Az anyatej vagy tápszer után a hozzátáplálás megkezdésekor a babának minden íz újdonságként hat, ezért hozzánk képest intenzívebben fogja érzékelni még a természetes aromákat is. Nagyszerű, ha ezt a tapasztalást nem nyomjuk el erős fűszerekkel. De nem csak ezért érdemes odafigyelni a babaételek ízesítésére. Íme, melyik fűszerrel mikor és hogyan színesíthetjük, gazdagíthatjuk a baba étrendjét!
Mikor szülőként megkóstoljuk a babaételt, mielőtt azt gyermekünknek kínálnánk, előfordulhat, hogy ízetlennek érezzük. Ennek oka az, hogy az évek alatt, a sok só, cukor és egyéb fűszerek fogyasztásának hatására az évek alatt megváltozott az ízérzékelésünk. Ami azonban nekünk ízetlennek hat, az kisbabáknak még nagy eséllyel ízleni fog.
Ezért amikor gyermekünknek készítünk ételt, fő szempontunk ne az legyen, hogy nekünk ízletes-e az adott ennivaló.
Néhány alapszabály a hozzátáplálásnál a fűszerek bevezetésére
1. Egyszerre csak egy új ízt vezessünk be a baba étrendjébe! Az egyes új fűszerek bevezetése között legalább 4-5 nap teljen el.
2. Az adagolásra ügyeljünk: a fűszerekből legtöbbször éppen elég egy kis csipet is, így az nem nyomja el az alapanyagok természetes ízét. Ha eltúlozzuk az ízesítést, lehet, hogy éppen az ellenkezőjét érjük el annak, mint amit szeretnénk: a túl intenzív íz miatt gyermekünk az ételt elutasíthatja - vagy épp az is előfordulhat, hogy a későbbiekben kizárólag az erősen fűszerezett ételeket lesz hajlandó megenni.
3. A tiszta, természetes összetevőkre és a kíméletes elkészítési módra törekedjünk. A zöldségek és gyümölcsök például mindenféle ízesítés nélkül is finomak. Kerüljük az agyonsózott fűszerkeverékeket és ízfokozó "kockákat"!
4. Ha egy-egy fűszerezést vagy ételt a baba elutasít, ne mondjunk le róla; próbálkozzunk vele később is, hiszen lehet, hogy 1-2 hónap múlva már nyitottabb lesz az adott ízre.
Só és cukor babáknak
1 és 3 éves kor között 2 grammnál kevesebb sófogyasztás megengedhető. Ez a felnőtt adag harmada. A totyogók számára tehát nem feltétlenül a felnőtteknek készült ételek az ideálisak. Főzéskor például készíthetünk egy kisebb adagot külön tálban, kevesebb sóval. Egyes zöldfűszerek használata pedig érdekesebbé teszi az ételt, ezáltal némileg kiválthatja a sót (ezért kevesebb sóval is szívesebben fogyasztja majd azokat).
A gyermeknek 1 éves kora előtt sem mézet, sem cukrot ne adjunk. A mézben olyan spórák találhatók, melyek botulizmust okozhatnak.
Fűszerek babáknak, kisgyermekeknek
A fűszerek egyedivé teszik az ételek ízét, sőt, többnyire egészségesek is. Kis mennyiségben, mértékkel alkalmazva használhatunk fűszereket a babák étrendjében is, természetesen az életkor figyelembevételével.
Törekedjünk arra, hogy a fűszer ne nyomja el az alapanyagok természetes ízét.
A zöldfűszerek friss és szárított változata nagyjából 8-9 hónapos kortól bevethető, azonban egyszerre csak egy fűszert vezessünk be a baba étrendjébe! Előzőleg nyugodtan megismertethetjük vele az adott növény tapintását és illatát is.
Mikor, milyen fűszert és mihez tegyünk a baba, kisgyerek ételébe?
8 hónapos kortól:
- petrezselyem (borsó- és burgonyafőzelékbe, levesekhez)
- zellerlevél (főzelékekbe, levesekbe, hús- és tojáskrémekhez)
- kapor (tök- és burgonyafőzelékbe, 1 éves kortól halhoz is)
- kömény (hüvelyesekből készült főzelékekhez, húsokhoz)
- metélőhagyma (nagyon minimálisan sajtos, túrós ételekhez)
- póréhagyma (főzelékekbe széleskörűen, de tojásba és pürékhez is)
- vöröshagyma (sütve és főzve, kis mennyiségben szinte bármiben)
- bazsalikom (kis mennyiségben tésztákhoz, paradicsomos ételekbe)
10 hónapos kortól:
- majoranna (kis mennyiségben zöldséges ételekben, sült húsokhoz)
- oregano (húsok, paradicsomos ételek)
1 éves kortól:
- babérlevél (főzelékekbe – lencse, bab, burgonya – belefőzhető)
- fahéj (gyümölcsös ételek, pürék, sütemények)
- szegfűszeg (gyümölcspörék, sütemények, kompótok)
- szerecsendió (burgonyás ételek, sütemények)
- vanília (gyümölcsös ételek, sütemények)
15 hónapos kortól:
- vöröshagyma, fokhagyma, lilahagyma, zöldhagyma (ebben a korban már nyersen is megismerkedhet velük)
3 éves kortól:
- fehérbors (világos levesek, mártások, krumplis ételek)
- zöldbors (saláták, párolt zöldségek)
- feketebors (óvatosan húsokhoz, levesekbe, főzelékbe)
- fűszerpaprika (pörköltbe, levesekbe, főzelékekbe)
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik