Rettenetesen túlterheltek a magyar diákok - az iskola után még órákig a leckét csinálják, tanulnak otthon is

Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


Rettenetesen túlterheltek a magyar diákok - az iskola után még órákig a leckét csinálják, tanulnak otthon is

A Szülői Hang nevű, szülőknek és pedagógusoknak szóló önsegítő és érdekvédelmi csoport felmérése során a szülői válaszok igen elkeserítő képet mutatnak a magyar iskolás diákok leterheltségéről.

A csoport felmérése szerint a diákok leterheltsége nem változott a 2016-os OECD-felmérés eredményeihez képest: a magyar diákok iskolaidőn túl is sok időt töltenek tanulással, feladatmegoldással, és a szabadidejük sem lett több.
 

Az alsó tagozat a legelviselhetőbb

Még az alsó tagozatosok helyzete a legjobb: a csoport kérdéseire adott válaszokból ítélve jelentős részük aránylag kevés házi feladatot kap, azt nagyrészt még a délutáni napközi ideje alatt megírja, a számonkérések pedig elfogadható mennyiségűek.

Felső tagozattól azonban megugrik a tanulnivaló és a ráfordított idő mennyisége:
 
- 5-6. osztályban 28,
- 7-8. osztályban 30,
- az afeletti évfolyamokban már átlagosan 34 az heti tanórák száma (NAT, 2020.).

Ehhez persze még hozzászámítandó az otthoni tanulás, házifeladat-írás, és a különórák.


Tanárhiány, száraz tananyag, fáradt diákok

Az egyik szülő arról panaszkodott, hogy ötödikes gyermeke délután már olyan fáradt, hogy emiatt estébe nyúlik a másnapra való felkészülés és tanulás.
Egy másik szülő szerint nagyon sok a heti dolgozat (3-7), a felkészülést pedig nem könnyítik meg az értelmezhetetlen vázlatok. A gyerekek gyakorlatilag nem látják át kellőképpen a tananyagot. A „ledarált” anyag sok esetben alkalmatlan az otthoni tanulásra, így a gyerekek és szülők együtt, néha a Google segítségével készülnek fel.
Egyes tantárgyakból a tanárhiány miatt kevés az óraszám, ezért van olyan fiatal, akinek emiatt nem sikerül elsajátítania a tananyagot: őket magántanárhoz kell vinniük a szülőknek, természetesen pénzért.
 

A legtöbb teher a középiskolásokra hárul

A középiskolába járó diákok szülei szerint gyerekeiknek már napi 7-8 tanórájuk van, és heti átlag 6 dolgozatot is meg kell írniuk, így mire hazaérnek - nem ritkán késő délután -, még több óra tanulás vár rájuk (a hétvégét is beleértve). Kikapcsolódni gyakorlatilag alig van idejük, így például a sportolás már nem is fér bele az idejükbe.
”Napi 7-8 órája van, egyik nap 9 a dupla tesi miatt. Fél 3 után végez, van, amikor fél 4-4-kor. Mivel 1 óra az út haza, ezért 17 óra körül ér haza. Később, mint én a munkából, pedig előbb megy el.” - mesélte egy tizedikes diák édesanyja.
 

Összességében elmondható, hogy rengeteg a fáradt, kimerült diák. Változás sajnos a magasabb iskolai szinteken sem várható majd: a HÖOK és az EFOTT 2023-as felmérése szerint a hazai egyetemisták 61 százaléka túlterhelt és kiégéstől szenved.

 

 

Forrás: eduline.hu
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


2024.11.20