A gyermek számára a szülő nem csak „anya és apa”, hanem minta is. A szülői példamutatás gyakorlati, azaz sosem „prédikáción”, hanem megfigyelésen alapszik, és nem csak otthon érvényes, hanem minden nyilvános és közösségi térben: piacon, üzletben, könyvesboltban, moziban, vendégségben, nyaralás alatt…
Mire figyeljünk leginkább, ha az egész életünk példa a számukra?
Amint fejlődünk és igyekszünk egyre jobb szülővé válni, tanulni a hibáinkból, ők is érzik a változást és velünk együtt emelkednek. Minél tudatosabban és hitelesebben élünk együtt, annál szorosabb kapcsolatot építünk gyermekeinkkel. Amint elismerjük a hibáinkat és kijavítjuk őket, ők is empatikusabbá válnak, hajlandóak lesznek magukban is felismerni a gyengeségeket, és elkerülni a hibákat...
Íme, ideális esetben mi mindent tanulnak tőlünk a gyerekek:
1. A kommunikáció alapvető elemei: kérem, bocsánat, hibáztam, köszönöm, szeretlek.
2. Kulturált, tiszteletteli hangnem, uralkodás az indulatokon, ugyanakkor egyenes, őszinte, konstruktív, konfliktusok megoldására törekvő párbeszéd.
3. Kevés képernyőidő. A befogadott és beengedett médiatartalmak minősége és mennyisége (tévé, közösségi oldalak, videók...).
4. Szabálykövetés, következetesség, értelmes határokon belül. Ugyanakkor az önvédelem képessége is: mikor, mire és hogyan mondhat/mondjon NEM-et.
5. Családi összetartás, a közösség ereje, a szeretetteli és derűs közös időtöltések öröme.
6. Pontosság, megbízhatóság és az idő értéke.
7. Egészséges életmód, változatos táplálkozás, rendszeres mozgás, sport, megfelelő mennyiségű alvás.
8. Kötelességtudat, a saját feladatok elvégzésének felelőssége, és egy olyan személyiség kialakítása, akire számítani lehet.
9. A saját és mások tulajdonának tisztelete, a tárgyak értéke, az otthon és a kert gondozása, rendben tartása, igényesség a környezetünkre.
10. Hibázni emberi dolog: de képesnek kell lennünk belátni és korrigálni is azokat.
11. A megbocsájtás erénye.
12. A természet tisztelete és szeretete.
13. Az egészséges lazaság, azaz: mi az, amin nem érdemes aggódni, bosszankodni, vitázni, kritizálni… Mit érdemes humorral elütni vagy csak elfogadni, vagyis összességében, hogy miként lehet önmagunkkal és másokkal békében, derűben, nyugalmasan élni.
14. Az érzelemkezelés módjai: feszültség levezetése sporttal, légzéstechnikával, meditációval, játékkal; az őszinte beszélgetés ereje, az érzések kulturált kifejezése, és tudatosítani, hogy a sírás nem szégyen, sőt, természetes, nyugtat és megtisztít.
15. A családban szeretetből sosem elég - és ölelésre mindig van idő!
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik