -, a női test igen nagy változásokon megy keresztül, és a terhestorna segíti a megfelelő fizikai és mentális egyensúly megtartását.
Változások a várandósság alatt
1. A hormonháztartás megváltozik, ezáltal hangulatingadozások jelentkezhetnek, érzékenyebbé válunk.
2. Szintén a hormonháztartás megváltozása miatt olyan anyagok képződnek, melyek lazítják az ízületi szalagokat, a tokot, ezáltal az ízületeink lazábbak lesznek, így túlzott megterheléskor nagyobb a sérülés veszélye.
3. A terhesség alatt fokozatosan nő a kismama testsúlya, mely mind nagyobb és nagyobb terhelést ró az ízületekre és a keringésre – ilyenkor kialakulhat bokasüllyedés, derékfájás, csípőfájdalom illetve fáradékonyabbak lehetünk.
4. Ahogy a hasunk és a melleink növekednek a gerinc görbületei is változnak – a deréktájon lévő homorulat egyre nagyobb lesz, a hátunknál lévő domborulat is nő, ezért a nyakunkat előretoljuk. A másik lehetőség, hogy annyira bebillentjük a medencénket, hogy a deréktáji homorulatunkat elsimítjuk és így az összes többi görbület is laposabb lesz. Egyik variáció sem jó, ezeket próbáljuk elkerülni.
5. Ezen változások mindegyike a következő problémához vezet: megváltozik a súlypont, így a kismama egyensúlya is változik és ügyetlenebbek, botladozósabbak lehetünk. Nagyon oda kell figyelni, hova lépünk, mert sokkal könnyebben eleshetünk ilyenkor.
Mit történik a terhestornán?
Az első és legfontosabb dolog, hogy egy kis mozgást viszünk mindennapi életünk rohanó sodrába. A terhestornán nincs ugrálás, nincs kemény izomerősítés, viszont nyugodt, viszonylag lassú mozdulatokból álló, egész testet átmozgató tornát végzünk. Itt lazíthatunk, feltöltődhetünk, és a terhesség okozta hát-, illetve derékfájdalmakat is csökkenteni tudjuk.
Találkozunk más kismamákkal, akikkel meg tudjuk osztani tapasztalatainkat, esetleges kételyeinket és egy-egy új tippet, trükköt is tanulhatunk egymástól. Ami talán a kismamáknak a legfontosabb a terhestornán, hogy olyan légzés technikákat tanulunk, melyeket a vajúdás, illetve a szülés alatt használni tudnak.
Figyelmet fordítunk arra is, hogy sokszor bedagad a kezünk, lábunk. Ennek megoldására keringésjavító, úgynevezett vénás tornát tanulunk. Odafigyelünk a gátizmokra és egy kis intimtornát is beiktatunk a gyakorlatok közé.
Fenyvesi Ildikó
Gyógytornász
Fotó: Freepik