Nem reggeliznek a gyerekek
A kutatások szerint a gyerekek egyharmada úgy megy iskolába, hogy nem reggelizik - mondta Antal Emese dietetikus az M1 aktuális csatornán.
A szakember elmondta, a kamaszkorú fiataloknál ez az arány már 50 százalékra nő. A gyerekek általában időhiányra vagy az éhség hiányára hivatkoznak - tette hozzá.
Elhízáshoz vezet, ha kimarad a reggeli
Antal Emese felhívta a figyelmet arra, hogy a reggeli kihagyása elhízást is okozhat, a nem rendszeres táplálkozás pedig több betegség kialakulásában is szerepet játszhat.
Miért fontos a reggelizés? - Tippek (nem csak) gyerekeknek
A KidHealth.org cikke szerint a reggeli energiával tölt fel, kutatások szerint azok a gyerekek, akik reggeliznek, általában véve is egészségesebben táplálkoznak, mint társaik. Ráadásul az óvodai vagy iskolai testnevelésórákon is nagyobb kedvvel vesznek részt a mozgásos feladatokban.
Rosszat tesz a reggeli hiánya
Ha a reggelit kihagyja a gyerek, akkor fáradt, nyűgös és erőtlen lesz egész délelőtt, hiszen a testének szüksége lenne a táplálék-utánpótlásra a 10-12 órás alvás után. Ráadásul az éhség a hangulatára is rossz hatással van.
Ahogy a szakember is említette, a reggeli hiánya - paradoxnak tűnő módon - nem súlyvesztést eredményez, hanem elhízáshoz vezethet, mivel a szervezet később, a nap folyamán a szükségesnél több kalóriával igyekszik pótolni a hiányt - ilyenkor megnő a vágy a szénhidrátdús és zsírban gazdag ételek iránt, mint a csoki, a péksütemények vagy a gyorséttermi fogások.
A reggelizés ellenben beizzítja az anyagcserét és olyan folyamatokat indít el a szervezetben, melyek megnövelik a zsírégetést, ráadásul a kiegyensúlyozottabb vércukorszint következtében az édességek utáni vágy is csökken. (Ha tehát diétázol, mert fogyni akarsz, akkor nem a reggeli kihagyásától fogsz súlyt veszteni, sőt!)
A gondolkodáshoz is táplálék kell
Nem beszélve arról, hogy az agynak is szüksége van tápanyagra a megfelelő jól működéshez - ezért nem csak az a fontos, hogy a gyerek egyen valamit reggel, hanem az is, hogy mi ez a valami.
Hogyan érheted el, hogy reggelizzen a gyerek?
Szülőként érdemes felkészülnöd arra, hogy jusson idő a reggelire - vagy arra, hogy a gyerek vihessen magával valamit a suliba. Lehetőleg egészségesebb, tápanyagban gazdag, rostdús ételekben gondolkodj.
- pakold tele a konyhát és a hűtőt egészséges, előkészületet nem igénylő reggeli-ötletekkel: teljes kiőrlésű keksz, banán, alma, dobozos joghurt, "diákcsemege" (olajos magvak: dió, mogyoró, mandula + aszalványok), sajtkockák
- még este készíts elő mindent, amire a reggelihez szükség lehet: gerezdeld az almát egy kis dobozba, szeld le a kenyeret a szendvicshez, szeletelj zöldségeket, főzd meg a tojást
- ugyancsak előző este elkészülhetnek a kenyérkrémek: avokádókrém, májkrém (házilag kisütött májból), tojáskrém
- keljetek fel 10 perccel korábban
- a gyereket is vond be a reggelikészítésbe, ha mód van rá
Felkelés után egy pohár víz
Természetesen nem lehet arra kényszeríteni senkit, hogy kora reggel egyen, ha úgy érzi, még nincs étvágya. Ugyanakkor ne gondold, hogy ha a gyerek azt mondja, nem éhes és ne pakolj neki semmit, akkor délig ki fogja bírni - általában ugyanis egy órával később már farkaséhesek, és ilyenkor jó, ha van nála otthonról hozott szendvics vagy más reggelinek valót, amit könnyedén megehet majd az órák közti szünetben. Fontos: ne pénzt adj neki, amit majd a büfében elkölthet, mert abból legtöbbször édességvásárlás lesz, vagy nem állja ki a hosszú sort és éhen marad.
Mindemellett arra figyelj, hogy ha a gyerek nem is eszik, de legalább egy pohár vizet mindenképpen igyon felkelés után!
Gyors reggeli ötletek
- teljes kiőrlésű gabonapehely+tej+gyümölcsdarabok
- teljes kiőrlésű reggelizőkeksz+tej vagy joghurt
- korpás zsömle+sonka+sajt+paprikakarikák
- házi csokis muffin+tej
- banán+joghurt
- pirítós+vaj+házi lekvár
- müzliszelet+tej
- maradék (vagy előző nap megfőzött) rizs+gyümölcskockák+fahéj
- teljes kiőrlésű kenyér+sajtkrém+eper/sonka
- zabpehely+forró víz/tej+magok+banánkarikák+fahéj (nem kell felfőzni)
- turmix a gyerek kedvenc gyümölcsével
Jó példát mutass
Mint mindenben, a reggelizésnél is fontos, hogy szülőként jó példával járj elöl. Ha te nem reggelizel, akkor ne csodálkozz, ha a gyerek sem fog, ha pedig nem is iszol semmit, a gyerek is szomjasan megy majd el otthonról.
Érdemes tehát odafigyelni arra, hogy a folyadékbevitel mindenképpen meglegyen, és ne csak a gyereknek, hanem magadnak is csomagolj reggelit. Hétvégén pedig csapjatok közös reggelizést, ilyenkor olyan ételek is előkerülhetnek - bundáskenyér, tojásrántotta, omlett, amerikai palacsinta -, amikre hétköznap nem jut idő.
Forrás: MTI, Kidhealth.org
Fotó: Rawpixel