A csecsemőkorban elkezdett szájápolás megakadályozza a későbbi fogszuvasodást? Az Illinois-i Egyetemen végzett kutatás megállapította, hogy a még fogzás előtt álló csecsemők nyálában is kimutathatók a fogszuvasodást okozó baktériumok.
A fogszuvasodás a leggyakoribb gyermekbetegség
A fogszuvasodás a leggyakrabban előforduló fertőzéses betegség a gyerekek körében, derül ki az amerikai Betegségellenőrzési és Prevenciós Központ adataiból. Az óvodáskorba érve már a gyerekek 40%-ának fogszuvasodása van, mondta Kelly Swanson, az Illionois-i Egyetem vezető kutatója. Ráadásul az alacsonyabb szociális és gazdasági hátterű családok gyerekei sokkal magasabb cukortartalmú étrenden élnek, és az alacsonyabb iskolázottsággal rendelkező anyák gyerekei körében 32-szer nagyobb valószínűséggel fordul elő a fogszuvasodás, tette hozzá Swanson.
Már óvodáskor előtt kialakulhat a fogszuvasodás
Swanson új tanulmánya a még fogzás előtt álló gyerekekre koncentrált, ugyanis a témában eddig készült valamennyi tanulmány csak a már óvodáskorú gyerekeket vizsgálta, akik közül már soknak volt fogszuvasodása.
- Eddig úgy tudtuk, hogy a fogszuvasodás legkorábbi előfordulási időszaka a 19. és a 33. hónap közé tehető, de az új tanulmányból világosan kiderült, hogy ez az időszak jóval korábbra tehető. A rágcsálnivalók és a cukros italok minimalizálásával, valamint a fogak nélküli íny rendszeres tisztításával sokat tehetünk a fogszuvasodás kialakulása ellen - mondta Swanson.
Nagyon fontos a csecsemőkori szájápolás
A szájban található puha szövetek képesek elraktározni a potenciális kórokozókat még jóval azelőtt, hogy a fogak kibújnának az ínyből. Swanson szerint a legfontosabb az lenne, hogy a leendő szülőkkel még időben megértessék a szájápolás, a higiénia és a helyes étkezési szokások fontosságát, annak érdekében, hogy megelőzzék a fogszuvasodást.