Hozzátáplálás megkezdése

Hartung Vilmosné Andrea

Babakonyha

Hartung Vilmosné Andrea


Hozzátáplálás megkezdése

Minden baba életében eljön az a pillanat, amikor az anyatejen kívül már más táplálékra is szüksége van, és emésztőrendszere is képes a szilárd táplálék feldolgozására.

Mikor kezdjük a kiegészítő táplálást?

Hat hónapos kor előtt semmiképpen sem szükséges a kiegészítő táplálék, mert a kizárólagos szoptatás kielégíti a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők táplálkozási igényeit. Ugyanez vonatkozik a tápszerrel táplált csecsemőkre is. Az Ő gyomor-bélrendszerük sem érettebb az anyatejes babákénál.
Hat hónapos kor körül fejlődési mérföldköveket lép át a csecsemő, emellett emésztőrendszere is elég fejletté, éretté válik az anyatejen kívül más táplálék feldolgozására is.

Honnan tudhatjuk, hogy itt az idő?

- a csecsemő már nem tolja ki nyelvével a kanalat, a száj izmai és idegei erőssé válnak ahhoz, hogy ajkai közé fogja az ételt, harapjon és rágjon,
- megjelennek az első fogai,
- érdeklődést mutat az új ízek iránt.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Vegyes étrend bevezetéséhez a gyümölcs-, zöldség- és gabonapelyheket tanácsolják a szakemberek. Sokan szívesebben kezdik gyümölccsel, azok közül is almával, őszibarackkal.
A magyar csecsemők a hazánkban honos gyümölcsöket tolerálják leginkább. Az első próbálkozásokhoz egy nyugodt időszakot érdemes választani. Először mindig szoptassuk meg a csecsemőt - hiszen nem elválasztani akarjuk, hanem hozzátáplálni, új ízekkel megismertetni. Ezután ültessük az ölünkbe és kínáljuk meg a babát egy mokkáskanálnyi reszelt almával. Ha szívesen fogadja és megeszi, akkor másnap adhatunk neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeljük a mennyiséget!

Mit tegyünk, ha elutasítja az ételt?

Nem kell megijedni, ha a gyermek nem fogadja el elsőre a szilárd ételt. Semmiképp nem szabad erőltetni. Fontos, hogy örömteli dolog legyen számára az evés és ne kényszer. Néhány nap múlva újból meg lehet próbálni.
Anyatejes csecsemőknél gyakori, hogy 1 éves korukban a táplálékuk nagy része, sokszor több mint 2/3-a még mindig az anyatej és csak kisebb hányada a szilárd étel.

Mindig figyeljük a gyermek reakcióit. Soha ne erőltessük se az új ételt, se a már ismertet, ha a csecsemő tiltakozik. Fontos a fokozatosság, mindig figyelni kell, hogy nem jelenik-e meg kiütés a babán, vagy egyéb, allergiára utaló jel.


Milyen veszélyei vannak a korai hozzátáplálásnak?

- A tápanyagokban gazdag anyatejet helyettesíti – megtölti a csecsemő gyomrát, csökkenti az éhségérzetet, de kevésbé tápláló.
- A csecsemő kevesebbet szopik, ezért csökken az anyatej elválasztás.
- A csecsemő kevesebb immunanyaghoz jut, így nő a betegségek előfordulásának veszélye.
- Még a legnagyobb tisztaság mellett is nő a hasmenés veszélye.


Összességében azt mondhatjuk, hogy a legfontosabb szempont a hozzátáplálás bevezetésekor (a WHO és az UNICEF ajánlása szerint is), hogy:
- a bevezetés időpontja megfelelő legyen a csecsemő fejlettségéhez viszonyítottan,
- a gyerek igényének megfelelő legyen a tápanyagtartalom,
- biztonságos és a csecsemőnek megfelelő táplálékot biztosítson.

Fotó: Freepik
 


Hartung Vilmosné Andrea

Babakonyha

Hartung Vilmosné Andrea


2008.04.17