A mézeskalács illata a karácsony elengedhetetlen kelléke, az elkészítése pedig mára kötelező karácsonyi családi programmá vált. Sütik szerte a világban, díszítik szép fehér habbal, és cukorszórással, de vajon honnan ered ez a varázslatos sütemény, amelynek elkészítése oly sok örömet szerez kicsiknek és nagyoknak? Legújabb cikkünkben izgalmas időutazásra indulunk el, amelynek során felfedezzük a mézeskalács ezeréves történetét és titkait - érdemes velünk tartani!
A méz, mint varázslatos összetevő
A mézeskalács története nem túl meglepő módon a mézhez kötődik, amelyet az ókori civilizációk már évezredekkel ezelőtt is különlegesnek tartottak. Az ókorban a mézet nemcsak édesítőszerként, hanem gyógyító erővel bíró orvosságként is alkalmazták. A méz édes íze és tartósító hatása miatt ideális alapanyag volt a süteményekhez, így született meg a mézeskalács őse, egy egyszerű mézes ennivaló.
Az ókori gyökerek
Az első mézeskalács feltehetően mézből, lisztből és vízből készült egyfajta kása volt, amelyet forró kövön szárítottak ki. Később a görögök és rómaiak már formákat adtak a mézeskalácsnak, főként állatokat és embereket ábrázoltak. A mézeskalácsnak vallási jelentősége is volt, az isteneknek áldoztak vele, sőt, a halottak szájába is tettek egy darabot, hogy a túlvilágon segítse, táplálja őket.
A középkor és a mézesbábosok
A középkorban a méz drága volt, így a mézzel készült süteményféleség csak ünnepekkor került az asztalra. A 13. századtól kezdve kolostorokban készítették a mézeskalácsokat, de az áttörést a mézesbábosok hozták el, akiket igazi mesteremberekként tartottak számon, hiszen ők már bonyolult formákat és díszítéseket készítettek. A mézeskalács így nemcsak édességként, hanem művészeti alkotásként is funkcionált, és egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Hazánkban az első mézeskalácsos céhek a 17. században alakultak meg, a ma ismert tükrös szíves mézeskalácsok pedig a 19. században jelentek meg.
A mézeskalács mára a karácsony szimbólumává vált. Az egész világban ismerik különböző formákban, és rengetegféle recept forog közkézen – az azonban biztos, hogy a mézeskalács készítése és díszítése egy olyan tevékenység, amely nemzedékről nemzedékre öröklődik, és segít megőrizni a karácsony varázsát. De ahhoz, hogy legyen idő sütni és díszíteni az ünnepekkor, az ebédfőzéshez érdemes segítséget kérni – az Interfood finom meleg ételt szállít megrendelőinek, amit néhány kattintással házhoz lehet rendelni!
(x) Szponzorált tartalom