Egy ADHD-s gyerek számára az iskolai rend, az intézmény elvárásai külön kihívást jelentenek. Cikkünkben 12 hasznos tippben mutatja be a szakember, hogy mire kell a szülőnek odafigyelnie, mivel tudja gyereke számára megkönnyíteni az iskolai beilleszkedést.
A nyár nagy szabadsága után ismét itt az iskolai fegyelem, iskolai rend ideje. A gyerekek számára ez hatalmas változás, amit sokan nehezen élnek meg, pláne, ha ADHD-val, ADD-vel, vagy egyéb tanulási nehézséggel kell megküzdeniük. Hogyan tud a család segíteni egy ADHD-s gyereknek, hogy könnyebben menjen az iskolai beszokás, és a tanulás?!
Virágh Hajnalka ADHD életmód tanácsadó és terapeuta, valamint neurofeedback tréner az alábbiakat javasolja:
1. Legyen strukturált és előre kigondolt a napirend
Hozzunk létre egy napirendet, amely magában foglalja az iskolai feladatokat, a játékot, a pihenést és más tevékenységeket. Egy jól kialakított rutin segíthet az ADHD-s gyerekeknek jobban átlátni a napi feladatokat.
2. Használjunk vizuális segítségeket
Készítsünk vizuális időrendet, plakátokat vagy térképeket, hogy a gyerek könnyebben megérthesse a nap menetét és a teendők sorrendjét.
3. Tűzzünk ki rövidtávú célokat, és jutalmazzuk is azokat
Állapítsunk meg könnyen elérhető célokat, és jutalmazzuk meg a gyereket, amikor ezeket eléri. Ezek a rövid távú jutalmak ösztönzőek lehetnek a motiváció fenntartásához.
4. Haladjunk mindig kis lépésekben
Bontsuk le a nagyobb feladatokat kisebb részekre, hogy a gyereknek ne tűnjön annyira terhelőnek a kezdet. Az apró lépések segíthetnek a koncentráció és a motiváció fenntartásában.
5. Csökkentsük a zavaró, figyelemelterelő tényezőket
Teremtsünk csendes és rendezett tanulókörnyezetet a gyerek számára, hogy könnyebben tudjon koncentrálni. Csökkentsük a zavaró tényezőket, mint például zaj és zavaró tárgyak.
6. Alakítsunk ki változatos tanulási módszereket
Kísérletezzünk különböző tanulási módszerekkel, például vizuális segítségek, interaktív játékok vagy mozgásos tevékenységek alkalmazásával, hogy a tanulás élvezetesebb és hatékonyabb legyen.
7. Az iskolával tartsunk fenn folyamatos kommunikációt
Tartsuk a kapcsolatot az iskola tanáraival, és tájékoztassuk őket az ADHD diagnózisról. Együttműködve meg lehet találni azokat az alkalmazkodásokat, amik segíthetik a gyereket az osztályban.
8. Mutassunk időgazdálkodási módszereket
Tanítsuk meg a gyereket egyszerű szervezési és időgazdálkodási technikákra, például a feladatok listázására vagy az időbeosztás készítésére.
9. A tanulás mellett legyen elég idő a kikapcsolódásra is
Biztosítsunk időt testmozgásra és szabadidős tevékenységekre. Ezek segíthetnek a figyelem koncentrálásában és az energia levezetésében.
10. A támogató családi környezet szerepe kulcsfontosságú
Legyünk türelmesek és megértőek, és adjunk lehetőséget a gyereknek, hogy kifejezze az érzéseit és gondolatait. A családi támogatás kiemelkedően fontos az iskolai sikerek eléréséhez.
11. Felszerelések rendszerezése:
Használjunk színkódolt csomagoló papírokat és dossziékat a tanulási eszközök rendszerezéséhez, így könnyebb lesz megtalálni a szükséges tárgyakat és csökkenthetjük a felszerelés hiányzásából eredő problémákat.
" Nálunk bevált, hogy az egy tárgyhoz tartozó füzeteket és könyveket egy színű csomagoló papírral borítottuk be és azonos színű dossziéba tettük, így könnyebb volt a táskából kivenni a tárgyhoz kapcsolódó tanszereket és kevesebb felszerelés hiányról szóló rossz jegyet és bejegyzést kaptunk. Az 5-8-ik osztályosoknak nagy segítség: a Youtube-on a Videótanár csatorna, ahol az angolon kívül minden tantárgy, minden leckéje fent van kb. 20 perces feldolgozásban, ha elakad a gyerekünk akár többször is visszanézhető."
12. Ne szégyelljük szakember segítségét kérni
Ha szükséges, vegyük igénybe szakemberek segítségét, keressünk neuropszichológusokat és terapeutákat, vagy a témában jártas szakértőket, pl. neurofeedback trénereket, akik képesek segíteni az ADHD-s gyerekeknek a rossz szokások és tünetek enyhítésében.
Az iskolakezdés előtt és az iskolai év során a fentebb említett stratégiák alkalmazása segíthet az ADHD-s vagy ADD-s gyerekeknek az iskolai sikerek elérésében és a tanulás hatékonyabbá tételében.
Nem tudod, hogy ADHD-s-e, vagy csak örökmozgó? Van 3 dolog a pszichológus szerint, ami segíthet rávilágítani, hogy ADHD, vagy csak túlmozgás van a háttérben .
Fotó: Freepik