Minden kismama azon fáradozik, hogy kisbabáját a legtöbb ideig a pocakjában tarthassa. Mi tévők legyünk, ha a baba a vártnál tovább élvezi a bentlétet? Milyen módszerekhez folyamodhatunk, hogy kicsalogassuk őt a pocakból?
Koraszülés és túlhordás
A terhesség várható hossza 40 hét, de igen kevés szülés következik be az előre meghatározott napon. A szülések közel 10 százaléka koraszülés, amikor is a 37. terhességi hét előtt jön világra a baba. Terminustúllépésről, azaz túlhordásról akkor beszélünk, ha a 40.hetet követően sem indul be a szülés.
Ahogy telnek a hetek egyre fáradtabbnak és nehezebbnek érzik magukat a várandósok. Mégis azt ajánlom, hogy aktívan töltsék az utolsó heteket, illetve napokat.
Hogyan indítható be a szülés?
A kismamák körében állandó beszédtéma, hogy milyen technikával-praktikával indítható be a szülés. Nézzük a legkedveltebbeket:
1. Lépcsőzés
Sokan a lépcsőzésre esküsznek, de az úszás vagy egy-egy séta is elősegítheti a kívánt eredményt. Mindenképpen fontos ilyenkor a mértékletesség: csak könnyed és nem megterhelő mozgásokat végezzünk!
2. Relaxáció és intimtorna
Nagyon javaslom a különböző relaxációs technikákat, és az intimtorna gyakorlatok is hasznosak lehetnek.
3. Nemi élet
Tudományos tények bizonyítják, hogy a rendszeres nemi élet és a mell masszírozása is nagyban hozzájárul a szülés beindulásához - ennek magyarázata az, hogy az orgazmus serkenti a méh összehúzódásait.
4. Speciális masszázs
Keressünk fel kismamamasszőrt vagy természetgyógyászt, aki tudja, melyek azok a pontok, melyek masszírozására beindulhat a szülés. Ha nem is érjük el a kívánt hatást, ártani biztos nem árt.
5. Fűszeres ételek
A fűszeres-csípős ételek fogyasztása is kiválthatja a szülés beindulását, mert a fűszerek szintén serkentik az alhas vérellátottságát.
Megpróbálhatjuk a fahéjas-szegfűszeges- vagy málnalevél teát is, aminek hatására ellazulnak a kismedencei izmok és gyors, könnyed szülést eredményez.
Lazítsunk, és engedjük el félelmeinket!
Mindenképp azt javasolom, hogy próbáljuk meg elengedni magunkat, és a szüléssel kapcsolatos gondolatokat, félelmeket szorítsuk háttérbe! Ne várjuk el a természettől, hogy minden akkor és úgy történjen, ahogyan mi szeretnénk. Szervezzünk jó programokat, szoros ütemezzük be napirendünket, hogy ne legyen időnk az aggodalmainkkal foglalkozni.
Végül ne felejtsük, hogy mind a babának, mind pedig a mamának készen kell állnia a szülésre. Amikor a baba világra akar jönni, úgyis jönni fog - csak türelem!
Szerző: Kapusi Fanni szülésznő
Fotó: Pixabay